Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
Trąd

Trąd to choroba zakaźna, która występuje w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Niestety, na trąd nie ma szczepionki, w związku z tym osoby wybierające się do krajów tropikalnych, powinny wiedzieć, jak zapobiec zakażeniu. Jeszcze w połowie lat 80. ub. w. na trąd chorowało 1-12 mln ludzi rocznie. Dziś obserwujemy spadek liczby zachorowań, głównie dzięki wielolekowej terapii zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Mimo to, każdego roku notuje się ponad 200 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Wszystko przez brud, brak dostępu do czystej wody, żywności oraz pomocy medycznej, które sprawiają, że choroba rozprzestrzenia się w szybkim tempie.

 

PRZYCZYNY I CZYNNIKI RYZYKA. Trąd jest wywoływany przez bakterię znaną pod nazwą Mycobacterium leprae, która powoduje, że choroba niezwykle długo rozwija się w organizmie. Jej okres inkubacji wynosi średnio ok. 5-10 lat. Wyjątkiem są małe dzieci, u których choroba może objawić się już 3 miesiące od zakażenia. Źródłem zakażenia w przypadku trądu guzowatego są wrzodziejące zmiany i bogata w prątki wydzielina z błon śluzowych nosa. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, rzadziej po kontakcie z uszkodzoną skórą chorego. Na infekcję prątkami trądu narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, przebywające na terenie z zwiększoną częstością występowania choroby lub mające bezpośredni kontakt z chorymi na trąd.

 

WYSTĘPOWANIE. Choroba jest obecna w częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Obecnie największe ogniska endemiczne trądu są w Azji Południowo - Wschodniej, Ameryce Południowej i w Środkowej Afryce. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia największą zachorowalność odnotowuje się w Indiach, Brazylii, Nepalu, Mozambiku i Angoli. Szacuje się, że około 100 przypadków choroby każdego roku diagnozuje się w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Kalifornii i na Hawajach).

 

OBJAWY. Charakterystycznym objawem trądu są tworzące się na powierzchni skóry szorstkie owrzodzenia, które są jaśniejsze od normalnego koloru skóry. W ich obrębie występują zaburzenia czucia - dotyku, ciepła, a nawet bólu. Zmiany te nie goją się przez bardzo długi czas. Poza zmianami skórnymi, dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego:

- drętwienia mięśni;

- brak czucia w rękach i w nogach;

- osłabienie mięśni;

- utrata władzy w kończynach (u ludzi długo chorujących);

Ponadto zajęte są narządy wewnętrzne i kościec.

 

DIAGNOSTYKA TRĄDU. Diagnozę stawia się na podstawie:

- wywiadu - przebywanie w krajach objętych ryzykiem zachorowania, kontakt z chorymi, długotrwały rozwój choroby;

- badania przedmiotowego - bolesność nerwów w dotyku, zaburzenia czucia;

- badań laboratoryjnych - badanie wydzieliny z błon śluzowych nosa i górnych dróg oddechowych na obecność prątków;

- badanie histopatologiczne skóry;

- test z pilokarpiną na wywołanie pocenia skóry - w obrębie zmian skóra nie poci się;

 

LECZENIE. W celu wyleczeniu trądu stosuje się antybiotyki i leki przeciwzapalne. W zależności od ilości prątków w organizmie, leczenie trwa od 6 miesięcy do nawet 2 lat. W niektórych przypadkach może być konieczne także leczenie chirurgiczne zmierzające do uwolnienia uciśniętych nerwów. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować rehabilitacji, której celem jest przywrócenie prawidłowych funkcji dłoni i stóp.

 

ZAPOBIEGANIE. Będąc na urlopie w kraju, w którym choroba występuje, najlepiej unikać terenów z zwiększoną częstością występowania choroby. Należy także przestrzegać podstawowych zasad higieny - przede wszystkim często myć ręce wodą i mydłem, unikać dotykania nosa i ust brudnymi rękami.

 

 

 

 

 

 

29 stycznia 2017

Powrót do Medycyny Podróży