21 marca 2019
Na jakie choroby narażeni są mężczyźni homoseksualni i biseksualni?

Choroby serca oraz nowotwory są głównymi przyczynami śmierci wśród mężczyzn na całym świecie. Jednak w porównaniu z mężczyznami heteroseksualnymi, mężczyźni homoseksualni i biseksualni dodatkowo obciążeni są wyższym prawdopodobieństwem zakażenia wirusem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

 

Przemawiają za tym następujące fakty:

  • Częstość występowania HIV wśród partnerów seksualnych gejów, osób biseksualnych i innych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami jest 40 razy większa niż wśród partnerów seksualnych mężczyzn heteroseksualnych;

  • Nabycie wirusa HIV jest 18 razy bardziej prawdopodobne podczas receptywnego seksu analnego, niż w trakcie stosunku pochwowego;

  • Geje, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami mają większą liczbę partnerów seksualnych przez całe życie, co zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia wirusem HIV oraz chorobami przenoszonymi drogą płciową;

 

Osoby ze środowiska LGBT z powodu przykrych doświadczeń lub innych czynników występujących w ich życiu mogą unikać lub mieć utrudniony dostęp do profilaktyki, badań, leczenia oraz wsparcia ze strony przyjaciół i rodziny. Czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i dostęp do odpowiedniej opieki medycznej to między innymi:

 

  • homofobia czyli irracjonalny strach przed osobami orientacji homoseksualnej;

  • potępienie czyli negatywne i zazwyczaj niesprawiedliwe przekonania;

  • dyskryminacja jest to forma nieuzasadnionej marginalizacji, objawiająca się poprzez traktowanie danej osoby mniej przychylnie, niż innej w porównywalnej sytuacji ze względu na orientację seksualną;

  • brak dostępu do odpowiednich usług medycznych i wspomagających;

  • zwiększone obawy dotyczące poufności;

  • strach przed utratą pracy;

  • strach przed mówieniem o swoich praktykach seksualnych lub orientacji.

 

Według statystyk homoseksualiści, biseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami stanowią ponad połowę osób żyjących z HIV w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że mężczyźni ze środowiska LGBT zajmują ok. 2/3 wszystkich nowych zakażeń HIV. Szczególnie o swoje zdrowie powinny zadbać osoby młode. Wśród mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych w wieku 13-24 lat odnotowano:

- w 2010 roku - 72% zgłoszonych przypadków nowych zakażeń wirusem HIV;

- w 2012 roku -  75% zgłoszonych przypadków kiły;

 

Zbyt wielu mężczyzn nie jest świadomych stanu swojego zdrowia, nie wiedzą czy są nosicielami wirusa HIV czy jednej z chorób przenoszonych droga płciową. Brak tej wiedzy skutkuje niepodejmowaniem leczenia oraz nieświadomym przenoszeniem chorób na swoich partnerów seksualnych. Zdecydowana większość mężczyzn zakaża się wirusem HIV uprawiając seks analny.

 

 

Jakie badania zalecane są mężczyznom ze środowiska LGBT?

 

Pamiętaj, Twoje zdrowie seksualne jest niezwykle ważne! Istnieje wiele badań, które możesz wykonać, aby poznać stan swojego zdrowia. Wszyscy aktywni seksualnie mężczyźni homoseksualni i biseksualni powinni regularnie wykonywać testy na choroby przenoszone drogą płciową. Musisz regularnie badać się, aby chronić nie tylko swoje zdrowie, a również zdrowie swojego partnera.

 

CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zaleca mężczyznom będącym w grupie ryzyka na wykonanie następujących badań:

  • test na obecność wirusa HIV - co najmniej raz w roku;

  • test na kiłę (syfilis);

  • zapalenie wątroby typu B;

  • wirusowe zapalenie wątroby typu C;

  • chlamydioza - osoba będąca nosicielem chlamydii może zakażać kolejne osoby od momentu infekcji aż do pełnego wyleczenia. Przebycie chlamydiozy nie daje odporności – po wyleczeniu możesz zachorować ponownie, jeśli nie będziesz stosować odpowiednich środków ostrożności; 

  • rzeżączka;

 

Jeśli masz więcej niż jednego partnera lub uprawiałeś niezobowiązujący seks z osobami, których nie znasz, powinieneś częściej poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową i częściej korzystać z testów na HIV co 3 do 6 miesięcy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem również na temat szczepień przeciwko WZW A, WZW B oraz HPV.

 


 

ZAPOBIEGANIE WIRUSOWEMU ZAPALENIU WĄTROBY

 

Homoseksualiści, biseksualiści oraz mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami mają większą szansę zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i C. Około 10% nowych zachorowań na WZW A i 20% wszystkich nowych zakażeń WZW B w Stanach Zjednoczonych występuje wśród mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych. Wielu mężczyzn nie było szczepionych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, mimo że dostępna jest bezpieczna i skuteczna szczepionka. W tej grupie mężczyzn również zwiększone jest prawdopodobieństwo zachorowania na WZW C, jeśli doprowadzają do zachowań wysokiego ryzyka jak zażywanie narkotyków w zastrzykach i inne czynności, które prowadzą do przerwania ciągłości tkanek.

 

Jak rozprzestrzenia się wirusowe zapalenie wątroby?

 

  • WZW A zwykle rozprzestrzenia się, gdy osoba przypadkowo połknie kał (nawet w naprawdę małych ilościach), w którym znajduje się wirus zapalenia wątroby typu A. Wirus może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt z przedmiotami, żywnością lub napojami skażonymi odchodami lub stolcem osoby, która ma wirusa. Wśród mężczyzn homoseksualnych i biseksualnych wirusowe zapalenie wątroby typu A może rozprzestrzeniać się poprzez aktywność seksualną lub kontakt z palcami lub przedmiotami, na których znajduje się wirus.

 

  • WZW B rozprzestrzenia się, gdy płyny ustrojowe - takie jak nasienie lub krew - pochodzące od osoby z zapaleniem wątroby typu B wchodzą do ciała osoby, która jej nie ma. Wirus zapalenia wątroby typu B jest bardzo zakaźny i łatwo się rozprzestrzenia podczas aktywności seksualnej. Wirusowe zapalenie wątroby typu B można również rozprzestrzeniać poprzez wspólne igły, strzykawki lub inny sprzęt używany do wstrzykiwania narkotyków.

 

  • WZW C rozprzestrzenia się poprzez kontakt z krwią osoby, która ma wirusowe zapalenie wątroby typu C, głównie poprzez wspólne igły, strzykawki lub inny sprzęt do wstrzykiwania leków. WZW C może również rozprzestrzeniać się podczas wykonywania tatuaży i kolczyków w nieformalnych miejscach lub przy użyciu niesterylnych narzędzi. Chociaż rzadko, wirusowe zapalenie wątroby typu C może również rozprzestrzeniać się poprzez kontakty seksualne. Posiadanie choroby przenoszonej drogą płciową (STD) lub HIV, seks z wieloma partnerami lub ostry seks może zwiększyć szanse osoby na zapalenie wątroby typu C.

 

Czy można zapobiec wirusowemu zapaleniu wątroby?

 

Zapaleniu wątroby typu A i B można zapobiegać poprzez szczepienia. Szczepionki są bezpieczne, skuteczne i wymagają 2-3 strzałów w ciągu sześciu miesięcy, w zależności od rodzaju szczepionki. Osoba powinna wykonać wszystkie strzały z serii w celu długotrwałej ochrony. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C.

 

 


Opracowano na podstawie:

https://www.cdc.gov/msmhealth/for-your-health.html

https://www.cdc.gov/msmhealth/viral-hepatitis.html

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00