Wirusowe zapalenie wątroby typu C to infekcja wywoływana przez wirus zapalenia wątroby HCV. W przebiegu WZW C zaatakowana chorobowo zostaje głównie wątroba, w której toczy się stan zapalny, powodujący powstawanie zmian martwiczo-zapalnych. Zakażenie wirusem HCV w początkowej fazie u większości pacjentów nie daje charakterystycznych objawów i zazwyczaj ujawnia się dopiero po wielu latach w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego. Tylko co 10 zakażona osoba w Polsce wie o tym, że jest zakażona.
Według danych zebranych przez Światową Organizację Zdrowia na świecie liczba osób zakażonych WZW typu C wynosi około 65–85 mln:
W Polsce w 2017 roku, głównie u osób dorosłych rozpoznano 4010 przypadków, a w 2018 - 3442 przypadki WZW typu C. Ok. 60–90% wszystkich zarejestrowanych zakażeń wiąże się z kontaktem z systemem ochrony zdrowia. Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Przyjmuje się, że około 200 tys. osób w Polsce jest zakażonych WZW typu C. Zebrane dane wskazują, że wśród narkomanów, zakażonych jest ok. 50% osób uzależnionych od środków dożylnych.
Przyczyną przewlekłego wirusowego zapalenia typu C jest wniknięcie wirusa HCV do organizmu. W przypadku zakażenia eliminacja wirusa występuje u około 15–50% pacjentów, głównie w objawowym przebiegu ostrego zapalenia wątroby typu C. U pozostałych chorych rozwija się zapalenie przewlekłe - mówimy o nim gdy zakażenie trwa powyżej 6 miesięcy.
Do zakażenia HCV dochodzi najczęściej w miejscach, w których wykonywane są zabiegi z naruszeniem ciągłości tkanek. Podczas różnych zabiegów i sytuacji może dojść do kontaktu uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z krwią osób zakażonych. Takie ryzyko istnieje między innymi:
Czynniki sprzyjające przejściu ostrego WZW C w przewlekłe to:
Okres wylęgania wirusowego zapalenia wątroby typu C wynosi od 20 do 150 dni. Większość chorych nie odczuwa żadnych objawów lub są one dość niecharakterystyczne, żeby podejrzewać zakażenie HCV. U około 70% chorych wystąpi co najmniej jeden z następujących objawów:
osłabienie;
bóle mięśni i stawów;
świąd skóry;
nadmierne wysuszenie śluzówek;
rozdrażnienie i obniżony nastrój.
W ciężkich przypadkach pojawia się żółtaczka, która jest obecna stale lub występuje okresowo oraz skłonność do nadmiernych krwawień. Przebieg zaostrzeń choroby przypomina fazę ostrego zapalenia.U niektórych pacjentów pojawiają się dopiero oznaki marskości wątroby, czyli powiększenie obwodu brzucha, świąd skóry, uczucie zmęczenia, zmniejszenie apetytu lub stany podżółtaczkowe.
Przewlekła postać wirusowego zapalenia wątroby typu C często wiąże się z występowaniem zaburzeń autoimmunologicznych jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek, porfiria, trombocytopenia,autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, krioglobulinemia. U osób zakażonych wirusem HCV opisywane są również zmiany zapalne w śliniankach, zaburzenia neurologiczne o typie polineuropatii obwodowych, natomiast znacznie rzadziej stany otępienne czy porażenia nerwów czaszkowych
JAK DOCHODZI DO ROZPOZNANIA WZW C?
W przypadku podejrzenia przewlekłego zakażenia WZW C jako pierwsze wykonuje się oznaczenie przeciwciał anty-HCV. Badanie to ma charakter badania przesiewowego i można wykonać je na zlecenie lekarza. WZW C można rozpoznać po 4-10 tygodniach od zakażenia wykrywając we krwi przeciwciała przeciwko wirusowi testem ELISA lub po 1-2 tygodniach od zakażenia testem RT–PCR. Z powodu wysokich kosztów rutynowo stosuje się wykrywanie przeciwciał, a metodę RT-PCR w uzasadnionych przypadkach.
U osób z rozpoznanym wirusowym zapaleniem wątroby typu C należy wykonać również inne badania diagnostyczne, dzięki którym możliwa jest ocena stopnia zaawansowania choroby i dobranie najlepszego toku leczenia. U osób z obniżoną odpornością badanie przeciwciał anty-HCV może dać wynik fałszywie ujemny.
Wykonanie testów wykrywających zakażenie WZW C jest rekomendowane osobom, które:
Warunkami rozpoznania przewlekłego zapalenia wątroby typu C jest:
- stwierdzanie obecności RNA HCV w surowicy krwi dłużej niż przez 6 miesięcy;
- podwyższenie aktywności aminotransferazy alaninowej;
- stwierdzenie w biopsji wątroby przewlekłych zmian martwiczo-zapalnych, którym może towarzyszyć włóknienie lub stwierdzenie włóknienia przy użyciu nieinwazyjnych metod badawczych.
Leczenie WZW C ma na celu wyeliminowanie wirusa z organizmu i zmniejszenie ryzyka rozwoju marskości i raka wątroby. Przed rozpoczęciem leczenia należy ustalić genotyp wirusa i ocenić stan zaawansowania choroby. Najczęściej wykorzystywane leki w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C to: interferon, rybawiryna i leki o działaniu przeciwwirusowym.
Do ogólnych zaleceń w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C, zalicza się:
U 99% chorych, u których uzyskano nieoznaczalne wartości RNA w surowicy, nie dochodzi do nawrotów choroby, chyba, że dojdzie do ponownego zakażenia HCV. U 30% pacjentów z wyrównaną marskością w przebiegu WZW C dochodzi do rozwoju niewydolności wątroby w ciągu 10 lat. Jej pojawienie się jest wskazaniem do przeszczepienia narządu.
Nie ma szczepionki przeciw wirusowi HCV. Podstawą profilaktyki zakażenia HCV jest przestrzeganie zasad zapobiegania zakażeniom w placówkach systemu ochrony zdrowia oraz w innych miejscach, gdzie może dochodzić do naruszenia ciągłości skóry.
Jeżeli chcesz uniknąć zakażenia:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00