Gorączka krwotoczna Lassa jest ostrą wirusową chorobą przenoszoną przez gryzonie. Aktualnie choroba występuje głównie w Afryce Zachodniej. Choroba ta może występować we wszystkich grupach wiekowych obu płci. Największe ryzyko zachorowania występuje u osób mieszkających/ przebywających w rejonach występowania szczurów z gatunku Mastomys, które są głównymi nosicielami. Najwięcej przypadków zachorowania na gorączkę Lassa odnotowuje się w obszarach wiejskich w społecznościach żyjących w złych warunkach sanitarnych.
Jak dochodzi do zakażenia i jakie są objawy gorączki Lassa?
Gorączka Lassa jest chorobą odzwierzęcą, co oznacza, że człowiek zaraża się poprzez kontakt z zakażonym gryzoniem. Do zakażenia może dojść drogą pokarmową lub oddechową poprzez kontakt z wydalinami zakażonego zwierzęcia. Głównym nosicielem wirusa gorączki krwotocznej Lassa są szczury z gatunku Mastomys. Ciekawostką jest, że zainfekowane wirusem Lassa szczury nie chorują, ale mogą rozprzestrzeniać wirusa wraz z wydaleniem moczu i kału. Rzadko, ale możliwe jest zakażenie bezpośrednie od chorego człowieka poprzez kontakt z jego krwią, wydzielinami i wydalinami dlatego chorzy tuż po rozpoznaniu choroby są izolowani.
Około 80% osób zakażonych wirusem Lassa nie ma żadnych objawów. W 1 na 5 zakażeń rozwija się ciężka forma choroby. Okres inkubacji choroby wynosi od 6 do 21 dni. Początek choroby do złudzenia przypomina objawy grypopodobne.
Gorączce Lassa w początkowej fazie choroby towarzyszą zwykle umiarkowane objawy takie jak:
Po kilku dniach dochodzi większa ilość objawów. Mogą pojawić się między innymi:
W ciężkich przypadkach choroby może rozwinąć się:
U chorego w ostrym przebiegu choroby mogą wystąpić również drgawki, drżenie mięśni, dezorientacja, a nawet śpiączka. Głuchota występuje u około 25 % osób, które przeżyły chorobę. Głuchota cofa się w około połowie przypadków po 1-3 miesiącach. W okresie powrotu do zdrowia często obserwuje się u chorych przemijającą utratę włosów oraz zaburzenia chodzenia.
Ogólną śmiertelność po zachorowaniu na gorączkę Lassa ocenia się na 1 %, natomiast po wystąpieniu ciężkich objawów śmiertelność wynosi 15 %. Śmierć następuje po około 14 dniach od wystąpienia najcięższych objawów. Choroba jest szczególnie ciężka dla kobiet będących w III trymestrze ciąży. U kobiet ciężarnych ponad 80% przypadków zachorowań kończy się śmiercią matki i/lub śmiercią dziecka.
Leczenie gorączki Lassa polega na podaniu leków przeciwwirusowych, które mają największą skuteczność, gdy zostają podane we wczesnym stadium choroby. Obecnie na gorączkę Lassa nie ma szczepionki.
Gdzie obecnie występuje wirus Lassa?
Gorączka krwotoczna Lassa występuje stale w krajach Afryki Zachodniej m.in. Nigerii, Liberii, Ganie, Beninie, Sierra Leone, Gwinei, Mali, Togo. Od początku 2018 r. trwa epidemia gorączki Lassa w Nigerii. Zachorowania wśród ludzi występują w 19 stanach (Anambra, Bauchi, Benue, Delta, Ebonyi, Edo, Ekiti, Federalne Terytorium Stołeczne, Gombe, Imo, Kaduna, Kogi, Lagos, Nasarawa, Ondo, Osun, Plateau, Rivers, Taraba), najwięcej w stanie Edo, Ondo i Ebonyi w południowozachodniej Nigerii. Jednocześnie w 2018 r. odnotowano zachorowania na gorączkę Lassa także w krajach sąsiadujących: Liberii, Ganie i Gwinei.
Zalecenia dla podróżujących
Przed podróżą do Afryki Zachodniej należy skontaktować się z lekarzem medycyny podróży lub lekarzem medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat zasad przygotowania się do podróży. Wizyta u tego specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tyg. przed planowaną podróżą, co pozwoli na przyjęcie zalecanej przez lekarza profilaktyki.
Jak zapobiegać zachorowaniu?
Ponieważ nie istnieje szczepionka przeciwko gorączce Lassa należy zapobiegać zachorowaniu poprzez:
Po powrocie z podróży w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, informując o przebytej podróży, szczególnie jeżeli była to podróż do krajów Afryki Zachodniej.
ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00