Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) – jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, która dotyczy przede wszystkim stawów. Powoduje ciepłotę, opuchnięcie i ból stawów. Ból i sztywność często pogarsza się po odpoczynku. Najczęściej choroba dotyczy stawów nadgarstka i dłoni. Choroba może również wpływać na inne części ciała i narządy. Może powodować zmniejszenie liczby czerwonych krwinek, zapalenie płuc i stany zapalne w okolicy serca. Często objawy pojawiają się stopniowo w ciągu od kilku tygodni do kilku miesięcy.
Przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów nie są do końca jasne, uważa się, że głównym powodem jest kombinacja czynników genetycznych jak i środowiskowych. Obecnie przyjęta teoria zakłada, że układ odpornościowy atakuje stawy - powodując zapalenie i zgrubienie torebki stawowej. Choroba wpływa również na przylegające do stawów podstawy kości i chrząstki. Rozpoznanie dokonywane jest przede wszystkim na podstawie objawów przedmiotowych i podmiotowych chorego. Badanie rentgenowskie i badania laboratoryjne mogą pomóc w ustaleniu prawidłowej diagnozy lub wykluczeniu innych chorób o podobnych objawach.
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW, A KORONAWIRUS
Na stronie Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego czytamy:
Pacjenci, z zapalnymi chorobami stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej, będący w trakcie leczenia immunosupresyjnego, w tym w trakcie leczenia biologicznego oraz inhibitorami kinaz janusowych, mają potencjalnie zwiększone ryzyko zakażeń.
Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z szerzącą się infekcją COVID-19 (koronawirus SARS-Cov-2) pacjenci i personel medyczny powinni zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie klinicznych objawów zakażenia, takich jak:
W przypadku niepokojących objawów pacjenci powinni niezwłocznie zwrócić się do lekarza prowadzącego w sprawie zaleceń dotyczących dalszego leczenia i postępowania diagnostycznego. U pacjentów będących w trakcie silnego leczenia immunosupresyjnego, ogólnoustrojowe objawy infekcji, jak gorączka czy podwyższone stężenie CRP mogą nie występować, dlatego pojawienie się takich objawów jak kaszel, duszność i ogólne osłabienie bez gorączki nie może zostać zbagatelizowane. ZALECANY JEST WSTĘPNY KONTAKT TELEFONICZNY.
W każdym przypadku podejrzenia infekcji należy poinformować poradnię lub szpital o zaistniałym fakcie telefonicznie i uzyskać od lekarza prowadzącego informację o zasadności zaplanowanej w tym okresie wizyty.
Należy pamiętać, że nieuzasadnione odstawienie leków może skutkować zaostrzeniem choroby i wynikającymi z tego powikłaniami. Należy także pamiętać, że aktywna, źle kontrolowana układowa choroba tkanki łącznej i zapalna choroba stawów wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje.
To pytanie zadaje sobie większość osób, które podejrzewają u siebie lub bliskich tę przewlekłą chorobę lub już są chore. Celem leczenia w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest spowolnienie postępu choroby, zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa nastroju i kondycji psychicznej pacjenta, zapewnienie zdolności do wykonywania pracy zawodowej oraz samodzielności w życiu codziennym. RZS nie można wyleczyć. Można natomiast hamować chorobę i zapobiegać jej dalszemu rozwojowi. Im wcześniej zostanie ona zdiagnozowana i im szybciej zastosowana będzie intensywna terapia, tym lepsze jest rokowanie na sprawne życie.
Leczenie RZS obejmuje farmakoterapię, rehabilitację i edukację pacjentów.
Głównymi celami leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) są:
- złagodzenie bólu i obrzęku;
- zmniejszenie stanów zapalnych;
- poprawa czynności stawu;
- zahamowanie progresji zmian stawowych;
- zapobieganie niesprawności;
Poprawę funkcjonowania chorego można uzyskać poprzez zrównoważenie okresów spoczynku i wysiłku, korzystanie z szyn i szelek lub urządzeń wspomagających. Leki przeciwbólowe, steroidy i niesteroidowe leki przeciwzapalne są często używane w łagodzeniu objawów. Grupy leków nazywane lekami przeciwreumatycznymi, mogą być wykorzystane w celu spowolnienia postępu choroby. Leczenie chirurgiczne może poprawić funkcjonowanie stawów w pewnych sytuacjach.
Reumatoidalne zapalenie stawów wpływa na 0,5 do 1% osób dorosłych w krajach rozwiniętych.
Początek choroby pojawia się najczęściej w wieku średnim, a kobiety są dotknięte chorobą 2,5 razy częściej niż mężczyźni.
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (RZS) - JAKIE SĄ OBJAWY CHOROBY?
REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW (RZS) PRZYCZYNY CHOROBY.
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną której przyczyny, nie są w pełni zrozumiałe. Jest to ogólnoustrojowa choroba, która wpływa głównie na tkankę błony maziowej. Nie ma dowodów na to, że skutki fizyczne, emocjonalne lub stres mogą być czynnikiem, który powoduje chorobę.
– Palenie jest najbardziej znaczącym znanym czynnikiem ryzyka które może powodować reumatoidalne zapalenie stawów. Występuje ono trzy razy częściej u palaczy niż u osób niepalących, zwłaszcza u mężczyzn, palących nałogowo. Umiarkowane spożycie alkoholu może mieć działanie ochronnie.
– Wirusy. Badania epidemiologiczne potwierdzają potencjalny związek pomiędzy RZS i zakażeniem wirusem Epsteina-Barr (EBV) i ludzkim wirusem herpes 6 (HHV-6). Osoby z RZS prawdopodobnie wykazują nieprawidłową odpowiedź immunologiczną na EBV i mają wysoki poziom przeciwciał przeciw EBV.
– Niedobór witaminy D jest bardziej powszechny u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów niż w populacji ogólnej. To, czy niedobór witaminy D jest przyczyną czy następstwem choroby pozostaje wciąż niejasne.
Regularne ćwiczenia są zalecane jako bezpieczne i użyteczne, pomagają utrzymać siłę mięśni i ogólną sprawność fizyczną. Aktywność fizyczna jest korzystna dla osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów którzy skarżą się na zmęczenie. Terapia zajęciowa ma pozytywną rolę w poprawie zdolności funkcjonalnej osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00