Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. Do zarażenia u ludzi dochodzi więc drogą odkleszczową bądź poprzez kontakt z krwią lub mięsem zainfekowanych zwierząt (bydło, kozy, owce, zające). Choroba może szerzyć się także poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi lub tkankami zakażonych ludzi.
Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska. Choroba początkowo przypominająca objawy ciężkiej grypy, następnie dochodzi do powstawania wielu krwotoków, co ma związek z uszkodzeniem naczyń krwionośnych przez wirusa CCHF.
Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska potocznie nazywana gorączką krwawiących oczu to wirusowa choroba zakaźna o bardzo ciężkim i gwałtownym przebiegu, która często doprowadza do śmierci pacjenta.
02 lipca 2020

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska 

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska potocznie nazywana gorączką krwawiących oczu to wirusowa choroba zakaźna o bardzo ciężkim i gwałtownym przebiegu. Choroba początkowo przypominająca objawy ciężkiej grypy dodatkowo objawia się uszkodzeniem naczyń krwionośnych i występowaniem krwotoków o różnym nasileniu. Śmiertelność w przypadku zachorowania wynosi od 15 do 40%. Gorączkę krymsko-kongijską wywołuje wirus CCHF (Crimean-Congo hemorrhagic fever), który przenoszą kleszcze głównie z rodzaju Hyalomma.

 

GORĄCZKA KRWOTOCZNA KRYMSKO-KONGIJSKA - CO TO ZA CHOROBA?

 

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska to niebezpieczna choroba zakaźna wywoływana przez wirusa z należącego do rodziny Bunyaviridae, z rodzaju Nairovirus. Rezerwuarem wirusa gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej są kleszcze z gatunku Hyalomma. Do zarażenia u ludzi dochodzi więc drogą odkleszczową bądź poprzez kontakt z krwią lub mięsem zainfekowanych zwierząt (bydło, kozy, owce, zające). Choroba może szerzyć się także poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi lub tkankami zakażonych ludzi. Możliwe są także zakażenia szpitalne – poprzez kontakt z płynami ustrojowymi, wydzielinami i wydalinami chorego przy braku zastosowania odpowiednich procedur. 

 

GORĄCZKA KRWOTOCZNA KRYMSKO-KONGIJSKA - JAKIE SĄ JEJ OBJAWY?

 

Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 13 dni i może ulegać zmianom w zależności od typu transmisji i ilości wirusa, który wniknął do organizmu:

w przypadku transmisji przez ukąszenia kleszcza – okres inkubacji wynosi 4-13 dni;

przy bezpośrednim kontakcie z materiałem zakaźnym 2-7 dni;

Gorączka krwotoczna krymsko-kongijska początkowo objawia się symptomami przypominającymi grypę o ciężkim przebiegu. Nagle pojawiają się objawy takie jak:

  • szybko narastająca gorączka;
  • dreszcze;
  • ból i sztywność mięśni;
  • uporczywy ból głowy;
  • światłowstręt.

 

Po ok. 2-4 dniach nasilają się objawy spowodowane uszkodzeniem naczyń krwionośnych przez krążącego w krwioobiegu wirusa. Dodatkowo mogą wystąpić:

  • krwawe biegunki;
  • nudności i krwawe wymioty;
  • krwawienia z układu pokarmowego;
  • odwodnienie;
  • wylewy do błon śluzowych np. oczu - stąd potoczna nazwa gorączka krwawiących oczu;
  • krwotoki z nosa;
  • wysypka występująca na skórze tułowia i kończyn, która może przekształcić się w krwawiące wybroczyny;
  • stany depresyjne;
  • dezorientacja;
  • napady agresji;

 

W okolicach 5 dnia u osób ciężko chorych może dojść do:

  • zapalenia wątroby;
  • objawów niewydolności pracy nerek;
  • niewydolności płuc.

 

GORĄCZKA KRWOTOCZNA KRYMSKO-KONGIJSKA - ROZPOZNANIE I LECZENIE CHOROBY.

 

Choroba wywoływana przez wirusa gorączki krwotocznej krymsko - kongijskiej jest trudna do odróżnienia od wielu innych chorób gorączkowych przynajmniej na jej wczesnym etapie. Podczas diagnozowania pacjenta należy wykluczyć choroby takie jak malaria, dur brzuszny, leptospiroza czy riketsjozy. Pomocnym przy stawianiu diagnozy jest wykonanie badania polegającego na wyizolowaniu wirusa z materiału biologicznego i/lub wykrycie wysokiego miana swoistych przeciwciał. Do czasu potwierdzenia diagnozy zaleca się stosowanie leków przeciwmalarycznych i antybiotyków o szerokim spektrum działania. 

 

W przebiegu gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej stosuje się leczenie objawowe, które obejmuje zapobieganie rozwijaniu się skazy krwotocznej, niedopuszczenie do odwodnienia i wstrząsu. W niektórych przypadkach podejmuje się próby dożylnego lub doustnego leczenia przeciwwirusowego rybawiryną. Pacjentów należy izolować i stosować specjalne środki ostrożności jak osłony twarzy, maski chirurgiczne, podwójne rękawiczki i fartuchy, aby zapobiec zakażeniom wśród personelu oraz przenoszeniu się materiałów zakaźnych. Osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorą osobą powinny pozostawać pod nadzorem lekarza.

 

W przypadku pacjentów powracających do zdrowia, ich stan poprawia się po około 9 dniach od wystąpienia choroby. Rekonwalescencja może trwać nawet do roku. Osoby, które przeżyły wracają do pełni zdrowia, zazwyczaj bez trwałych następstw choroby. Śmiertelność gorączki krymsko-kongijskiej u osób hospitalizowanych wynosi nawet do 40%. Ciąża sprzyja złym rokowaniom. Śmierć następuje po około 2 tygodniach, spowodowana jest głównie wystąpieniem wstrząsu i/lub niewydolności wielonarządowej.

 

GORĄCZKA KRWOTOCZNA KRYMSKO-KONGIJSKA - GDZIE WYSTĘPUJE?

 

Występowanie wirusa CCHF stwierdzono u kleszczy w Afryce, Azji, na Bliskim Wschodzie i w środkowej i wschodniej Europie. W Europie przypadki choroby u ludzi zostały potwierdzone w Albanii, Armenii, Bułgarii, Kazachstanie, Kosowie, Rosji, Serbii, Tadżykistanie, Turcji, Turkmenistanie, Ukrainie i Uzbekistanie. W czerwcu 2008 r. pierwszy przypadek potwierdzono w Grecji. W 2016 roku stwierdzono także występowanie tej choroby w Hiszpanii. Przypadki są zwykle sporadyczne, chociaż czasami pojawiają się małe ogniska szpitalne, gdy nie są przestrzegane odpowiednie praktyki kontroli zakażeń. 

 

GORĄCZKA KRWOTOCZNA KRYMSKO-KONGIJSKA - ZAPOBIEGANIE.

 

Do tej pory nie wynaleziono szczepionki przeciw wirusowi wywołującemu gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską. W celu uniknięcia lub zminimalizowania potencjalnego zakażenia należy zachować szczególną ostrożność w krajach, w których występuje wirus CCHF. Aby uchronić się przed zachorowaniem, należy:

  • zapobiegać ukąszeniom kleszczy poprzez stosowanie środków odstraszających owady oraz stosowanie odpowiedniej odzieży wierzchniej zakrywającej miejsca narażone na ukąszenia;
  • zachowywać podstawowe zasady higieny w tym nienarażanie się na kontakt z krwią oraz płynami ustrojowymi potencjalnie zarażonych ludzi i zwierząt;
  • przestrzegać reżimu sanitarnego podczas pracy ze zwierzętami hodowlanymi oraz ich mięsem.

 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00