07 sierpnia 2017
Wakacyjne infekcje, czyli o tym jak szkodzą nam bakterie i chlor
Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?

Lato w pełni! Jest to najlepszy czas żeby cieszyć się pogodą i w wolnym czasie wybrać się na odpoczynek nad wodą. Wysoka temperatura i słoneczna pogoda sprzyjają kąpielom w zbiornikach wodnych na otwartej przestrzeni. O infekcjach, które możemy złapać, kąpiąc się w wodzie - w basenach, jeziorach czy morzu - słyszymy głównie latem.  Zanim jednak włożymy strój kąpielowy i wskoczymy do wody, powinniśmy sprawdzić, czy w danym miejscu nie obowiązuje przypadkiem zakaz kąpieli i czy miejsce było zbadane przez sanepid. Woda w której będziemy zażywać kąpieli może być zanieczyszczona przez wiele zarazków, które mogą powodować różne choroby.       

 

ZAGROŻENIA ZE STRONY BAKTERII

Odwiedzając np. nieodpowiednio chlorowane spa czy jacuzzi, możliwe jest zakażenie pałeczką ropy błękitnej. Pałeczka ropy błękitnej należy do grupy bakterii oportunistycznych, tzn. takich, które wywołują zakażenie tylko u osób z obniżoną odpornością. Bakteria ta może powodować np. zapalenie ucha, zatok, zakażenie układu pokarmowego, ale też może wywołać dokuczliwą wysypkę skórną.

 

Niebezpieczne w skutkach są również infekcje bakteriami z rodzaju Leptospira, którymi można zarazić się na spływie kajakowym lub pływając w zakażonej rzece lub jeziorze, a w skrajnych przypadkach chodząc boso po podmokłym terenie. Krętki dostają się do organizmu poprzez uszkodzoną skórę oraz błony śluzowe. W skażonej wodzie mogą znaleźć się również bakterie z rodzaju Salmonella, odpowiedzialne za dur brzuszny lub rzekomy, które można połknąć wraz z wypitą wodą.

 

INFEKCJE INTYMNE

Drobnoustroje żyjące w wodzie atakują narządy płciowe. Grzybica lub drożdżyca pochwy, objawia się silnym świądem i pieczeniem, nieraz bólem okolic intymnych. Czynnikiem drażniącym miejsca intymne jest, obok bakterii, chlor, który zabijając różne mikroorganizmy, niszczy też nasze własne bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus, będące ważną barierą dla innych bakterii i grzybów. Prowadzi to do bakteryjnego zapalenia sromu i pochwy.
W basenowej wodzie możemy zarazić się również rzęsistkiem i chlamydią.


Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, stosujmy dopochwowe lub doustne ginekologiczne probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego, które odbudowują fizjologiczną mikroflorę pochwy. Warto też sprawić sobie kostium kąpielowy z materiałów, w których zarazki nie mają szans na przetrwanie. Obecne w materiale jony srebra są zabójcze dla wirusów, bakterii, pierwotniaków i grzybów.

 

 

BIEGUNKA, A PŁYWANIE.
Pływacy, którzy chorują na biegunkę lub Ci, którzy byli chorzy w ostatnich dwóch tygodniach - ryzykują zanieczyszczenie wody. Na basenie bardzo łatwo jest zarazić się jedną z bakterii lub wirusów wywołujących zakażenia pokarmowe. Do takich drobnoustrojów należy Escherichia coli, bytująca w końcowym odcinku jelita grubego człowieka. Do wody trafia z kałem i wydzielinami. Zakażenie objawia się silną biegunką i bólami brzucha. Na basenie i w innych miejscach publicznych może również dojść do zakażenia rotawirusem, który powoduje silne wymioty i biegunkę, prowadzące do niebezpiecznego, szczególnie dla dzieci i osób starszych, odwodnienia. 

 

W momencie pojawienia się niepokojących objawów, należy jak najszybciej wyjść z wody, dokładnie umyć ciało mydłem, najlepiej antybakteryjnym. Gdy objawy nie ustępują bądź co gorsza nasilają się, należy niezwłocznie udać się do dermatologa.

 

GLONY I SINICE

Szerokim łukiem omijać należy zazielenione zbiorniki wodne z pieniącą się wodą, których kolor i charakterystyczny zapach może świadczyć o zakwicie glonów i sinic. Szczególnie niebezpieczny jest kontakt z toksyną sinicową, która daje objawy podobne do zatrucia pokarmowego oraz wywołuje różne zmiany skórne.

 

Oto kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, zanim wejdziesz do wody:
Przed wyjazdem do otwartych zbiorników wodnych:

  • Unikaj pływania po ciężkim deszczu;

  • Uważaj na odpływy burzowe - rury odprowadzające zanieczyszczoną wodę, nie należy pływać w ich pobliżu;

  • Zwróć uwagę na śmieci i inne oznaki zanieczyszczenia, takie jak wycieki oleju w wodzie. Może to wskazywać na obecność chorobotwórczych zarazków, które mogły przemycić się do wody. 

 

Na co zwrócić uwagę przed pływaniem w basenie:

  • Czy woda jest czysta w basenie. Powinieneś być w stanie zobaczyć wyraźnie malowane paski oraz dno basenu;

  • Płytki nie powinny być lepkie ani śliskie;

  • Brak zapachu. Dobrze chlorowany basen ma delikatny, nie drażniący zapach.

  • Pompy basenowe i systemy filtracyjne powodują hałas i słychać ich działanie - jest to dobry znak.

 

PAMIĘTAJ!

  • Nie pływaj w basenie gdy masz biegunkę.

  • Unikaj połkania  wody z basenów, jezior lub rzek.

  • Dokładnie umyj się i weź prysznic przed pływaniem.

  • Umyj dokładnie ręce po skorzystaniu z toalety.

  • Zabieraj dzieci na przerwy w łazience lub regularnie sprawdzaj im pieluszki.

 

 

 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00