Powrót do Medycyny Podróży

29 stycznia 2017

Trąd to choroba zakaźna, która występuje w krajach klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Niestety, na trąd nie ma szczepionki, w związku z tym osoby wybierające się do krajów tropikalnych, powinny wiedzieć, jak zapobiec zakażeniu. Jeszcze w połowie lat 80. ub. w. na trąd chorowało 1-12 mln ludzi rocznie. Dziś obserwujemy spadek liczby zachorowań, głównie dzięki wielolekowej terapii zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia. Mimo to, każdego roku notuje się ponad 200 tysięcy nowych przypadków zachorowań. Wszystko przez brud, brak dostępu do czystej wody, żywności oraz pomocy medycznej, które sprawiają, że choroba rozprzestrzenia się w szybkim tempie.

 

PRZYCZYNY I CZYNNIKI RYZYKA. Trąd jest wywoływany przez bakterię znaną pod nazwą Mycobacterium leprae, która powoduje, że choroba niezwykle długo rozwija się w organizmie. Jej okres inkubacji wynosi średnio ok. 5-10 lat. Wyjątkiem są małe dzieci, u których choroba może objawić się już 3 miesiące od zakażenia. Źródłem zakażenia w przypadku trądu guzowatego są wrzodziejące zmiany i bogata w prątki wydzielina z błon śluzowych nosa. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową, rzadziej po kontakcie z uszkodzoną skórą chorego. Na infekcję prątkami trądu narażone są osoby z osłabionym układem odpornościowym, przebywające na terenie z zwiększoną częstością występowania choroby lub mające bezpośredni kontakt z chorymi na trąd.

 

WYSTĘPOWANIE. Choroba jest obecna w częściach świata o klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Obecnie największe ogniska endemiczne trądu są w Azji Południowo - Wschodniej, Ameryce Południowej i w Środkowej Afryce. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia największą zachorowalność odnotowuje się w Indiach, Brazylii, Nepalu, Mozambiku i Angoli. Szacuje się, że około 100 przypadków choroby każdego roku diagnozuje się w Stanach Zjednoczonych (m.in. w Kalifornii i na Hawajach).

 

OBJAWY. Charakterystycznym objawem trądu są tworzące się na powierzchni skóry szorstkie owrzodzenia, które są jaśniejsze od normalnego koloru skóry. W ich obrębie występują zaburzenia czucia - dotyku, ciepła, a nawet bólu. Zmiany te nie goją się przez bardzo długi czas. Poza zmianami skórnymi, dochodzi do uszkodzenia układu nerwowego:

- drętwienia mięśni;

- brak czucia w rękach i w nogach;

- osłabienie mięśni;

- utrata władzy w kończynach (u ludzi długo chorujących);

Ponadto zajęte są narządy wewnętrzne i kościec.

 

DIAGNOSTYKA TRĄDU. Diagnozę stawia się na podstawie:

- wywiadu - przebywanie w krajach objętych ryzykiem zachorowania, kontakt z chorymi, długotrwały rozwój choroby;

- badania przedmiotowego - bolesność nerwów w dotyku, zaburzenia czucia;

- badań laboratoryjnych - badanie wydzieliny z błon śluzowych nosa i górnych dróg oddechowych na obecność prątków;

- badanie histopatologiczne skóry;

- test z pilokarpiną na wywołanie pocenia skóry - w obrębie zmian skóra nie poci się;

 

LECZENIE. W celu wyleczeniu trądu stosuje się antybiotyki i leki przeciwzapalne. W zależności od ilości prątków w organizmie, leczenie trwa od 6 miesięcy do nawet 2 lat. W niektórych przypadkach może być konieczne także leczenie chirurgiczne zmierzające do uwolnienia uciśniętych nerwów. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować rehabilitacji, której celem jest przywrócenie prawidłowych funkcji dłoni i stóp.

 

ZAPOBIEGANIE. Będąc na urlopie w kraju, w którym choroba występuje, najlepiej unikać terenów z zwiększoną częstością występowania choroby. Należy także przestrzegać podstawowych zasad higieny - przede wszystkim często myć ręce wodą i mydłem, unikać dotykania nosa i ust brudnymi rękami.

 

 

 

 

 

 

Trąd

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00