Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Małpia ospa to rzadka zakaźna odzwierzęca choroba tropikalna. Najczęściej ma przebieg łagodny i zakażony w ciągu kilku tygodni zdrowieje. Jest wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Patogen ten człowiekowi przekazywany jest głównie przez gryzonie (najczęściej wiewiórki), rzadziej — pomimo nazwy — małpy.

 

Chorobę odkryto w 1958 r. Choć rzadko występuje u ludzi, to jeśli już, do zakażeń najczęściej dochodzi w Afryce Subsaharyjskiej. Pierwszy jej przypadek odnotowano w 1970 r. w Demokratycznej Republice Konga. Obecnie w tym kraju raportuje się kilkaset zachorowań rocznie. Z kolei w Republice Środkowoafrykańskiej w 2018 r. zarejestrowano 14 osób zakażonych tym wirusem, w Kongo w 2017 r. było ich 88, a w Nigerii ponad 100.

 

Poza kontynentem afrykańskim chorobę tę po raz pierwszy wykryto w USA w 2003 r. Z informacji "Gazety Wyborczej", która powołuje się na dane resortu zdrowia, wynika, że "od 31 maja zgłoszono do Państwowej Inspekcji Sanitarnej łącznie 85 przypadków podejrzeń zakażenia wirusem ospy małpiej". Potwierdzono 41 zachorowań, z tego "21 pacjentów przebywa w szpitalu, 20 zostało wypisanych ze szpitala po upływie okresu zakaźności". Z przekazanych informacji wynika, że pacjenci chorzy na małpią ospę, chorobę przechodzą łagodnie.

 

Aktualny raport dotyczący liczby zachorowań na małpią ospę można przeczytać tutaj:

https://monkeypoxreport.ecdc.europa.eu/ 

 

Małpia ospa - jak dochodzi do zakażenia?

 

Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi. Wirus ten wśród ludzi przenoszony jest drogą kropelkową przez kaszel, kichanie lub ślinę chorego. Sporadycznie przechodzi z człowieka na człowieka. Zarazić możemy się poprzez bliski kontakt z osobą chorą, ale tak naprawdę ryzyko przeniesienia na ogół społeczeństwa jest niewielkie. Dzięki charakterystycznej wysypce z pęcherzami na skórze — chorzy szybko są diagnozowani i izolowani.

 

Małpia ospa - jakie są jej objawy?

 

Szacuje się, że okres inkubacji małpiej ospy wynosi około 12 dni. Najczęściej zaczyna się od wysokiej gorączki i miejscowego powiększenia węzłów chłonnych. Po 1-3 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów w okolicach ust i na skórze pojawia się wysypka. Dodatkowo mogą pojawić się objawy takie jak: bóle głowy, gardła, mięśni, a także kaszel i zmęczenie. Jeśli choroba ma ciężki przebieg, to wysypka pokrywa całe ciało, również głowę. Na początku są to wykwity plamiste, które potem zamieniają się w pęcherzykowe. W przypadku nadkażenia bakteryjnego, mogą wystąpić także krostki.

 

Choroba trwa najczęściej 2-4 tygodnie. Chory zaraża dopóki utrzymują się objawy. Gdy po pęcherzykach i krostkach odpadną strupki, pojawiają się blizny, które mogą pozostawać na ciele przez kilka lat.

 

Małpia ospa - leczenie

 

W leczeniu małpiej ospy stosuje się leczenie objawowe z podaniem leków przeciwwirusowych. Nie ma tutaj specyficznego leczenia. Eksperci wskazują, że w profilaktyce skuteczna jest szczepionka przeciw ospie wietrznej, która w blisko 85 % skutecznie chroni organizm przed odzwierzęcą odmianą.

 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, przypadki śmiertelne stanowią 10 proc. zakażonych.

Małpia ospa

13 maja 2022
Ospa małpia to zakaźna choroba tropikalna.
Wzrost zakażeń wirusem RSV odnotowuje się każdego roku w okresie jesienno-zimowym. W
Krztusiec to ostra, bakteryjna choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez tzw. pałeczki
Nie ma osoby, która w swoim życiu nie słyszałaby o owsikach. Owsica

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować: