Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nie ma osoby, która w swoim życiu nie słyszałaby o owsikach. Owsica to inwazyjna choroba pasożytnicza spowodowana przez nicienia – owsika ludzkiego. Choroba jest bardzo rozpowszechniona - rejestruje się ponad miliard zachorowań na świecie w ciągu roku. Rozprzestrzenianiu owsicy sprzyja przebywanie w żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach czyli w miejscach w których może dochodzić do zaniedbań w kwestii dbania o higienę.
JAK WYGLĄDAJĄ OWSIKI?
Owsiki to białe, pół transparentne kilkumilimetrowe robaki. Samica owsika ma około 1 cm długości i 4 mm szerokości, natomiast samiec jest znacznie mniejszy i trudno go dostrzec gołym okiem. Owsiki zaczynają swoje życie w jelicie cienkim, skąd przemieszczają się najpierw do jelita krętego, a później do ślepego. Tu się żywią i osiągają dojrzałą postać. Dorosłe samice wędrują głównie w nocy w kierunku odbytu, aby złożyć tam jajeczka. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po skórze krocza oraz odbytu, powodując nieprzyjemne swędzenie.
Dziecko drapiąc się przenosi zebrane pod paznokciami jajeczka w okolice ust lub na pościel. Larwy owsików u dzieci, jak i u dorosłych, wylęgają się już po 6 godzinach i wracają przez jelito grube do jamy brzusznej. Samica owsika, choć żyje tylko od 20 do 30 dni, może złożyć jednorazowo aż 11 tysięcy jaj. Robaki owsicy dojrzewają w przeciągu 2-4 tygodni, żyją nawet do 2 miesięcy. Owsikami można zarazić się drogą doustną - mogą dostać się one do organizmu przez połknięcie lub wdychanie jaj.
JAKIE SĄ OBJAWY OWSICY?
Pierwszym z głównych objawów sugerujących obecność owsików jest uporczywy świąd i drapanie okolic odbytu szczególnie wieczorem i w nocy. Innymi symptomami są:
rozdrażnienie;
problemy z koncentracją;
problemy ze snem;
brak apetytu;
nudności;
osłabienie;
podkrążone oczy;
Pozostałe objawy owsików u dzieci:
bóle głowy;
bóle brzucha;
sporadyczne moczenie się w nocy;
możliwe zapalenie wyrostka robaczkowego;
problemy z wypróżnianiem;
zapalenie skóry;
zgrzytanie zębami;
Do zarażenia owsikami dochodzi w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że jedno dziecko w żłobku czy przedszkolu przyniesie na rękach bądź ubraniu jaja owsika. Dzieci często wkładają do buzi ręce, a to wystarczy żeby się zakazić.
JAK ROZPOZNAJE SIĘ OBECNOŚĆ OWSIKÓW?
Rozpoznanie owsicy polega na potwierdzeniu obecności dojrzałych osobników na skórze w okolicy odbytu czy na świeżym kale. Badanie polega na przyczepieniu specjalnej taśmy w szparze pośladkowej wczesnym rankiem bądź na wykonaniu bezpośredniego wymazu z okolic odbytu. Materiał powinien trafić do laboratorium w przeciągu 24 godzin. Ponadto przeprowadza się badanie mikroskopowe kału w kierunku wykrycia jaj pasożytów.
Powtarzalność badania zwiększa szanse na wykrycie jaj owsika. Przy jednym badaniu szanse te wynoszą około 50%. Wykonanie badania pięciokrotnie zwiększa je do 99,9%. Postępowanie po otrzymaniu dodatnich wyników badań na owsiki
JAK WYGLĄDA LECZENIE OWSICY?
Leczenie owsicy polega na stosowaniu preparatów doustnych, oddziałujących na przewód pokarmowy, gdzie owsiki bytują. Jednak do powodzenia kuracji konieczne jest wyeliminowanie źródeł zakażenia wtórnego. Oznacza to, że nie można leczonego dziecka położyć spać w tej samej pościeli, w której spało zanim zaczęło przyjmować leki. Jajeczka znajdujące się na prześcieradle błyskawicznie wnikną z powrotem do organizmu. Zakażenie wtórne odbywa się na drodze autoegzoinwazji, gdy dziecko przenosi jajeczka owsika z okolicy odbytu do ust i cykl życiowy nicienia zaczyna się tym sposobem od początku, albo poprzez retroinwazję, gdy złożone w okolicy odbytu jajeczka samoistnie cofają się i wracają do jelita grubego.
Leczenie nie polega więc wyłącznie na podaniu farmaceutyków, ale przede wszystkim na zadbaniu o higienę dziecka i wszystkich domowników. Szczególnie ważne jest regularne pranie bielizny, ręczników i pościeli dziecka w wysokich temperaturach.
Nieleczenie owsicy w większości przypadków grozi nasilaniem objawów, które w poważnym stopniu zaburzają komfort życia dziecka, a w konsekwencji mogą powodować dalsze schorzenia wywołane np. zaburzeniami snu, łaknienia czy wypróżniania.
OWSIKI - JAKĄ DIETĘ STOSOWAĆ?
Oprócz leczenia farmakologicznego owsików istotne jest również zachowanie odpowiedniej diety. W pierwszej kolejności należy ograniczyć spożywanie słodyczy. Dietę należy wzbogacić w produkty o wysokiej zawartości błonnika jak jabłka czy suszone śliwki. Zdrowa i zbilansowana dieta pomaga szybciej usuwać pasożyty z organizmu.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00