Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Ospa małpia to zakaźna choroba tropikalna.
13 maja 2022

Małpia ospa

Małpia ospa to rzadka zakaźna odzwierzęca choroba tropikalna. Najczęściej ma przebieg łagodny i zakażony w ciągu kilku tygodni zdrowieje. Jest wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Patogen ten człowiekowi przekazywany jest głównie przez gryzonie (najczęściej wiewiórki), rzadziej — pomimo nazwy — małpy.

 

Chorobę odkryto w 1958 r. Choć rzadko występuje u ludzi, to jeśli już, do zakażeń najczęściej dochodzi w Afryce Subsaharyjskiej. Pierwszy jej przypadek odnotowano w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Obecnie w tym kraju raportuje się kilkaset zachorowań rocznie. Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej w 2018 r. zarejestrowano 14 osób zakażonych tym wirusem, w Kongo w 2017 r. było ich 88, a w Nigerii ponad 100.

 

Poza kontynentem afrykańskim chorobę tę po raz pierwszy wykryto w USA w 2003 r. Z informacji "Gazety Wyborczej", która powołuje się na dane resortu zdrowia, wynika, że "od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 85 przypadków podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej". Potwierdzono 41 zachorowań, z tego "21 pacjentów przebywa w szpitalu, 20 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności". Z przekazanych informacji wynika, że pacjenci chorzy na małpią ospę, chorobę przechodzą łagodnie.

 

Aktualny raport dotyczący liczby zachorowań na małpią ospę można przeczytać tutaj:

https://monkeypoxreport.ecdc.europa.eu/ 

 

Małpia ospa - jak dochodzi do zakażenia?

 

Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi. Wirus ten wśród ludzi przenoszony jest drogą kropelkową przez kaszel, kichanie lub ślinę chorego. Sporadycznie przechodzi z człowieka na człowieka. Zarazić możemy się poprzez bliski kontakt z osobą chorą, ale tak naprawdę ryzyko przeniesienia na ogół społeczeństwa jest niewielkie. Dzięki charakterystycznej wysypce z pęcherzami na skórze — chorzy szybko są diagnozowani i izolowani.

 

Małpia ospa - jakie są jej objawy?

 

Szacuje się, że okres inkubacji małpiej ospy wynosi około 12 dni. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki i miejscowego powiększenia węzłów chłonnych. Po 1-3 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów w okolicach ust i na skórze pojawia się wysypka. Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak: bóle głowy, gardła, mięśni, a także kaszel i zmęczenie. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, to wysypka pokrywa całe ciało, również głowę. Na początku są to wykwity plamiste, które potem zamieniają się w pęcherzykowe. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, mogą wystąpić także krostki.

 

Choroba trwa najczęściej 2-4 tygodnie. Chory zaraża dopóki utrzymują się objawy. Gdy po pęcherzykach i krostkach odpadną strupki, pojawiają się blizny, które mogą pozostawać na ciele przez kilka lat.

 

Małpia ospa - leczenie

 

W leczeniu małpiej ospy stosuje się leczenie objawowe z podaniem leków przeciwwirusowych. Nie ma tutaj specyficznego leczenia. Eksperci wskazują, że w profilaktyce skuteczna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej, która w blisko 85 % skutecznie chroni organizm przed odzwierzęcą odmianą.

 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, przypadki śmiertelne stanowią 10 proc. zakażonych.

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00