Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka. W specyficznych warunkach ma dla człowieka właściwości chorobotwórcze - wykrycie jej obecności np. w wodzie lub glebie świadczy o jej wysokim i niebezpiecznym dla ludzkiego organizmu zanieczyszczeniu. 

 

CZYM JEST BAKTERIA E-COLI?

 

Bakteria e.coli jest pożyteczna dla naszego organizmu, ponieważ wchodzi w skład flory bakteryjnej jelita grubego i odpowiada m.in. za rozkład spożywanych pokarmów, a także przyczynia się do produkcji witamin z grupy B i witaminy K. Większość szczepów pałeczki okrężnicy nie stanowi zagrożenia dla większości ludzi.

 

Bardzo charakterystyczną cechą Escherichia coli jest zdolność do rozmnażania się w astronomicznym tempie. Gdyby dostarczyć jej odpowiednią ilość pożywienia - w ciągu 3 dni mogłaby stworzyć masę większą niż kula ziemska. Ta właściwość drobnoustroju sprawia, że stanowi potencjalne zagrożenie dla człowieka, ponieważ zdolność szybkiego namnażania się oznacza także możliwość wywoływania chorób i epidemii. 

 

JAKIE SĄ OBJAWY ZATRUCIA BAKTERIĄ E-COLI?

 

Bakterie E. coli, które są nieszkodliwe w jelicie grubym, w innych miejscach organizmu mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Zwykle E.coli powoduje jedynie zatrucia pokarmowe, ale gdy dostanie się do układu moczowego, może stać się przyczyną poważnych zakażeń. Ta właśnie bakteria jest najczęstszą (60 – 80 %) przyczyną zakażeń dróg moczowych, zapalenia opon mózgowych u noworodków. Niektóre szczepy mogą powodować zapalenia otrzewnej, czego powikłaniem może być sepsa.  

 

Na szczęście są to dość rzadkie przypadki - zakażenie E. coli najczęściej kończy się zatruciem pokarmowym, choć i ono może mieć różny przebieg. W wyniku zakażenia może dojść do wyniszczających biegunek choleropodobnych, czerwonkopodobnych, do krwotocznego zapalenia jelit a w następstwie do zespołu mocznicowo-hemolitycznego i zakrzepicy.

 

Zatrucie pokarmowe wywołane zakażeniem bakterią E. coli

 

E.coli może znaleźć się w naszym organizmie za pośrednictwem nieumytych rąk lub zakażonego pokarmu. Źródłem E. coli w jedzeniu może być:

 • surowe mięso;
 • mleko i nabiał;
 • warzywa i owoce;
 • woda i kostki lodu (w krajach, w których nie są zachowywane odpowiednie standardy higieniczne pojawia się bakteria coli w wodzie);

 

Charakterystycznymi objawami zatrucia pokarmowego spowodowanego bakterią E. coli są:

 • wodnista lub krwista biegunka;
 • ostre, skurczowe bóle brzucha;
 • bóle jelit;
 • nudności i wymioty;
 • bóle i zawroty głowy;
 • osłabienie organizmu;

 

Najbardziej podatne na ciężki przebieg zakażenia są dzieci i osoby starsze. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się około 3 dni po kontakcie z bakterią. Zwykle wszystkie objawy mijają po tygodniu, czasami samoistnie. Część osób bagatelizuje pozornie zwykłą biegunkę i nie udaje się do lekarza. Niestety czasami zatrucie wiąże się nie tylko z biegunką, ale nawet z anemią i uszkodzeniem nerek, co może nawet doprowadzić do konieczności dializoterapii lub skończyć się śmiercią.

 

Zapalenie pęcherza i bakteria E. coli w moczu

 

Zakażenie układu moczowego spowodowane jest wnikaniem bakterii E. Coli i ich namnażaniem w drogach moczowych. Najczęściej infekcja dotyczy dolnych dróg moczowych, czyli przede wszystkim pęcherza moczowego. Objawy infekcji spowodowanej obecnością E. coli w moczu to:

 • częste oddawanie moczu;
 • nagła potrzeba oddawania moczu z parciem trudnym do powstrzymania;
 • oddawanie moczu w nocy tzw. nykturia;
 • szczypanie i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • ból pęcherza moczowego; 
 • ból w podbrzuszu;
 • zmieniony zapach i kolor moczu moczu;
 • krew w moczu.

 

W przypadku, gdy dojdzie do zakażenia górnych dróg moczowych mamy do czynienia z niebezpiecznym odmiedniczkowym zapaleniem nerek pojawiają się objawy takie jak:

 • gorączka;
 • nudności;
 • wymioty;
 • bóle w okolicy lędźwiowej.

 

W takim przypadki należy niezwłocznie udać się do lekarza, gdyż stan ten może prowadzić do groźnych konsekwencji. Uwaga! Jeśli masz silne bóle skurczowe brzucha i biegunkę, zwłaszcza z obecnością krwi, nie zwlekaj z pójściem do lekarza. Tego typu zakażenie wymaga podania antybiotyków i dość często leczenia szpitalnego. 

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE  ZATRUCIA BAKTERIĄ E-COLI?

 

W większości przypadków postawienie diagnozy odbywa się na podstawie objawów. Pewność występowania zakażenia spowodowanego bakterią E. coli uzyskuje się na podstawie badania kału w przypadku zatrucia pokarmowego i poprzez badanie moczu, gdy zakażenie dotyczy dróg moczowych. W leczeniu zakażenia E. coli stosowane są głównie antybiotyki. W trakcie występowania biegunki i wymiotów ważne jest dobre nawodnienie i stosowanie płynów z elektrolitami.

 

ZATRUCIE BAKTERIĄ E- COLI - JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM?

 

Warto na co dzień wprowadzić w życie następujące zasady:

 1. Jak najczęściej myć ręce, a zwłaszcza po każdym wyjściu z toalety
 2. Myć i obierać warzywa i owoce, także te pochodzące z upraw ekologicznych
 3. Poddawać dokładnej obróbce termicznej produkty, które tego wymagają
 4. Pić wodę ze sprawdzonych źródeł lub przegotowaną
 5. Unikać fast foodów sprzedawanych wprost z ulicy
 6. Szczególną ostrożność zachować w krajach, gdzie licznie występują choroby brudnych rąk. Tam nawet lód powinien być przygotowany z wody butelkowanej
 7.  Nie wolno lekceważyć pierwszych objawów zatrucia. Jeśli pojawi się biegunka, która trwa dłużej niż 2 dni i towarzyszy jej osłabienie, należy od razu zgłosić się do lekarza!

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

E. Coli (zatrucie bakterią E.Coli)

15 czerwca 2019
Obecnie denga jest najczęściej rozpoznawaną chorobą wśród turystów, którzy zgłaszają się do poradni medycyny podróży z powodu gorączki po powrocie z terenów tropikalnych.
Denga występuje w ponad 100 krajach tropikalnych i stanowi obecnie najczęstszą infekcję wirusową przenoszoną przez owady na świecie.
Objawy dengi mogą być niecharakterystyczne, w związku z czym konieczna jest diagnostyka laboratoryjna obejmująca różne choroby tropikalne, w tym także malarię