Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Cholera objawia się przede wszystkim ostrą biegunką, która bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.
05 sierpnia 2024

Gorączka Oropouche

Wirus Oropouche przenoszony jest przez meszki i komary. Naukowcy bacznie przyglądają się sytuacji epidemiologicznej, ponieważ z roku na rok przybywa zachorowań, a w lipcu 2024 Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało, że w tym kraju odnotowano dwa pierwsze na świecie przypadki śmierci z powodu wirusa Oropouche. Do tej pory gorączka ta nie była uznawana za chorobę śmiertelną. 

 

Wirus Oropouche (OROV) z rodzaju Orthobunyavirus wywołuje u ludzi gorączkę Oropouche, na którą w Brazylii w ciągu 48 lat chorowało blisko 0,5 mln ludzi. Należy do grupy serologicznej Simbu. Wirus został po raz pierwszy wykryty w 1955 r. u gorączkującego pracownika leśnego w wiosce w Trynidadzie i Tobago o nazwie Vega de Oropouche, w pobliżu rzeki Oropouche. 

 

Przed rokiem 2000 ogniska wirusa Oropouche zgłaszano w Brazylii, Panamie i Peru. W tym czasie odnotowano również dowody na zakażenie zwierząt w Kolumbii i Trynidadzie. W ciągu ostatnich 25 lat przypadki Oropouche zidentyfikowano w wielu krajach regionu Amazonii, w tym w Boliwii, Brazylii, Kolumbii, Ekwadorze, Gujanie Francuskiej, Panamie i Peru. W 2014 r. na Haiti stwierdzono zakażenie u jednego dziecka.

 

Pod koniec 2023 r. wirus Oropouche został zidentyfikowany jako wywołujący duże ogniska na obszarach endemicznych i nowych obszarach w Ameryce Południowej. W czerwcu 2024 r. Kuba zgłosiła swój pierwszy potwierdzony przypadek Oropouche. 

 

JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY WYWOŁANEJ WIRUSEM OROPOUCHE?

 

Objawy zakażenia wirusem Oropouche są nieswoiste i mogą przypominać objawy innych chorób wirusowych przenoszonych przez owady jak np. denga, gorączka chikungunya, wirus Zika lub malaria. U niektórych pacjentów w badaniach labolatoryjnych pojawia się limfopenia i leukopenia, podwyższone stężenie CRP i łagodnie podwyższone stężenie enzymów wątrobowych. W kilku przypadkach odnotowano również trombocytopenię.

 

Okres inkubacji choroby wirusowej Oropouche wynosi od 3 do 10 dni. Zazwyczaj choroba zaczyna się od gorączki sięgającej nawet do 40°C, przebiegającej z silnymi bólami głowy, dreszczami, bólem mięśni i bólem stawów.

 

Inne objawy i symptomy obejmują:

  • światłowstręt;
  • zawroty głowy;
  • ból oczodołu lub oczu;
  • nudności i wymioty;
  • wysypkę plamisto-grudkową, która zaczyna się na tułowiu i przechodzi na kończyny.

 

Mniej powszechne objawy mogą obejmować zapalenie spojówek, biegunkę, silny ból brzucha i objawy krwotoczne, jak np. krwawienie z nosa, dziąseł, smolisty stolec, krwotok miesiączkowy i wybroczyny.

 

Objawy zazwyczaj trwają od 2 do 7 dni. Jednak u 60% pacjentów objawy mogą powrócić po kilku dniach lub nawet tygodniach.

 

CHOROBA NEUROINWAZYJNA WYWOŁANA WIRUSEM OROPOUCHE

 

Wirus Oropouche może doprowadzić do rozwinięcia choroby neuroinwazyjnej jak np. zapalenie opon mózgowych czy zapalenie mózgu. Szacuje się, że u 4% pacjentów wystąpią objawy neurologiczne po początkowej chorobie gorączkowej. Objawy zgłaszane u pacjentów z chorobą neuroinwazyjną obejmują:

  • intensywny ból potyliczny;
  • zawroty głowy;
  • dezorientację;
  • letarg;
  • światłowstręt;
  • nudności i wymioty;
  • sztywność karku;
  • oczopląs.

 

Nieprawidłowości laboratoryjne odnotowane w płynie mózgowo-rdzeniowym (CSF) u pacjentów z chorobą neuroinwazyjną obejmują pleocytozę i podwyższone stężenie białka.

 

ROKOWANIE PO PRZECHOROWANIU CHOROBY WYWOŁANEJ WIRUSEM OROPOUCHE

 

U niektórych pacjentów obserwowano utrzymywanie się osłabienia i złego samopoczucia przez okres do jednego miesiąca od wystąpienia objawów. W większości pacjenci wracają do zdrowia bez długotrwałych następstw, również po ciężkim przebiegu choroby. 

 

17 lipca 2024 r. Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO) ogłosiła alert epidemiologiczny o możliwych przypadkach przeniesienia wirusa Oropouche z matki na dziecko w ciąży z niekorzystnymi skutkami ciąży w Brazylii. Przypadki te są badane. CDC współpracuje z PAHO i innymi partnerami międzynarodowymi, aby dowiedzieć się więcej o potencjalnych zagrożeniach związanych z wirusem Oropouche w czasie ciąży.

 

PRZYPADKI ŚMIERTELNE GORĄCZKI OROPOUCHE

 

Zgony zgłoszone w lipcu 2024 dotyczyły kobiet mieszkających w głębi Bahii. Miały po 20 lat, nie miały żadnych chorób współistniejących i wykazywały objawy podobne do ciężkiej dengi — pierwszy potwierdzony zgon dotyczył kobiety bez chorób współistniejących. Drugi potwierdzony zgon dotyczył również kobiety, u której nie odnotowano żadnych chorób współistniejących. Chora zmarła w Itabuna w Bahii 10 maja. O śmierci poinformował dopiero w poniedziałek 22 lipca - po przeprowadzeniu badań potwierdzających przyczynę zgonu.

 

Pacjenci, którzy zmarli na gorączkę Oropuche, mieli takie objawy, jak gorączka, ból głowy, ból oczodołu (w najgłębszej części oka), bóle mięśni, nudności, wymioty, biegunka, ból kończyn dolnych i osłabienie. U obu wystąpiły poważniejsze objawy, takie jak: czerwone i fioletowe plamy na ciele, krwawienie z nosa, dziąseł i pochwy, senność i wymioty z niedociśnieniem, silne krwawienie, a także gwałtowny spadek hemoglobiny i płytek krwi.

 

JAK DIAGNOZUJE SIĘ CHOROBĘ WYWOŁANĄ WIRUSEM OROPOUCHE?

 

Wstępną diagnozę choroby wywołanej wirusem Oropouche stawia się na podstawie objawów klinicznych pacjenta, miejsca, w którym najprawdopodobniej doszło do zakażenia (w tym miejsc i dat podróży), a także czynności mogących wiązać się z ryzykiem narażenia.

 

Dowody obecności wirusa można wykryć w próbkach surowicy w pierwszym tygodniu zakażenia. Wirus jest łatwo hodowany w ciągu pierwszych kilku dni zakażenia i zwykle nie jest wykrywany po 5. dniu. Jednak RNA wirusa można wykryć przez kilka kolejnych dni po tym, jak wirus nie jest już obecny. Pod koniec pierwszego tygodnia choroby tworzą się przeciwciała IgM, a następnie przeciwciała IgG.

 

U pacjentów z chorobą neuroinwazyjną można wykryć wirusowe RNA, ale często nie występuje ono w płynie mózgowo-rdzeniowym. Dlatego też badanie serologiczne jest preferowaną metodą poszukiwania dowodów zakażenia w płynie mózgowo-rdzeniowym. Wirusowe RNA wykryto w ślinie i moczu pacjenta 5 dni po zachorowaniu. Jednak badanie tych typów próbek nie jest obecnie zatwierdzone ani dostępne w Stanach Zjednoczonych.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE CHOROBY WYWOŁANEJ WIRUSEM OROPOUCHE?

 

Aktualnie nie ma leków na leczenie choroby wirusowej Oropouche. Zaleca się leczenie wspomagające w leczeniu klinicznym pacjentów. Leczenie objawów może obejmować odpoczynek, płyny oraz stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Pacjenci, u których wystąpią cięższe objawy, powinni zostać hospitalizowani w celu ścisłej obserwacji i leczenia wspomagającego.

 

Wszyscy pacjenci z klinicznym podejrzeniem dengi powinni otrzymać odpowiednie leczenie bez czekania na wyniki badań diagnostycznych. Pacjentom należy zalecić unikanie leków zawierających aspirynę lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych do czasu wykluczenia dengi w celu zmniejszenia ryzyka krwawienia.

 

ZAPOBIEGANIE CHOROBOM PRZENOSZONYM PRZEZ KOMARY

 

Najlepszym sposobem ochrony przed Oropouche jest zapobieganie ukąszeniom przez meszki i komary. Nie ma szczepionek zapobiegających chorobie wirusowej Oropouche. Ponadto nie ma skutecznych ani ekonomicznie lub ekologicznie wykonalnych środków kontroli wektora dla głównego wektora, Culicoides paranesis .

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00