Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Wirus Nipah to wirus odzwierzęcy, przenoszony głównie przez nietoprzerze owocożerne, które spotykane są w Azji Południowo-Wschodniej, na południowym Pacyfiku i w Australii. Powoduje zapalenie mózgu o ciężkim przebiegu, które u ok 40-75% pacjentów kończy się zgonem. Objawy zapalenia mózgu spowodowanego zakażeniem wirusem Nipah to gorączka, ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i śpiączka.
Co to jest choroba Nipah i jakie są jej przyczyny?
Choroba Nipah to wirusowe zapalenie mózgu wywoływane przez wirus Nipah, należący do rodziny Paramyxoviridae, czyli tej samej, do której należą wirusy odry, świnki lub paragrypy. Wirus przenosi się głównie poprzez bezpośredni kontakt z zakażonymi nietoperzami, świniami i ich wydzielinami. Możliwa jest również transmisja zakażenia z człowieka na człowieka. Rezerwuarem wirusa są owocożerne nietoperze oraz świnie. Odnotowano zachorowania po spożyciu surowego słodkiego soku z drzew palmowych skażonego wydzielinami nietoperzy.
Jak często występuje choroba Nipah?
Choroba Nipah póki co występuje sporadycznie. Zachorowania obserwuje się w krajach Azji Południowo-Wschodniej, południowego Pacyfiku oraz w Australii. Regularnie rejestrowane są ogniska zachorowań w:
W Polsce istnieje ryzyko przywleczenia tej choroby z terenów, gdzie występują epidemie zakażeń wirusem Nipah.
Objawy zakażenia wirusem Nipah
Wirus Nipah powoduje zapalenie mózgu. Okres wylęgania choroby wynosi 7–40 dni od ekspozycji.
Pierwsze objawy zakażenia wirusem Nipah obejmują:
Następujące objawy mogą przybrać poważny przebieg i powodować zapalenie mózgu przebiegające z objawami:
U około połowy pacjentów pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych.
W przypadku wystąpienia objawów choroby Nipah przebiegającego z wirusowym zapaleniem mózgu zwykle wymaga pilnej konsultacji lekarskiej (pogotowie ratunkowe, szpitalny oddział ratunkowy), ponieważ pełną diagnostykę i leczenie wszystkich zapaleń mózgu przeprowadza się w warunkach szpitalnych.
Jak dochodzi do rozpoznania choroby Nipah i na czym polega leczenie?
Wirus Nipah wywołuje objawy zapalenia mózgu podobne do tych powodowanych przez inne wirusy, bakterie lub grzyby. Pewne rozpoznanie choroby Nipah na podstawie objawów klinicznych jest niemożliwe. Podejrzenie tej dosyć rzadkiej choroby może nasuwać pobyt w rejonie endemicznego wstępowania zakażeń. Aby potwierdzić zakażenie wirusem Nipah, konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.
Leczenie ogranicza się do opieki wspomagającej, w tym odpoczynku, nawodnienia i leczenia objawów. U osób, które przeżyły zakażenie wirusem Nipah, odnotowano długotrwałe skutki uboczne, w tym uporczywe drgawki oraz zmiany osobowości.
Metody zapobiegania zakażeniom wywoływanym przez wirus Nipah są podobne jak w przypadku innych zakażeń wirusowych. Należy przede wszystkim stosować się do podstawowych zasad higieny tj.:
należy regularnie myć ręce wodą z mydłem lub stosować środki dezynfekujące;
należy unikać kontaktu z osobami chorymi;
dokładnie myć owoce i żywność przed spożyciem.
Osoby podróżujące do krajów w których występują aktywne ogniska zakażenia zaleca się unikanie miejsc w których gniazdują nietoperze oraz zaniechanie picia surowego soku palmowego.
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00