Żółta książeczka to nic innego jak Międzynarodowa Książeczka Szczepień (International Certificate of Vaccination and Prophylaxis). Jest to jedyny oficjalny dokument potwierdzający przebycie wymaganego szczepienia przeciw żółtej gorączce przed podróżą oraz można w niej odnotować wykonane szczepienia zalecane. Przez turystów żółta książeczka bywa nazywana "medycznym paszportem turysty". Posiadanie żółtej książeczki wraz z udokumentowanymi szczepieniami jest wymagane przy przekraczaniu granic niektórych krajów. Żółtą książeczkę otrzymamy w autoryzowanych przychodniach zajmujących się medycyną tropikalną.
Szczepienia przed wyjazdem to jedna z pierwszych rzeczy, o których powinniśmy pomyśleć, planując podróż do egzotycznego kraju. W tym celu warto skonsultować się ze specjalistą medycyny podróży, aby zaplanować i wykonać szczepienia odpowiednio wcześnie oraz zapoznać się z profilaktyką przeciw malarii. W niektórych przypadkach wykonanie szczepień wymagane jest 4-6 tygodni wcześniej przed wyjazdem w tropiki. Konieczne jest również zapoznanie się z listą szczepień wymaganych w kraju, do którego zamierzamy się udać. Ogromnie ważne jest, abyśmy wyruszyli w podróż świadomi ryzyka, jakie niesie ze sobą pobyt w kraju tropikalnym i nie narażali na zakażenie siebie i innych.
Warto wiedzieć, że żółta książeczka jest jedynym oficjalnym dokumentem
potwierdzającym wykonanie przez nas szczepień ochronnych.
Książeczkę potwierdzającą szczepienia warto zabrać w podróż, nawet jeśli żadne obowiązkowe szczepienia nie są wymagane na danej trasie. W razie zachorowania ta dokumentacja może pomóc personelowi medycznemu w ustaleniu właściwego postępowania diagnostycznego i leczniczego. Wpisy do książeczki dotyczące szczepień obowiązkowych mogą być sprawdzane podczas przekraczania granic państwowych. Dokument poświadczający przyjęcie szczepienia na żółtą gorączkę wymagany jest w krajach, gdzie występuje ona endemicznie, a więc tylko na danym terenie. Państwa te chcą bowiem zapobiegać niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się wirusa, które może doprowadzić do epidemii.
Profilaktyka przeciwko febrze wymagana jest od wszystkich przyjeżdżających do wybranych krajów afrykańskich (Angoli, Burundi, Demokratycznej Republiki Konga, Gabonu, Ghany, Gwinei-Bissau, Liberii, Mali, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Sierra Leone, Togo, Wybrzeża Kości Słoniowej) i południowoamerykańskich (Gujana Francuska i Surinam). Do niedawna Międzynarodowa Książeczka Szczepień była sprawdzana także w Jemenie.
Przyjęcie szczepionki na żółtą gorączkę zalecane jest także w przypadku podróży do innych krajów afrykańskich (zwłaszcza położonych w okolicy równika), a także w wybrane rejony Brazylii, Argentyny, Boliwii czy Peru, jeśli planujemy tam dłuższy pobyt (zasadniczo powyżej miesiąca).
Starając się o uzyskanie żółtej książeczki, w pierwszej kolejności należy udać się na badania kontrolne do lekarza rodzinnego, w celu uzyskania potwierdzenia, że jest się zdrowym, a przez to gotowym do przyjęcia szczepionki. Następnie w punkcie szczepień lub centrum medycyny podróży, otrzymujemy żądane szczepienie.
W Polsce używany jest preparat o nazwie Stamaril. Jest to szczepionka żywa, atenuowana, co oznacza, że domięśniowo podaje się żywe szczepy wirusa, ale pozbawione czynnika zjadliwości (chorobotwórczości). Ostateczną decyzję o szczepieniu podejmuje lekarz medycyny tropikalnej - weźmie on pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta oraz wszelkie inne przeciwwskazania.
Wpis dotyczący żółtej książeczki uzyskuje ważność 10 dni po iniekcji. Lekarze zalecają jednak, aby nie zostawiać przyjęcia szczepionki na ostatnią chwilę, ponieważ w przypadku np. żółtej febry możliwe jest wystąpienie poronnej postaci choroby, która objawami przypomina grypę. Takie powikłanie po szczepieniu może skutecznie uniemożliwić nam wymarzoną podróż. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest ważne 10 lat.
W przypadku, kiedy z jakiś powodów szczepienie jest niemożliwe, wydany zostanie specjalny dokument zwany "Medical Contraindication to Vaccination". Sporządzany jest on jednorazowo na daną podróż i trzeba się nim wylegitymować zawsze, kiedy zażądają tego służby sanitarne. Jest to międzynarodowy formularz dwujęzyczny, wypełniany po angielsku i francusku. Zawiera dane pacjenta, nazwę choroby oraz opis medycznych przeciwwskazań dotyczących szczepienia. Musi być poświadczony międzynarodowymi pieczęciami instytucji wydającej oraz podpisem i pieczęcią lekarza.
Wszystkie aktualne informacje dotyczące szczepień można znaleźć na stronie Center to Disease Control and Prevention. Przed każdą podróżą warto odwiedzić także specjalistę medycyny tropikalnej, który poradzi jakie szczepienia i inne środki zabezpieczające mogą być wskazane podczas naszej podróży.
W takim przypadku mamy prawo starać się o wydanie duplikatu. Należy jednak mieć świadomość tego, że przebywając poza granicami kraju, możemy mieć problem z porozumieniem się z placówką wydającą ten dokument, przez co dostarczenie kopii może się nieco opóźnić.
Wpisy w żółtej książeczce wykonywane są w językach angielskim i francuskim. Dokument powinien zawierać wpisane przez lekarza nazwy i nr serii zastosowanych przezeń preparatów oraz pieczątkę lekarską i podpis poświadczające wykonanie danych szczepień. Najważniejszym wpisem w żółtej książeczce jest dowód na szczepienie przeciwko żółtej febrze. Pamiętajmy, że jeśli go nie uzyskamy, do wielu krajów możemy po prostu nie zostać wpuszczeni.
PORADNIA MEDYCYNY PODRÓŻY W KATOWICACH!
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00