Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
NASZE USŁUGI
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
MENU
GODZINY OTWARCIA
KONTAKT
Małpia ospa to rzadka zakaźna odzwierzęca choroba tropikalna. Najczęściej ma przebieg łagodny i zakażony w ciągu kilku tygodni zdrowieje. Jest wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Patogen ten człowiekowi przekazywany jest głównie przez gryzonie (najczęściej wiewiórki), rzadziej — pomimo nazwy — małpy.
Chorobę odkryto w 1958 r. Choć rzadko występuje u ludzi, to jeśli już, do zakażeń najczęściej dochodzi w Afryce Subsaharyjskiej. Pierwszy jej przypadek odnotowano w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Obecnie w tym kraju raportuje się kilkaset zachorowań rocznie. Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej w 2018 r. zarejestrowano 14 osób zakażonych tym wirusem, w Kongo w 2017 r. było ich 88, a w Nigerii ponad 100. Poza kontynentem afrykańskim chorobę tę po raz pierwszy wykryto w USA w 2003 r.
Małpia ospa - jak dochodzi do zakażenia?
Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi. Wirus ten wśród ludzi przenoszony jest drogą kropelkową przez kaszel, kichanie lub ślinę chorego. Sporadycznie przechodzi z człowieka na człowieka. Zarazić możemy się poprzez bliski kontakt z osobą chorą, ale tak naprawdę ryzyko przeniesienia na ogół społeczeństwa jest niewielkie. Dzięki charakterystycznej wysypce z pęcherzami na skórze — chorzy szybko są diagnozowani i izolowani.
Małpia ospa - jakie są jej objawy?
Szacuje się, że okres inkubacji małpiej ospy wynosi około 12 dni. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki i miejscowego powiększenia węzłów chłonnych. Po 1-3 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów w okolicach ust i na skórze pojawia się wysypka. Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak: bóle głowy, gardła, mięśni, a także kaszel i zmęczenie. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, to wysypka pokrywa całe ciało, również głowę. Na początku są to wykwity plamiste, które potem zamieniają się w pęcherzykowe. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, mogą wystąpić także krostki.
Choroba trwa najczęściej 2-4 tygodnie. Chory zaraża dopóki utrzymują się objawy. Gdy po pęcherzykach i krostkach odpadną strupki, pojawiają się blizny, które mogą pozostawać na ciele przez kilka lat.
Małpia ospa - leczenie
W leczeniu małpiej ospy stosuje się leczenie objawowe z podaniem leków przeciwwirusowych. Nie ma tutaj specyficznego leczenia. Eksperci wskazują, że w profilaktyce skuteczna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej, która w blisko 85 % skutecznie chroni organizm przed odzwierzęcą odmianą.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, przypadki śmiertelne stanowią 10 proc. zakażonych.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować: