Rwa kulczowa zazwyczaj leczona jest wyłącznie objawowo. W ciężkich przypadkach może zostać podjęte leczenie operacyjne.
Rwa kulszowa. Ból występujący przy rwie kulszowej jest tak bardzo przeszywający, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
Każdy znas zna osobę ze swojego otoczenia, którą chociaż raz dopadła rwa kulszowa.
20 maja 2020

Rwa kulszowa

Rwa kulszowa nazywana inaczej ischialgią zazwyczaj atakuje niespodziewanie, wystarczy jeden gwałtowny ruch, by poczuć przeszywający i promieniujący ból w okolicy lędźwiowej. Dolegliwości bólowe występujące przy rwie kulszowej są tak silne, że uniemożliwiają wykonywanie podstawowych czynności. Co robić w przypadku wystąpienia ataku rwy kulszowej?

 

RWA KULSZOWA - JAKIE SĄ JEJ PRZYCZYNY?

 

Szacuje się, że rwa kulszowa występuje u ok. 2-5% ludzi na całym świecie. Ok. 90 % przypadków rwy kulszowej spowodowana jest przez ucisk nerwu kulszowego przez zmieniony chorobowo krążek międzykręgowy.

 

Rwa kulszowa to następstwo między innymi występowania zmian wynikających ze zwyrodnienia krążków międzykręgowych, których zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów i urazów, na które narażony jest na co dzień kręgosłup. Pod wpływem nadmiernego obciążenia kręgosłupa może dojść do wybrzuszenia, pęknięcia lub wysunięcia pierścienia włóknistego, który zapobiega przemieszczaniu jądra miażdżystego wewnątrz którego przebiega korzeń rdzeniowy. Dochodzi wtedy do ucisku korzenia nerwowego i powstania ostrego, promieniującego bólu, który uniemożliwia poruszanie się.

 

Innymi przyczynami występowania rwy kulszowej może być:

  • zwężenie kanału kręgowego w lędźwiowym odcinku kręgosłupa;
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów i krążków międzykręgowych;
  • przemieszczenie kręgów względem siebie, co powoduje przemieszczenie także krążka międzykręgowego to tzw. kręgozmyk;
  • zmiany pourazowe;
  • bardzo rzadko lokalnie infekcje lub zmiany nowotworowe.

 

Za czynniki, które mogą pogarszać ból pleców uznaje się:

  • otyłość;
  • ciąża;
  • przebyte urazy kręgosłupa;
  • zaburzenia lękowe i depresyjne;
  • praca wymagająca długotrwałego zginania ciała z pozycji stojącej do przodu;
  • ciężka praca fizyczna;
  • podnoszenie znacznych ciężarów;
  • narażenie na wibracje.

 

 

RWA KULSZOWA - OBJAWY

 

Charakterystyczny objaw rwy kulszowej to jednostronny, promieniujący ból od kręgosłupa, przez pośladek, na tył uda i łydki, aż do stopy. Pacjenci określają ból jako kłujący, ciągnący i rozdzierający. Objawy nasilają się w momencie zwiększania ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego na przykład podczas prozaicznych czynności jakimi są kichanie czy śmianie się. Typowe objawy bólowe rwy kulszowej obejmują:

  • ból dolnej części pleców;
  • ból z tyłu uda i łydki, nasilający się podczas obciążania kręgosłupa lub przyjęcia pozycji powodującej większe podrażnienie korzeni,
  • ból utrudniający wstanie.

 

Dodatkowymi objawami rwy kulszowej wynikającymi z ucisku na nerw mogą być:

- zaburzenia czucia na skórze kończyny;

- niedowład stopy;

- mrowienie;

- drętwienie;

- osłabienie odruchów.

 

Większość objawów pacjentów ustępuje bez leczenia. Zazwyczaj ból i związana z nim niepełnosprawność ustępują w ciągu 2–4 tygodni, a większość przepuklin dyskowych ustępuje lub wchłania się do 8 tygodni po wystąpieniu objawów. Często dochodzi do nawrotów dolegliwości.  Przewlekłe dolegliwości bólowe mogą utrzymywać się z różnym stopniem nasilenia nawet ponad rok u około 30 proc. pacjentów.

 

Aby upewnić się, że ból jest spowodowany atakiem rwy kulszowej można wykonać test Laségue’a. Należy położyć się na plecach i powoli unieść wyprostowaną nogę. Jeżeli przy kącie uniesienia poniżej 45° pojawi się ból w odcinku lędźwiowym promieniujący do nogi, możemy mówić o ataku rwy kulszowej.

 

RWA KULSZOWA - LECZENIE

 

Leczenie rwy kulszowej można podzielić na:

  • leczenie objawowe;
  • leczenie zabiegowe i objawowe.

 

Leczenie rwy kulszowej u zdecydowanej większości pacjentów polega na podawaniu leków przeciwbólowych, w niektórych przypadkach na rehabilitacji oraz zmianie stylu życia obejmującej między innymi odciążenie kręgosłupa czy zmianę materaca, który nie może być zbyt miękki.

 

Zaleca się, aby osoba, która przechodzi atak rwy kulszowej przez kilka dni leżała z poduszką pod kolanami. Po około 2 dniach dolegliwości  bólowe powinny ustępować, jeśli ból jednak nie ustępuje należy skontaktować się z lekarzem. Podczas wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad podczas którego ustali przyczynę bólu. W trakcie rozmowy należy powiedzieć podczas wykonywania jakiej czynności pojawił się ból oraz należy poinformować o wszystkich objawach jakie występują.  W trakcie wizyty wykonane zostaną również badania oceniające odruchy w dolnej części ciała. Może okazać się konieczne wykonanie prześwietlenia kręgosłupa. W przypadku ostrego bólu lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwbólowych na bazie ibuprofenu. Ulgę przyniosą także stosowane miejscowo maści i żele o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

 

Po ustąpieniu najbardziej uciążliwych dolegliwości można rozpocząć rehabilitację, która ma największe znaczenie w zapobieganiu nawrotów dolegliwości bólowych. Należy pamiętać, by po zakończeniu pracy z rehabilitantem kontynuować ćwiczenia w domu, zgodnie z zaleceniami nawet gdy objawy bólowe ustąpią.

 

W niektórych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne, pod warunkiem, że szansa na długoterminową poprawę stanu jest większa niż związane z leczeniem operacyjnym powikłania. Do zabiegów operacyjnych kwalifikowani są pacjenci z objawami neurologicznymi jak np. niedowłady, zaburzenia oddawania moczu, zaburzenia funkcji zwieraczy. Innym wskazaniem do leczenia operacyjnego może być przedłużający się zespół bólowy i wypuklina znacznego stopnia nierokująca poprawy bez interwencji zabiegowej.

 

RWA KULSZOWA - CZY DA SIĘ JEJ ZAPOBIEC?

 

Ataki rwy kulszowej są wyjątkowo uciążliwe i niestety mają tendencję do nawracania. Aby zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia objawów, należy zadbać o zdrowie kręgosłupa. Przede wszystkim należy:

  • kontrolować postawę ciała;
  • unikać niekorzystnych dla kręgosłupa obciążeń - gwałtownych skłonów, nieprawidłowego podnoszenia ciężarów, noszenia ciężkich toreb na jednym ramieniu;
  • systematycznie uprawiać ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe oraz mięśnie brzucha np. pływanie, ćwiczenia aerobowe;
  • zredukować masę ciała, aby dodatkowo nie obciążać kręgosłupa;
  • zadbać o odpowiedni materac, który zapewni odpowiednią pozycję kręgosłupa w trakcie snu.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00