Oparzenie słoneczne najczęściej dotyka nas w upalne, letnie dni. Jest głównie konsekwencją wielogodzinnego plażowania w ostrym słońcu lub zbyt długiej wizyty w solarium. Częste doprowadzanie do powstawania oparzeń słonecznych prowadzi nie tylko do występowania nieestetycznych zmian na skórze, ale zwiększa również ryzyko wystąpienia raka skóry. Badania dowodzą, że oparzenia słoneczne przebyte w młodym wieku znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia w późniejszych latach czerniaka.
Czerwona i piekąca skóra często jest odbierana jako pierwszy sygnał, który podczas beztroskiego opalania włącza nam lampkę kontrolną i zmusza do zejścia ze słońca. Jest to jednak mylne myślenie. Brak zaczerwienienia i piekącego bólu nie oznacza, że nie ulegliśmy poparzeniu słonecznemu. Objawy oparzenia słonecznego mogą pojawić się nawet do kilku godzin po ekspozycji na słońce.
Oparzenie słoneczne pierwszego stopnia objawia się:
W ciągu kilku dni skóra zaczyna się goić, złuszczając wierzchnią uszkodzoną warstwę. Objawy ustępują całkowicie w ciągu kilku dni.
Oparzenie słoneczne drugiego stopnia objawia się występowaniem również:
Oparzenie drugiego stopnia obejmuje naskórek i skórę właściwą, dlatego leczenie trwa zdecydowanie dłużej, bo nawet do 6 tygodni. Jeżeli chcemy uniknąć przykrych powikłań w postaci nadkażeń i blizn zalecana jest konsultacja z lekarzem, który przepisze odpowiednie preparaty na łagodzenie i gojenie ran.
Oparzenie trzeciego stopnia dotyczy naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej i nerwów. Przez uszkodzenie receptorów czuciowych zaburzona jest reakcja na dotyk, pojawiają się obrzęki i bolesne pęcherze. Całe szczęście oparzenia słoneczne trzeciego stopnia nie występują często. Do wdrożenia leczenia niezbędna jest konsultacja lekarska, a samo leczenie może trwać nawet kilkanaście tygodni.
UWAGA! Jeśli przy poparzeniu słonecznym dodatkowo występują dreszcze, bóle głowy, wymioty, przyspieszony puls - możemy mieć do czynienia z udarem cieplnym, który wymaga specjalistycznej opieki.
Jeżeli podczas przebywania na słońcu zaczniemy odczuwać pierwsze objawy poparzenia słonecznego w postaci zaczerwienienia bądź pieczenia, należy jak najszybciej schować się w cień, a następnie ochłodzić poparzone miejsce. Dzięki temu zatrzymamy proces uszkodzenia tkanki. Podrażnione miejsce możemy polać chłodną wodą pod prysznicem lub delikatnie przyłożyć zimny okład ze słodkiej wody. Zdecydowanie nie zaleca się kąpieli w słonej wodzie, która zamiast przynieść ukojenie, boleśnie podrażni skórę.
W kolejnych dniach poparzoną skórę należy odpowiednio pielęgnować środkami zawierającymi alantoinę i D-panthenol oraz chronić ją przed słońcem i wysokimi temperaturami. Z domowych sposobów sprawdzą się okłady z zsiadłego mleka, kefiru lub jogurtu, które przyniosą natychmiastową ulgę, nawilżą skórę i zapobiegają powstawaniu bolesnych bąbli. Możemy stosować je wyłącznie na nieuszkodzoną skórę.
Przy oparzeniach drugiego i trzeciego stopnia niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętajmy, ze pęcherzy występujących przy oparzeniu słonecznym nie należy przekłuwać! Płyn surowiczy zawarty w pęcherzu to naturalny mechanizm organizmu na ochronę uszkodzonego miejsca. Jeżeli go przekłujemy, otwieramy wrota zakażeniu. Silny ból towarzyszący oparzeniom można łagodzić za pomocą paracetamolu lub ibuprofenu.
Ważne! Na oparzoną skórę nie należy stosować preparatów o działaniu natłuszczających ponieważ sprawiają one, że ciepło ze skóry przestaje być odprowadzane, co dodatkowo nasila ból i opóźnia proces regeneracji.
Intensywne, powtarzające się narażenie na promieniowanie UV, które powoduje oparzenia słoneczne, zwiększa ryzyko występowania innych uszkodzeń skóry, takich jak ciemne plamy, szorstkie plamy oraz sucha lub pomarszczona skóra.
Na częstsze występowanie oparzeń słonecznych narażone są osoby:
Przedwczesne starzenie się skóry. Ekspozycja na słońce i powtarzające się oparzenia słoneczne przyspieszają proces starzenia się skóry. Zmiany skórne wywołane promieniowaniem UV nazywane są fotostarzeniem. Rezultaty fotostarzenia obejmują:
Przedrakowe zmiany skórne pojawiają się jako szorstkie, łuszczące się plamy na obszarach uszkodzonych przez słońce. Zwykle znajdują się na narażonych na słońce obszarach głowy, twarzy, szyi i dłoni osób o jasnej karnacji. Te plastry mogą przekształcić się w raka skóry. Nazywa się je również rogowaceniem słonecznym (ak-TIN-ik ker-uh-TOE-seez) i rogowaceniem słonecznym.
Rak skóry. Nadmierna ekspozycja na słońce, nawet bez oparzeń słonecznych, zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka. Oparzenia słoneczne w dzieciństwie i okresie dojrzewania mogą zwiększać ryzyko rozwoju czerniaka w późniejszym okresie życia. Rak skóry rozwija się głównie na obszarach ciała najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych, w tym na skórze głowy, twarzy, ustach, uszach, szyi, klatce piersiowej, ramionach, rękach, nogach i plecach.
Niektóre rodzaje raka skóry objawiają się jako niewielkie narośle lub rany, które łatwo krwawią, tworzą strupy, goją się, a następnie ponownie otwierają. W przypadku czerniaka istniejący pieprzyk może się zmienić lub może rozwinąć się nowy, podejrzanie wyglądający. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz nową zmianę na skórze, zmianę w wyglądzie lub teksturze pieprzyka lub ból w obrębie zmiany.
Uszkodzenie oczu. Słońce może również poparzyć oczy. Zbyt dużo światła UV uszkadza siatkówkę, soczewkę lub rogówkę. Uszkodzenie soczewki przez słońce może prowadzić do zmętnienia soczewki (zaćmy). Oczy spalone słońcem mogą być bolesne. Oparzenie słoneczne rogówki jest również nazywane ślepotą śnieżną.
Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 16:00. W tych godzinach promienie słoneczne są najsilniejsze, więc spróbuj zaplanować pobyt na świeżym powietrzu w innej porze dnia. Jeśli nie możesz tego zrobić, ogranicz czas przebywania na słońcu do minimum. Unikaj opalania w pełnym słońcu. Uzyskanie delikatnej opalenizny nie zmniejsza ryzyka wystapienia poparzenia słonecznego.
Na zewnątrz noś nakrycie głowy i ubranie, które Cię zakrywa, w tym ręce i nogi. Ciemne kolory zapewniają lepszą ochronę, podobnie jak ciasno tkane tkaniny. Sprawdź metkę produktu pod kątem współczynnika ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym (UPF), który wskazuje, jak dobrze tkanina blokuje światło słoneczne. Im wyższy numer UPF , tym lepiej.
Często i hojnie używaj filtrów przeciwsłonecznych. Zastosuj wodoodporny krem przeciwsłoneczny i balsam do ust o SPF 30 lub większym i szerokim spektrum ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym A (UVA) i ultrafioletowym B (UVB). Około 15 do 30 minut przed wyjściem na zewnątrz obficie nałóż krem przeciwsłoneczny na skórę, która nie będzie chroniona przez ubranie. Nakładaj krem z filtrem co 2 godziny oraz po pływaniu lub obfitym spoceniu się. Jeśli używasz również środka odstraszającego owady, najpierw nałóż krem przeciwsłoneczny.
Sprawdź etykiety filtrów przeciwsłonecznych, aby uzyskać wskazówki dotyczące przechowywania i daty ważności.
Chroń niemowlęta i małe dzieci przed słońcem. American Academy of Pediatrics zaleca stosowanie innych form ochrony przeciwsłonecznej, takich jak cień lub odzież, dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Jeśli to niemożliwe, na twarz i dłonie nałóż krem przeciwsłoneczny z co najmniej 15 SPF.
Jeśli odzież i zasłona przeciwsłoneczna nie są dostępne, rozważ użycie kremów przeciwsłonecznych u niemowląt i małych dzieci. Używaj produktów, które zawierają fizyczne blokery (tlenek tytanu, tlenek cynku), ponieważ mogą powodować mniej podrażnień skóry.
Noś okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz. Wybierz okulary przeciwsłoneczne z ochroną UVA i UVB . Kupując nowe okulary, sprawdź ocenę UV na etykiecie. Ciemniejsze soczewki niekoniecznie lepiej blokują promienie UV . Warto również nosić okulary przeciwsłoneczne, które przylegają do twarzy.
Uważaj na leki fotouczulające. Niektóre popularne leki na receptę i dostępne bez recepty, w tym antybiotyki, retinoidy i ibuprofen, mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło słoneczne. Porozmawiaj z farmaceutą lub lekarzem o skutkach ubocznych przyjmowanych leków.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00