Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Mykoplazma, a szczególnie Mycoplasma pneumoniae - to rodzaj bakterii, która najczęściej powoduje
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają bezobjawowo lub łagodnie.
27 lipca 2023

Dietetyk w przychodni Mark-Med w Katowicach

Miło nam poinformować, że w ramach opieki koordynowanej oraz podczas wizyt prywatnych istnieje możliwość skorzystania z konsultacji u mgr Joanny Walasek - dietetyka klinicznego i psychodietetyka.

 

Od 1 października 2022 uruchomiony został program opieki koordynowanej w ramach POZ. Dzięki niemu możliwe są usługi dietetyków, uzupełniające wachlarz świadczeń NFZ dostępnych w przychodniach na terenie całej Polski. Dokument kształtuje dobre praktyki udzielania takich usług.

 

A więc kto powinien trafić do dietetyka? Wytyczne wymieniają katalog schorzeń, które warto wesprzeć konsultacjami dietetycznymi. Są to m.in.:

  • kardiologia - nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekła choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków
  • diabetologia - cukrzyca
  • endokrynologia - niedoczynność tarczycy, diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich
  • pulmonologia/alergologia - POCHP, astma

 

Dietetyk mgr Joanna Walasek współpracująca z naszą przychodnią specjalizuje się w dietoterapii:

  • nadwagi i otyłości
  • chorób układu sercowo-naczyniowego
  • chorób układu oddechowego
  • chorób nerek
  • chorób układu pokarmowego
  • chorób tarczycy
  • chorób skóry
  • chorób metabolicznych takich jak: insulinooporność, cukrzyca typu I i II, zespół metaboliczny, dna moczanowa
  • nieswoistych chorób zapalnych jelit takich jak: WZJG, choroba Leśniowskiego-Crohna
  • chorób autoimmunologicznych
  • alergii i nietolerancji pokarmowych
  • chorób Alzheimera i Parkinsona
  • chorób nowotworowych
  • kobiet planujących ciążę i ciężarnych
  • dzieci i młodzieży

 

JAK PRZEBIEGA PIERWSZA WIZYTA U DIETETYKA?

 

Na początku musisz zdać sobie sprawę, że pierwsza wizyta u dietetyka jest najbardziej kluczowym elementem całej kuracji.  Wcześniejsze przygotowanie do niej ułatwi przekazanie istotnych informacji, dzięki czemu dietetyk będzie w stanie jeszcze dokładniej dopasować plan żywieniowy do Twoich potrzeb.

 

1. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wywiad lekarski i żywieniowy – czyli omówienie dotychczasowego sposobu żywienia, dolegliwości, przebytych chorób, wcześniejszych prób odchudzania czy wprowadzanych zmian nawyków żywieniowych. Zastanów się jeszcze przed wejściem do gabinetu, które informacje są najważniejsze. Możesz zapisać je na kartce, aby nic Ci nie umknęło.

 

2. Kolejnym punktem będzie omówienie Twojego aktualnego stylu życia, aktywności fizycznej, upodobań kulinarnych – zastanów się przed wizytą, jak wyglądają Twoje posiłki, co zazwyczaj jadasz, jak często i w jakich ilościach.

 

3. Dietetyk wykona analizę składu Twojego ciała i pomiary antropometryczne - obwód w talii, w pasie, w biodrach. Wspólnie przeanalizujecie wyniki badania oraz omówicie założenia indywidualnego planu żywieniowego, czas osiągnięcia wyznaczonych celów oraz harmonogram spotkań.

 

4. Pierwsza wizyta potrwa ok. 60 minut. Cała rozmowa ma charakter poufny i dietetyk ma obowiązek do zachowania tajemnicy zawodowej.

 

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIERWSZEJ WIZYTY U DIETETYKA?

 

1. W dniu wizyty zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego oraz nie spożywaj obfitego posiłku na 3-4 godziny przed pomiarami – da to możliwość przeprowadzenia dokładnej analizy składu ciała.

 

2. Zadbaj o luźny strój, ponieważ dietetyk poprosi Cię o zdjęcie wierzchniej warstwy - pomiary wykonuje się w bieliźnie lub w lekkim podkoszulku. Na wizytę ubierz się tak, aby bez problemu odsłonić bose stopy – będzie to konieczne w celu prawidłowego wykonania analizy składu ciała.

 

3. Jeśli posiadasz aktualne (z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profil lipidowy (badanie poziomu cholesterolu), poziom TSH (badanie hormonów tarczycy) czy glikemię, weź je na wizytę, a także nazwy i dawki przyjmowanych leków oraz suplementów diety.

 

4. ANALIZA MASY CIAŁA. Odbywa się za pomocą specjalistycznych wag wykorzystujących bioimpedencję elektryczną. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania analizy składu ciała na podstawie tej metody – poinformuj o tym! Przeciwwskazania to m.in. ciąża, wszczepiony rozrusznik serca lub implant medyczny. Pomiar na takim analizatorze powinien być wykonany na czczo bądź nie krócej niż 4 godziny po jedzeniu. Warto zaznaczyć, że poprawnie wykonany pomiar jest wtedy, kiedy przed ważeniem nie spożywamy używek, takich jak: alkohol, mocna kawa i herbata. Ważne jest, aby poinformować dietetyka o miesiączce. Jeśli zażywasz leki diuretyczne – również trzeba to zaznaczyć, ponieważ wyniki na analizatorze mogą być zmienione przez te farmaceutyki.

 

5. DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY. Nie jest to nic obowiązkowego, jednak znacznie usprawnia to pracę dietetyka i pomaga ułożyć jadłospis, uwzględniając nawyki i preferencje smakowe Pacjenta. W takim dzienniczku 3-dniowego bieżącego notowania zapisujemy wszystkie rzeczy, jakie spożyliśmy w ostatnim czasie - potrawy, przekąski, wszystkie wypijane napoje. Trzeba zaznaczyć, że do dzienniczka konieczne jest również wpisanie wszystkich przekąsek spożywanych między posiłkami. Warto, aby taki dzienniczek składał się z minimum jednego normalnego dnia w pracy/szkole i jednego weekendowego. W dzienniczku uwzględniamy produkty, godzinę spożywanych posiłków oraz ich wielkość.

 

6. Zastanów się, jaki jest Twój cel wizyty u dietetyka oraz jakiego efektu stosowanej terapii się spodziewasz.

 

Pytania, jakie zada Ci dietetyk, poza wywiadem lekarskim i żywieniowym będą się opierać przede wszystkim na Twojej aktywności fizycznej, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Warto jest więc zapisać gdzieś wszystkie zażywane przez Ciebie leki i suplementy diety, ponieważ niektóre mogą wchodzić w interakcje z pożywieniem. Najważniejsza jednak podczas pierwszej wizyty jest szczerość. Należy sumiennie, zgodnie z prawdą odpowiedzieć na wszystkie pytania dietetyka, wtedy wasza współpraca będzie układała się pomyślnie, a Twoja dieta będzie bardziej efektywna i łatwiej będzie Wam wspólnie osiągnąć postawiony cel.

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00