PRZECZYTAJ TEŻ

Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Ospa małpia to zakaźna choroba tropikalna.
17 lutego 2022

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) dotyczy najczęściej niemowląt pomiędzy 7, a 12 miesiącem życia i jest jedną z najczęstszych zmian chorobowych skóry okresu noworodkowego i niemowlęcego. 

 

Co to jest pieluszkowe zapalenie skóry i jakie są jego przyczyny?

 

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry charakteryzujący się występowaniem plam rumieniowych, grudek, pęcherzyków, nadżerek oraz złuszczania naskórka w miejscu przylegania pieluszki lub pieluchomajtek do skóry. Choroba pojawia się zazwyczaj u dzieci noszących pieluszki, ale warto pamiętać, ze zmiany skórne mogą wystąpić również u osób starszych i ciężko chorych u których wystąpiło nietrzymanie moczu i stolca.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny.

 

Przyczyny występowania pieluszkowego zapalenia skóry mają charakter indywidualny. W niektórych przypadkach najważniejsze znaczenie mają czynniki mechaniczne, w innych natomiast alergia kontaktowa lub czynniki infekcyjne. 

 

Co sprzyja występowaniu pieluszkowego zapalenia skóry?

  • wilgoć i uszkodzenie naskórka - naruszają barierę ochronną i przyczyniają się do wnikania  substancji drażniących, alergizujących oraz mikroorganizmów do głębszych warstw skóry;
  • przewlekłe pocieranie skóry przez pieluszkę - powoduje występowanie mechanicznie uwarunkowanych zapalnych zmian skórnych, przede wszystkim na wypukłych powierzchniach ciała tej okolicy, czyli w obrębie wewnętrznej powierzchni ud, wypukłej powierzchni narządów płciowych, pośladków oraz pasa;
  • zasadowe pH moczu - jego wartość jest dodatkowo podnoszona przez produkujące ureazę bakterie kałowe – kontaktowe działanie zasadowego moczu stanowi zatem istotny czynnik warunkujący rozwój stanu zapalnego skóry w okolicy pieluszkowej; 
  • niedostateczna higiena skóry;
  • obecność drożdżaków w kale;
  • długotrwała antybiotykoterapia;
  • biegunki;
  • wrodzone wady układu moczowego;
  • uczulenie - spowodowane kontaktem z alergenami zawartymi w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry w okolicy pieluszkowej.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy.

 

Pierwszy okres choroby to zaczerwienienie oraz występowanie łuszczenia naskórka w okolicy pieluszkowej. Wraz z rozwojem procesu zapalnego dochodzi do obrzęku oraz mogą pojawić się bolące pęcherzyki, nadżerki i grudki. Dziecko w czasie trwania choroby może być płaczliwe, niespokojne i rozdrażnione, ponieważ zmiany swędzą i bolą.

 

Nierzadko pojawiają się krostki i grudki świadczące o dodatkowym zakażeniu drożdżakami. Częstym zjawiskiem jest także nadkażenie bakteryjne zmian skórnych, któremu towarzyszy tworzenie się nadżerek, pokrytych miodowożółtym strupem oraz powstawanie pęcherzyków. Takie zmiany wymagają natychmiastowej wizyty u lekarza.

 

Jakie kroki podjąć w razie wystąpienia objawów?

 

Najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji i minimalizowanie kontaktu pieluszki z bolesnymi i swędzącymi zmianami skórnymi. Należy sprawdzić, czy stosowane dotychczas preparaty kosmetyczne i pieluszki nie działają drażniąco lub alergizująco. W razie zaostrzenia objawów należy skontaktować się z lekarzem.

 

Lekarz, w celu zdiagnozowania przyczyn wystąpienia choroby, może przeprowadzić badanie mykologiczne (w przypadku podejrzenia drożdżycy) lub w przypadku podejrzenia alergii kontaktowej naskórkowe testy płatkowe. W przypadku podejrzenia łuszczycy pospolitej, która pierwotnie może występować w okolicy pieluszkowej, aby odróżnić ją od łojotokowego zapalenia skóry), czasami konieczne jest przeprowadzenie biopsji skóry oraz oceny histologicznej preparatu.

 

Jak wygląda leczenie pieluszkowego zapalenia skóry?

 

Leczenie zależy głównie od przyczyny warunkującej rozwój objawów. Zmienione chorobowo miejsca należy pielęgnować w odpowiedni sposób oraz w cięższych przypadkach należy stosować przeciwzapalne leczenie miejscowe.

 

Preparaty sterydowe o działaniu przeciwzapalnym aplikuje się miejscowo w średnio nasilonych i ciężkich przypadkach, zwłaszcza przy wyraźnych zapalnych zmianach skórnych. Stosowane są one, jeśli przyczyną wyprysku jest alergia oraz występuje ostra reakcja zapalna wynikająca z podrażnienia. Miejscowe preparaty przeciwdrożdżakowe i przeciwbakteryjne stosuje się przeznaczone do danego rodzaju zakażenia. Leczenie ogólne jest ostatecznością i ma zastosowanie w momencie gdy choroba szczególnie wpływa na ogólną kondycję dziecka powodując silny ból, pieczenie i świąd skóry.

 

Ważne jest, aby po przywróceniu zdrowego stanu skóry należy stosować się do zasad prawidłowej higieny i pielęgnacji okolicy pieluszkowej. W niektórych przypadkach konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniej diety i zapobieganie biegunkom. Wszelkie wskazania zależeć będą od przyczyny rozwoju choroby oraz od indywidualnego przypadku dziecka. Zdecydowanie należy unikać stosowania pieluch wykonanych z nieprzepuszczalnych materiałów takich jak plastik lub guma. Zwykle zaleca się często zmieniać pieluszkę (co godzinę u noworodków i co 3–4 godziny u małych dzieci), a w czasie dnia robić możliwie jak najdłuższe przerwy w jej noszeniu.

 

Drodzy rodzice!

W przypadku wystąpienia ostrych zmian zapalnych, podejrzenia drożdżycy, nadkażenia bakteryjnego skóry oraz w sytuacji, gdy u dziecka utrzymują się przewlekłe biegunki natychmiast zgłoś się do lekarza.

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00