28 stycznia 2019
RPA wydaje ostrzeżenie dla turystów podróżujących w rejony Afryki południowej

Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych w RPA przypomina turystom wybierającym się w rejony Afryki południowej o szeregach chorób zakaźnych, na które są narażeni w trakcie podróży. Choroby zagrażające zdrowiu, a nawet życiu podróżnych to głównie malaria, cholera, dur brzuszny, afrykańska gorączka odkleszczowa, śpiączka afrykańska oraz choroby wirusowe przenoszone przez komary takie jak denga, chikungunya czy gorączka zachodniego Nilu.

 

 

NA JAKIE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI PODRÓŻUJĄCY DO AFRYKI?

 

MALARIA

Najważniejszym elementem podróży do południowej Afryki, powinna być profilaktyka przeciw malarii. Malaria jest jednym z największych problemów zdrowia publicznego w regionach gorących stref klimatycznych i stanowi zagrożenie nie tylko dla mieszkańców, ale i dla turystów. Niestety, nawet szereg działań profilaktycznych nie zmniejszyło odsetka zgonów osób podróżujących. Każdego roku odnotowuje się od 300 do 500 milionów nowych zachorowań.

 

Większość osób chorujących na malarię w Afryce Południowej zaraża się infekcją na obszarach zagrożonych malarią lub wraca z podróży do sąsiednich krajów. Największe ryzyko zachorowania występuje w Mozambiku. Obszary zagrożone malarią w Południowej Afryce to również obszary Limpopo, Mpumalanga i północne prowincje KwaZulu-Natal.

 

 

DUR BRZUSZNY I CHOLERA

Zimbabwe zmaga się z epidemią tyfusu i cholery. Każda osoba, u której wystąpi nagła, ciężka i wodnista biegunka w ciągu 5 dni po powrocie z obszaru endemicznego cholery powinna zostać przebadana w kierunku tej choroby. Objawy duru brzusznego (nawracająca gorączka, bóle głowy, bóle brzucha, nudności, biegunka lub zaparcia) są mniej specyficzne, ale mogą przypominać malarię. Każda osoba, u której wystąpią te objawy w ciągu 2-4 tygodni po powrocie z obszarów, na których występuje dur brzuszny powinna, zostać poddana diagnostyce w kierunku zachorowania na tyfus. Zarówno przypadki podejrzenia cholery, jak i duru brzusznego należy niezwłocznie zgłaszać!

 

 

GORĄCZKA PLAMISTA - AFRYKAŃSKA GORĄCZKA ODKLESZCZOWA

Afrykańska gorączka odkleszczowa jest powszechnie występującą i potencjalnie niebezpieczną infekcją, którą przenoszą kleszcze bytujące na krzewach i trawach w całej Afryce. Klinicznie, afrykańska gorączka odkleszczowa może początkowo przypominać malarię - występuje wysoka gorączka utrzymująca się od 2 do 5 dni oraz ból głowy. Objawem rozróżniającym jest wystąpienie czarnego strupa w miejscu ukąszenia przez kleszcza oraz stan zapalny skóry wokół tego miejsca. Dodatkowym objawem może być różnopostaciowa wysypka.

 

 

TRYPANOSMOZA AFRYKAŃSKA

Trypanosomoza wschodnioafrykańska (choroba nocna)  jest rzadką, ale potencjalnie śmiertelną infekcją wywołaną przez pasożyty krwi przenoszone przez muchy tse-tse. Infekcję obserwuje się sporadycznie, a ryzyko zarażenia występuje zwłaszcza w rejonach wiejskich. Przebieg kliniczny trypanosomozy afrykańskiej składa się z dwóch faz. W pierwszej fazie (tworzenie się zmiany pierwotnej oraz rozprzestrzenianie świdrowców we krwi i chłonce), w miejscu ukąszenia muchy tse-tse i wniknięcia pasożytów przez skórę powstaje zmiana grudkowa o średnicy do kilku cm, często przyjmująca postać owrzodzenia, które goi się po kilku tygodniach. Uogólnione objawy chorobowe utrzymują się przez wiele miesięcy, a nawet lat i są przerywane okresami remisji. Dominują napadowe dreszcze z wysoką gorączką, będące reakcją organizmu na inwazję świdrowców do krwi. Towarzyszą im silne bóle głowy, bezsenność, wysypka, charakterystyczne powiększenie węzłów chłonnych - zwłaszcza karkowych, które są miękkie i bolesne. W drugiej fazie choroby dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego - naprzemienne zespoły z pobudzeniem i apatią lub śpiączką, które w procesie zejściowym kończy się zapaleniem mózgu.

 

Niektóre  infekcje wirusami przenoszone przez komary  np. Denga, chikungunya, gorączka Zachodniego Nilu występują okresowo w południowej Afryce i mogą przypominać malarię. 

 

Gdy po powrocie z podróży lub w jej trakcie, wystąpią u Ciebie lub Twoich bliskich objawy takie jak gorączka, bóle głowy, ból mięśni, stawów lub wystąpi wysypka skórna zgłoś się niezwłocznie do lekarza. Oprócz problemów związanych z chorobami występującymi a Afryce Południowej, Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych w RPA doradzają również stosowanie szczepień i profilaktyki w zakresie chorób zakaźnych, które mogą być występować w innych obszarach, takich jak Ameryka i Europa, w tym grypy i odry.

 


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00