Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Zakażenia wirusem Zika najczęściej przebiegają bezobjawowo lub łagodnie.
28 sierpnia 2023

Bakteria Legionella

Legionella czyli bakteria Legionella pneumophilia wywołuje niebezpieczną chorobę legionistów oraz gorączką Pontia. Bakteria ta występuje między innymi w zbiornikach wodnych zarówno naturalnych, jak i sztucznych oraz w wodnych systemach chłodzących i nawilżających powietrze. W sprzyjających warunkach bakterie mogą pojawić się w kurkach i sitkach prysznicowych, dializatorach czy w myjniach. Jakie są objawy Legionelli? Czy jest to niebezpieczna choroba?

 

Bakteria Legionella występuje na całym świecie, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Została odkryta po raz pierwszy w 1976 roku, kiedy podczas spotkania weteranów Legionu Amerykańskiego w Filadelfii kilkadziesiąt osób zachorowało na nietypowe zapalenie płuc. Dalsze badania wykazały, że kolonizacji bakterii sprzyja temperatura wynosząca w okolicach 38 °C, niskie stężenie dezynfekantów oraz zastoje wody. Bakterie szybciej namnażają się na podłożach bogatych w żelazo i mangan.

 

Bakterie Legionella giną w temperaturze ok. 70°C.  Poniżej temperatury 20 °C stopień rozmnażania znacząco spada, ale bakteria może przetrwać w stanie uśpienia przy dużo niższych temperaturach do czasu pojawienia się sprzyjających warunków rozwoju.

 

JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA LEGIONELLĄ? I JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY?

 

Do zakażenia dochodzi drogą inhalacji zakażonego aerozolu (np. z nebulizatora) lub przez mikroaspirację wody. Podkreślamy, że choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka.

 

Wyróżnia się dwie postacie zakażeń wywołanych przez Legionellę:

  • chorobę legionistów – zapalenie płuc o ciężkim przebiegu
  • gorączkę Pontiac – o łagodnym przebiegu z objawami grypopodobnymi.

 

Gorączka Pontiac jest samoograniczającą się chorobą, przebiegającą z objawami podobnymi do przeziębienia i grypy. Objawy pojawiają się w ciągu od kilku godzin do 3 dni od kontaktu z zakażoną wodą. Do głównych objawów należą:

  • gorączka
  • dreszcze
  • trudności w oddychaniu
  • suchy i uporczywy kaszel
  • osłabienie
  • zmęczenie
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • bóle głowy.

 

Mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego w postaci nudności, wymiotów oraz biegunki. Objawy utrzymują się około 2–5 dni i samoistnie ustępują.

 

Choroba legionistów to ciężkie zapalenie płuc, które często daje powikłania narządowe. Okres wylęgania tej postaci legionellozy wynosi od 2 dni do nawet 3 tygodni. Początkowo występują bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe, do których dołącza się wysoka gorączka z dreszczami oraz objawy ze strony układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Kaszel początkowo jest suchy, uporczywy, po pewnym czasie zmienia charakter na wilgotny, z wykrztuszaniem plwociny, niekiedy podbarwionej krwią. Ponadto występować mogą duszność oraz bóle w klatce piersiowej.

 

Chorobie legionistów towarzyszą objawy takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • utrata apetytu
  • bóle brzucha
  • wodnista biegunka
  • bóle głowy
  • nadmierna senność, która może przejść w śpiączkę
  • zaburzenia świadomości
  • zaburzenia orientacji.

 

Choroba może postępować szybko, prowadząc do ostrej niewydolności oddechowej i niewydolności innych narządów, głównie nerek, trzustki i serca. Mężczyźni chorują 3 razy częściej niż kobiety.

 

 

JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA LEGIONELLIOZY?

 

 

Rozpoznanie legionellozy na podstawie objawów klinicznych jest praktycznie niemożliwe, ponieważ objawy ze strony układu oddechowego mogą być podobne do tych wywoływanych przez inne bakterie lub wirusy. Konieczne jest więc wykonanie badań laboratoryjnych, w których materiałem do badań w zależności od stosowanej metody mogą być plwocina, krew lub mocz.

 

Nie są to badania stosowane rutynowo, stąd też dostępność do nich jest często ograniczona. Kolejnym ograniczeniem jest czas hodowli bakterii lub konieczność porównywania próbek krwi pobranych w trakcie choroby i po jej zakończeniu, co powoduje, że potwierdzenie rozpoznania zakażenia Legionella pneumophila uzyskujemy często dopiero po wyzdrowieniu. Najszybsza jest metoda wykrywania antygenów Legionella pneumophila w moczu - wynik jest dodatni w ciągu kilku dni od pojawienia się objawów. Niestety żadna metoda diagnostyczna nie pozwala na szybkie i wczesne odróżnienie rozwijającej się ciężkiej choroby legionistów od gorączki Pontiac.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE ZAKAŻENIA LEGIONELLĄ? CZY LEGIONELLOZĘ MOŻNA WYLECZYĆ?

 

Gorączka Pontiac nie wymaga leczenia, choroba ma charakter samoograniczający. Natomiast w zapaleniu płuc czyli chorobie legionistów, niezbędne jest włączenie antybiotyków, co zapobiega rozwojowi powikłań i zmniejsza śmiertelność. Większość chorych wymaga leczenia szpitalnego z zastosowaniem antybiotyków, które trwa od 10 do 14 dni. 

 

Wyleczenie legionellozy bez powikłań jest możliwe, pod warunkiem, że choroba zostanie szybko rozpoznana. Poprawa następuje po ok 3-5 dniach od momentu wdrożenia leczenia, a samo leczenie trwa nawet do 3 tygodni.

 

Na szereg powikłań narażone są osoby w starszym wieku, z licznymi chorobami współistniejącymi, hospitalizowane, u których doszło do niewydolności oddechowej. U nich może dojść  do niewydolności wielonarządowej, ropni płuc, rozedmy płuc, zaburzeń neurologicznych. Rekonwalescencja w tych przypadkach jest wielomiesięczna, a całkowite ustąpienie powikłań często jest niemożliwe. Śmiertelność w chorobie legionistów waha się od 5 do 80% i zależy od wieku chorego, chorób towarzyszących, wcześniejszych hospitalizacji oraz czasu włączenia leczenia.

 

JAK UNIKNĄĆ ZAKAŻENIA LEGIONELLĄ?

 

Bakterie Legionella pneumophila są powszechnie obecne w środowisku. Najprostszym sposobem ograniczenia szerzenia się zakażeń Legionella jest likwidacja rezerwuaru bakterii.

 

  • regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu

  • jeśli nie używasz kranu/prysznica przez okres dłuższy niż 2 tygodnie to przed użyciem odkręć wodę na co najmniej 2 minuty

  • okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze zgodnie z zaleceniami producenta

  • jeżeli jest to możliwe to utrzymuj temperaturę powyżej 60°C w urządzeniach grzewczych

  • serwisuj i czyść klimatyzację zgodnie z zaleceniami producenta

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00