Bezpieczna podróż do Chin - zadbaj o swoje zdrowie jeszcze przed podróżą

 

Podróż do Chin. Jakie szczepienia wykonać przed podróżą?

 

Podróż do Chin to niezwykła podróż w niesamowite i całkowicie odmienne miejsce, dalekie od Europejskich obyczajów i standardów.
Wybierając się w podróż do Chin nie możesz zapomnieć o lekach na problemy żołądkowe.
02 stycznia 2020

Podróż do Chin - praktyczne porady przed podróżą

Podróż do Chin to niezwykła podróż w niesamowite i całkowicie odmienne miejsce, dalekie od Europejskich obyczajów i standardów. Starożytna i barwna kultura Chin, zróżnicowanie przyrody i mnóstwo, niekiedy przerażających atrakcji turystycznych sprawia, że ktokolwiek się tam wybierze, z pewnością wróci z niesamowitymi wspomnieniami. Chiny nie są zdecydowanie miejscem w którym odpoczniesz na rajskich plażach. Wiele osób mówi, że Chin się nie zwiedza, a doświadcza.

 

JAKA JEST POGODA W CHINACH? KIEDY NAJLEPIEJ WYBRAĆ SIĘ W PODRÓŻ DO CHIN?

 

Chiny swym ogromnym obszarem zajmują część Azji Środkowej i obszar Azji Wschodniej. Znaczne rozmiary państwa sprawiają, że w Chinach wyróżnia się trzy pasy klimatyczne. Chiny leżą w strefach: zwrotnikowej na południu, podzwrotnikowej w środkowym pasie kraju i umiarkowanej na północy. Wschodnie, ale i też południowo-wschodnie Chiny znajdują się pod wpływem monsunowej cyrkulacji powietrza. Zachodnie zaś, gdzie obszary Tybetu wznoszą się na wysokość około 5000 m n.p.m. klimat jest całkowicie inny niż na obszarach nisko położonych. Występuje tam klimat o cechach typowych dla klimatu subpolarnego. 

 

Wypoczynek w Chinach mogą utrudnić upały, monsunowe deszcze oraz siarczyste mrozy. Najdogodniejszym terminem podróży do Chin jest okres od marca do maja lub czas jesieni od września do października. Temperatury są wówczas umiarkowane, a opady niewielkie. Jeśli mamy możliwość wybrać się w podróż do Chin tylko w okresie letnim, wówczas najlepiej wybrać się w regiony górskie, np. Tybet, Ałtaj lub Tienszan. Temperatury są tu nieco niższe niż w pozostałej części kraju, więc nie zagraża nam męczący upał. W Chinach uciążliwe są przede wszystkim lata (poza górami). Temperatury i wilgotność są bardzo wysokie, co skutecznie utrudnia wypoczynek. Ponadto od maja do września w wielu regionach Chin wieje monsun, który przynosi sporą ilość opadów.Tereny górskie oraz centrum nie są przyjazne turystom zimą. Ta pora roku jest w Chinach kapryśna, mogą wystąpić duże mrozy, a na dodatek w większych aglomeracjach jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W CHINACH?

 

Opieka medyczna - poza rejonami głębokiego interioru (Tybet, Xinjiang, Gansu, Qinghai, Mongolia Wewnętrzna, część Sichuanu, Guizhou i Yunnanu) - nie stanowi problemu. W wielkich miastach działają szpitale wszystkich specjalności, wyposażone w najnowocześniejszą aparaturę medyczną. Ceny usług medycznych w prywatnych punktach medycznych są wyższe niż w Polsce. Cena za dobę pobytu cudzoziemca w szpitalu wynosi od 60 do 200 USD i nie obejmuje kosztów usług medycznych, badań ani leków, za które płaci się dodatkowo. Koszty operacji wynoszą od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy dolarów amerykańskich. W największych miastach Chin w zagranicznych klinikach usługi medyczne i stomatologiczne świadczone są na światowym poziomie, co wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami (wizyta lekarska od 100 USD).

 

PODRÓŻ DO CHIN - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom.

 

Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Od turystów wymagana jest ważna książeczka szczepień, tzw. żółta książeczka szczególnie w przypadku, jeśli turysta przybywa z kraju lub regionu umieszczonego na liście zagrożeń epidemiologicznych WHO. Nie wpuszcza się do Chin chorych na gruźlicę, trąd, tyfus i cholerę, osób zarażonych wenerycznie, a także chorych psychicznie. Od czasu wystąpienia epidemii SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej – rodzaj nietypowego zapalenia płuc NIETYPOWEGO ZAPALENIA PŁUC), tj. od kwietnia 2003 r., podróżni są obowiązani do zgłaszania chińskim służbom sanitarno-epidemiologicznym takich objawów jak wysoka gorączka, kaszel, symptomy przeziębienia. Wszystkim podróżnym przybywającym do Chin mierzona jest przy użyciu elektronicznych skanerów temperatura ciała. 

 

Szczepienia rutynowe. Zgodnie z PSO 2019 zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające. Zgodnie z PSO 2019 przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;

 • poliomyelitis;

 

Szczepienia zalecane przed podróżą do Chin:

 

Malaria - profilaktyka nie jest zalecana, należy ją rozważyć w szczególnych przypadkach

 

NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY CHINY?

 

Choroby występujące w Chinach to m.in:

 • ameboza;
 • biegunka podróżnych;
 • bruceloza;
 • chikungunya;
 • denga;
 • gruźlica;
 • kleszczowe zapalenie mózgu;
 • ludzka ptasia grypa;
 • wirusowe zapalenie opon mózgowych;
 • wzw A;
 • zapalenie płuc;

 

Turyści podróżujący do Chin często uskarżają się na biegunki i zatrucia pokarmowe - przyczyną takich dolegliwości jest najczęściej żywienie się w przygodnych zakładach gastronomicznych nie przestrzegających norm sanitarnych oraz eksperymentowanie z tamtejszą kuchnią. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości  żołądkowych należy rozważnie wybierać produkty spożywcze, a owoce i warzywa dokładnie myć przed spożyciem. W Chinach nie jest wskazane picie nieprzegotowanej wody z kranu. W południowej części Chin występuje zagrożenie amebą, malarią, gorączką tropikalną. W regionach wiejskich Chin południowych występuje zagrożenie wirusowym zapaleniem opon mózgowych, które jest roznoszone przez komary.

 

Wybierając się w podróż do Chin należy zaopatrzyć się w podstawowe leki krajowe, gdyż popularne jest tu leczenie specyfikami medycyny chińskiej, które nie mają odpowiedników w polskiej farmakologii. Osoby ze schorzeniami układu krążenia powinny unikać podróży do rejonów wysokogórskich (Tybet, Sichuan, Yunnan, Qinghai, Gansu, Xinjiang). Wybierając się do Chin, należy koniecznie uwzględnić występujące w niektórych regionach zagrożenie wirusem ptasiej grypy. Aby nie narażać się na ryzyko infekcji, należy unikać podróżowania po prowincjach, w których wykryto ogniska choroby (np. Tybet, Qinghai, Xinjiang, Mongolia Wewnętrzna), unikać spożywania mięsa drobiowego niewiadomego pochodzenia, unikać styczności z ptactwem, jak również dokładnie śledzić sytuację epidemiologiczną.

 

Ze względu na wilgoć powietrza i smog osoby z chorobami układu oddechowego powinny szczególnie na siebie uważać. Niektóre szpitale międzynarodowe posiadają własne apteki, w których dostępne są lekarstwa importowane. Niestety, nie wszystkie zagraniczne leki można znaleźć w Chinach, a ich cena jest w większości bardzo wysoka. Doradza się zabranie wystarczających zapasów własnych leków. Przy wwozie lekarstw należy zabrać ze sobą receptę. Tylko wówczas możliwy będzie wwóz leków do Chin.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00