11 listopada 2017
Zapalenie płuc - objawy, leczenie, powikłania
Podejrzewasz u siebie gruźlicę? Skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu w naszej przychodni w Katowicach.

Zapalenie płuc to choroba powszechnie występująca, dotykająca w Polsce 0,5–1 na 100 osób rocznie. W większości przypadków czynnikiem powodującym chorobę są bakterie. Zapalenie płuc dzielimy na pozaszpitalne i szpitalne. Bakterią, która powoduje ponad 2/3 pozaszpitalnych zapaleń płuc, jest dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae).

 

OBJAWY ZAPALENIA PŁUC.

Objawy bakteryjnego zapalenia płuc to głównie silny kaszel – początkowo suchy, potem mokry. Gorączka może sięgnąć nawet

więcej niż 38 stopni Celsjusza. U niektórych występuje to razem z bólami pleców, a także kłopotami gastrycznymi. Dzieci nie mają apetytu, są osowiałe, mają katar.

 

Objawy aspiracyjnego zapalenie płuc są natomiast nieco inne. Zachłystowe zapalenie płuc początkowo niczym nie różni się od klasycznej wersji choroby. Może jednak wystąpić ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, duszności lub problemy z oddychaniem. Pacjenci są też przemęczeni, pocą się, a na ich skórze pojawiają się przebarwienia. Podczas kaszlu można wydalać zieloną plwocinę lub krew i ropę. Oddech jest bardzo nieświeży, mimo dbałości o higienę.

 

Typowe objawy kliniczne zapalenia płuc to:

  • kaszel, często z odkrztuszaniem ropnej plwociny,

  • gorączka, dreszcze,

  • złe samopoczucie,

  • poty,

  • ból w klatce piersiowej (zwykle zlokalizowany nie za mostkiem, tylko w bocznych częściach klatki piersiowej, i nasilający się przy głębokim oddychaniu lub kaszlu).

  • U części chorych występuje duszność.

 

 

ROZPOZNANIE ZAPALENIA PŁUC.

W badaniu fizykalnym za pomocą opukiwania i osłuchiwania klatki piersiowej lekarz stwierdza objawy zlokalizowane nad określonym obszarem klatki piersiowej. Dla potwierdzenia rozpoznania zwykle wykonywany jest radiogram klatki piersiowej, na którym uwidacznia się zacienienie części miąższu płuc. W badaniach laboratoryjnych typowo stwierdza się leukocytozę - zwiększenie liczby białych krwinek, spośród których w zapaleniu płuc większość stanowią neutrofile - oraz zwiększone stężenie CRP - białka, którego stężenie wzrasta w wielu stanach zapalnych.

 

W leczeniu stosuje się antybiotyk(i), który(e) zwykle podaje się przez około 7 dni. Ryzyko zgonu z powodu pozaszpitalnego zapalenia płuc u chorych, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala, jest mniejsze niż 1%.

 

 

Czynniki ryzyka sprzyjające wystąpieniu choroby to:

  • podeszły wiek;

  • palenie tytoniu;

  • przewlekła niewydolność serca;

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc;

  • cukrzyca;

  • stosowanie leków obniżających odporność;

  • zła higiena jamy ustnej i rozległa próchnica (stany te sprzyjają rozwojowi w jamie ustnej flory bakteryjnej, która może powodować zapalenie płuc; 

  • praca w warunkach narażenia na pyły metali;

  • upojenie alkoholowe i inne stany, które zwiększają ryzyko zachłyśnięcia;

 

 

LECZENIE ZAPALENIA PŁUC

Podstawą leczenia zapalenia płuc jest stosowanie antybiotyku. Jego wybór leży w gestii lekarza. Osoby, które są uczulone na antybiotykI lub miały reakcje niepożądane po zastosowaniu antybiotyku, powinny koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. W leczeniu zapalenia płuc w domu, poza wyjątkowymi przypadkami, antybiotyki przyjmuje się doustnie.

W szpitalu leki z tej grupy podaje się, w zależności od stanu pacjenta, doustnie lub dożylnie. Antybiotyk zwykle stosuje się przez 7 dni. W sytuacji podejrzenia zakażenia drobnoustrojami atypowymi lub w niektórych ciężkich przypadkach zakażenia innymi bakteriami leczenie może być wydłużone do 14-21 dni.

Antybiotyk należy przyjmować według wskazań lekarza. W miarę możliwości należy starać się utrzymywać podobny odstęp czasu pomiędzy kolejnymi dawkami, czyli przyjmować lek o tej samej porze. Informacja o tym, czy lek powinno się przyjmować na czczo, czy w czasie posiłków lub po nich, może się różnić w zależności od preparatu i należy ją sprawdzić w ulotce leku (w przypadku wielu antybiotyków nie ma konkretnych zaleceń).

 

Ponieważ antybiotyki doprowadzają do zaniku naturalnej flory jelitowej, podczas ich stosowania warto przyjmować leki zawierające bakterie uzupełniające naturalną florę jelitową. Najczęstsze działania niepożądane antybiotyków to objawy ze strony przewodu pokarmowego, zwłaszcza biegunka, rzadziej ból brzucha, nudności wymioty. Objawy te występują u znacznego odsetka pacjentów stosujących antybiotyki. Rzadziej pojawiają się objawy uczulenia manifestujące się najczęściej wysypką. W razie wystąpienia objawów ubocznych leczenia należy skontaktować się z lekarzem, który oceni ich nasilenie i konieczność zaprzestania przyjmowania leku lub zmiany go na inny. Jeżeli podczas stosowania antybiotyku wystąpią: nagła duszność, zaburzenia świadomości, bardzo rozległe zmiany skórne z uczuciem osłabienia, zawrotów głowy lub trudnościami oddychaniu, należy pilnie wezwać karetkę, gdyż mogą to być objawy groźnej dla życia reakcji alergicznej.

 

PRZEBIEG CHOROBY I ROKOWANIE

Zapalenie płuc u chorych, którzy nie wymagają przyjęcia do szpitala, zwykle szybko ustępuje pod wpływem skutecznej antybiotykoterapii. U chorych, których stan jest na tyle ciężki, że wymagają przyjęcia do szpitala, rokowanie nie jest tak pomyślne. Ryzyko zgonu zależy zarówno od ciężkości zapalenia płuc, jak i obecności chorób współistniejących i w zależności od wieku może wynosić od kilku do kilkunastu procent. Szpitalne zapalenie płuc (czyli takie, do którego doszło po 4 dniach od przyjęcia do szpitala) jest związane z większym ryzykiem zgonu, które wynosi od około 10-40% u chorych, u których do zapalenia płuc doszło podczas pobytu na oddziale intensywnej terapii.

 

O hospitalizacji decyduje lekarz na podstawie stanu klinicznego pacjenta oraz wyników radiogramu klatki piersiowej i badań dodatkowych. Wskazania do przyjęcia do szpitala to m.in.:

  • niewydolność oddechowa, czyli stan, w którym upośledzenie czynności płuc jest na tyle duże, że zaopatrzenie ustroju w tlen nie jest wystarczające. Zwykle występuje w bardzo masywnym zapaleniu płuc
  • obustronne, rozległe zmiany zapalne
  • powikłania, takie jak ropień płuc lub ropniak opłucnej
  • niewydolność nerek lub wątroby
  • zaburzenia świadomości
  • niskie ciśnienie tętnicze.

 

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00