Grypa to powszechnie występująca, ostra, mocno zakaźna choroba wywoływana przez wirusa grypy. Statystycznie jeden chory zaraża 4 osoby w swoim otoczeniu, a osoba zakażona może stanowić zagrożenie dla innych osób zanim jeszcze wystąpią u niej objawy choroby. Szczyt zachorowań na grypę odnotowuje się od grudnia do marca. W okresie od 01.09.2019 do 15.07.2020 na grypę i zakażenia grypopodobne zachorowało 3 873 136 osób.
Jesień 2020 może przynieść zwiększoną liczbę zachorowań zarówno na COVID-19 jak i na grypę. Nałożenie się zachorowań na grypę i COVID-19, może stanowić istotne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia. Podobieństwo objawów chorobowych będzie wymagało każdorazowo precyzyjnej diagnostyki, by wybrać odpowiednią metodę leczenia.
Biorąc pod uwagę wskazania kliniczne i epidemiologiczne wynikające ze szczepień przeciw grypie, rekomenduje się wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia wykonanie szczepienia przeciwko grypie. Szczególnie powinny zostać zaszczepione osoby zagrożone ciężkim przebiegiem choroby i groźnymi powikłaniami pogrypowymi.
Wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, od 23 listopada będą mogły skorzystać z darmowych szczepień przeciw grypie. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień. Darmowe szczepienia przeciw grypie realizujemy również w naszej przychodni MARK-MED w Katowicach.
Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień - wskazuje minister zdrowia.
Osoby, które chcą skorzystać z bezpłatnego szczepienia, nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy, że zgłoszą się do wybranego punktu szczepień i umówią termin. Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie - do pobrania tutaj, a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.
Mapa ponad 3000 punktów, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na stronie > https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienia-na-grype. Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.
Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 https://dziennikustaw.gov.pl/D2021000209801.pdf
Grypa objawia się wysoką gorączką, złym samopoczuciem, kaszlem, katarem, bólem głowy i uporczywymi bólami mięśni. U niektórych pacjentów grypa może wywołać poważne powikłania wymagające leczenia w szpitalu. Najczęściej są to:
U dorosłych po 55. roku życia, kobiet ciężarnych i niektórych osób przewlekle chorych grypa może być przyczyną poważnych powikłań i śmierci. Grypa w I trymestrze ciąży może doprowadzić do obumarcia płodu i poronienia.
Nie warto ryzykować! Zaszczep się i ochroń siebie i najbliższych przed zachorowaniem na grypę i poważnymi powikłaniami!
Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie. Szczepienia zapobiegają zachorowaniom w grupie 40-70% zdrowych osób poniżej 65 roku życia.
W Polsce dostępne są wyłącznie szczepionki inaktywowane zawierające małą część zabitego wirusa. Co ważne szczepionka ważna jest tylko jeden sezon, ponieważ wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością i co roku mutuje. W Polsce nie ma obowiązkowych (finansowanych z budżetu Ministra Zdrowia) szczepień przeciw grypie.
Skuteczność szczepionek przeciwko grypie zależy od wielu czynników jak np.:
Wśród dzieci zaszczepionych przeciwko grypie:
Szczepienie nie zapobiega chorobom grypopodobnym (przeziębieniu) wywołanym przez inne wirusy. Czas utrzymywania się odporności poszczepiennej na zakażenie szczepami wirusów wchodzącymi w skład szczepionki lub nawet szczepami pokrewnymi może być zmienny, ale zazwyczaj utrzymuje się w zakresie 6-12 miesięcy.
Inaktywowane szczepionki przeciw grypie są bezpieczne. Nie są one w stanie wywołać choroby, ponieważ zawierają jedynie fragmenty zabitego wirusa, które nie są zdolne do namnażania.
Szczepionki przeciw grypie mogą powodować niepożądane odczyny poszczepienne, których nie należy utożsamiać z zachorowaniem na grypę. Odczyny te mogą mieć charakter reakcji miejscowych, tj.:
Do ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych po szczepieniu przeciw grypie dochodzi wyjątkowo rzadko zespół Guillaina – Barrégo zdarza się sześć razy częściej w naturalnym przebiegu grypy niż po szczepieniu przeciw grypie.
Donosowa szczepionka przeciw grypie zawiera żywe (osłabione wirusy grypy). Po jej podaniu mogą wystąpić:
Odczyny poszczepienne zwykle pojawiają się w ciągu 6–12 godzin po podaniu szczepionki i mogą się utrzymywać przez 1–2 dni. Alergia i nagłe, ciężkie reakcje na składniki szczepionki (np. białko jaja kurzego) występują bardzo rzadko.
Szczepienie przeciw grypie zalecane jest:
1) w związku z przesłankami klinicznymi:
2) w związku z przesłankami epidemiologicznymi – wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia do stosowania zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, w szczególności:
KIEDY NIE POWINNO PRZYJMOWAĆ SIĘ SZCZEPIONKI PRZECIWKO GRYPIE?
Wirusy grypy stosowane do produkcji szczepionek hoduje się zazwyczaj na zarodkach kurzych, dlatego zawierają one śladową ilość białka jaja kurzego. Ze względów bezpieczeństwa nie wolno więc szczepić osób, u których wcześniej po spożyciu jaj kurzych wystąpiła nagła, ciężka reakcja alergiczna (nagła zapaść lub omdlenie, duszność, obrzęk warg lub języka, ostra pokrzywka).
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00