Zespół larwy wędrującej skórnej leczy się lekami przeciwpasożytniczymi, przeciwalergicznymi i przeciwświądowymi.
Zespół skórnej larwy wędrującej występuje najczęściej na obszarach strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej
Zespół skórnej larwy wędrującej  wywoływany jest przez tęgoryjce, które wnikają do organizmu przez skórę.
08 stycznia 2020

Zespół skórnej larwy wędrującej

Zespół larwy skórnej wędrującej to choroba pasożytnicza wywoływana przez inwazję larw tęgoryjców - nicieni. Już sama nazwa przyprawia nie jedną osobę o dreszcze, tym bardziej, że infekcja występuje najczęściej u dzieci w pierwszej dekadzie życia. Choroba najczęściej występuje na obszarach strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, odnotowywane w Polsce przypadki to najczęściej nieprzyjemna pamiątka z wakacji.

 

CO WYWOŁUJE ZESPÓŁ SKÓRNEJ LARWY WĘDRUJĄCEJ?

 

Zespół larwy skórnej wędrującej wywoływany jest przez larwy tęgoryjców zwykle występujących u psów i kotów. Te niewielkie nicienie,bo mierzące zaledwie 9-15mm długości wyposażone są w pokaźną torebkę gębową zaopatrzoną w ząbki, za pomocą której przyczepiają się do błony śluzowej jelita cienkiego i pobierają krew. 

 

Cykl rozwojowy tęgoryjców jest prosty. Z wydalonych z kałem jaj w ciągu 24 godzin w piasku lub glebie wylęgają się larwy, które po około 7 dniach stają się inwazyjne. Dzięki otaczającej je wylince mogą przetrwać w środowisku kilka miesięcy. Po połknięciu, w ciągu 2-3 tygodni rozwijają się do postaci dorosłych w jelicie cienkim.

 

Larwy tęgoryjców z rodzaju Ancylostoma mogą przenikać przez skórę i drogą krwionośną, przez serce, a następnie płuca trafiają do jelita.  Inwazja tym rodzajem tęgoryjców charakteryzują się obecnością typowych zmian skórnych na skutek tworzenia się krętych kanalików w skórze z wyraźnym odczynem zapalnym. Do zarażenia ludzi dochodzi w następstwie bezpośredniego kontaktu nieosłoniętej skóry z ziemią w miejscach przebywania kotów i psów. Larwy bardzo szybko przenikają przez naskórek człowieka, a następnie „błądzą”, nie będąc w stanie przeniknąć do głębszych warstw skóry. Ancylostoma braziliense nie osiągają dojrzałości płciowej u człowieka i zwykle giną bez leczenia po kilku tygodniach, nie pozostawiając blizn.

 

ZESPÓŁ LARWY WĘDRUJĄCEJ SKÓRNEJ - OBJAWY.

 

Większość infekcji przebiega bezobjawowo. W miejscu wniknięcia i wzdłuż krętych kanalików wytworzonych przez wędrującą między skórą i naskórkiem larwy pojawia się odczyn zapalny. W miejscu penetracji przez pasożyty pojawia się intensywny świąd. Zapalenie i świąd są objawem nadwrażliwości na pasożyty i produkty ich przemiany materii.

 

Larwa przemieszcza się kilka centymetrów dziennie, kanalikiem szerokości od 2 do 4 mm. Zmiany zwykle pojawiają się na stopach, między palcami, na pośladkach i na brzuchu. Umiejscowienie zależy od tego jaką częścią ciała zetknęliśmy się z zainfekowanym podłożem. W przypadku, gdy osoba zakażona leżała na ziemi, zmiany mogą być liczne, pokrywać całe ciało i są bardzo swędzące. Z czasem, w miejscu odczynu zapalnego mogą pojawić się pęcherzyki i pęcherze. Pozostałe objawy jakie mogą występować przy inwazji tęgoryjcami to:

  • bóle brzucha;
  • niedokrwistość;
  • utrata masy ciała;
  • uczucie pełności;
  • biegunka.

 

ZESPÓŁ LARWY WĘDRUJĄCEJ SKÓRNEJ - W JAKI SPOSÓB DOCHODZI DO ROZPOZNANIA I JAK WYGLĄDA LECZENIE?

 

W przypadku wystąpienia opisanych objawów u osoby, która przebywała na terenach endemicznego występowania choroby należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie typowego obrazu klinicznego. W wyjątkowych przypadkach konieczne jest wykonanie diagnostycznej biopsji skóry.

 

Zespół larwy wędrującej skórnej leczy się lekami przeciwpasożytniczymi, przeciwalergicznymi i przeciwświądowymi. Ślady po kanalikach zanikają w ciągu 7-10 dni. Do tej pory nie odnotowano przypadków śmiertelnych. Choroba przebiega łagodnie, a larwy szybko obumierają pod wpływem leków lub samoistnie w ciągu kilku tygodni. Powikłaniem choroby może być wystąpienie nadkażenia bakteryjnego, które leczy się antybiotykami.

 

JAK UNIKNĄĆ ZACHOROWANIA NA ZESPÓŁ LARWY WĘDRUJĄCEJ SKÓRNEJ?

 

Przebywając na wakacjach w obszarach strefy zwrotnikowej i podzwrotnikowej, należy unikać kontaktu skóry z wilgotną ziemią lub piaskiem. W tej kwestii należy szczególnie pilnować dzieci, aby nie siadały bezpośrednio na ziemi, a na ręczniku lub kocu. Na plażach w rejonach endemicznego występowania choroby zaleca się również noszenie obuwia, które zapobiegnie przeniknięciu nicieni przez stopy. Zaleca się również regularne odrobaczanie zwierząt oraz wprowadzanie zakazu wstępu zwierząt na plaże.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00