06 marca 2019
Odra - zachorowania na świecie

Od początku 2019 roku na odrę w Polsce zachorowało 217 osób. To aż osiem razy więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Liczba zachorowań na odrę drastycznie wzrasta również na świecie. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w latach 2000-2017 dzięki szczepieniom przeciwko odrze uratowano życie 21 mln ludzi na świecie. Największy wzrost zachorowań odnotowano w Europie i krajach basenu Śródziemnego. W 2018 r. pierwsze przypadki odry odnotowano w Wielkiej Brytanii, którą wcześniej WHO ogłosiła krajem wolnym od tej choroby. 
 

 

ODRA NA MADAGASKARZE (aktualizacja: luty'19)

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w połowie lutego 2019 r., że co najmniej 922 dzieci i młodych dorosłych zmarło na odrę na Madagaskarze od października, pomimo ogromnego programu szczepień interwencyjnych. Liczba zgonów opiera się na oficjalnych liczbach, ale są one prawdopodobnie bardzo niekompletne, podobnie jak obecna suma zakażeń na poziomie 66 000.

 

Wyspa Oceanu Indyjskiego należy do najbiedniejszych krajów Afryki, a w 2017 r. tylko 58% populacji było zaszczepionych przeciwko odrze. Instytucje odpowiedzialne za ochronę zdrowia organizują 3-etapową akcję szczepień, w ramach której ponad 5 milionów dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 lat zostanie zaszczepiona. Pierwszy etap akcji szczepień przeprowadzono w dniach 14-18 stycznia 2019 roku. Zaszczepiono 2 110 633 dzieci. Drugi etap rozpoczęto 11 lutego 2019 roku. Plany obejmują zaszczepienie 1 100 000 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 9 lat.

 

Madagaskar ma najwyższy wskaźnik niedożywienia dzieci w Afryce, bo aż 47 procent. Według WHO, choroba może zwiększać ryzyko poważnych powikłań i śmierci spowodowanej zakażeniem odrą.

 

W obecnym ognisku odry na Madagaskarze wykryto genotyp B3, który zazwyczaj występuje w Afryce i Europie. W krajach sąsiadujących nie odnotowano przypadków odry zawleczonych z Madagaskaru, a wstępne badania na Madagaskarze nie wykazały żadnego związku zachorowań z przypadkami z krajów afrykańskich lub europejskich, w których wystąpiły ogniska odry. Ognisko odry wystąpiło równocześnie z ponownym wystąpieniem ogniska dżumy w kraju (dżuma na Madagaskarze jest endemiczna), co mogło osłabić lub opóźnić reakcję systemu ochrony zdrowia dotyczącą odry.

 

 

ODRA NA FILIPINACH (aktualizacja marzec'19)

 
Urzędnicy Departamentu Zdrowia 8 (DOH-8), który obejmuje wschodnią Visayę na Filipinach, ogłosili status "białego ostrzeżenia" ze względu na toczącą się epidemię odry. W następstwie epidemii odry na Filipinach urzędnicy rządowi zgłaszają obecnie 16 349 przypadków we wszystkich 17 regionach do 2 marca. Ponadto liczba ofiar śmiertelnych w tej epidemii wynosi 261 w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku.

 

Rodzicom zaleca się, aby zabrali swoje dzieci do najbliższego ośrodka zdrowia, aby zaszczepiono im szczepionkę przeciwko odrze, szczególnie dla niemowląt i dzieci w wieku 6-59 miesięcy i osób poniżej piątego roku życia.

 

Epidemia odry na Filipinach to efekt wieloletniego zaniedbywania szczepień. Odsetek zaszczepionych spadał z roku na rok. W 2016 r. wynosił 75 proc. (dużo poniżej 95-proc. progu ustanowionego przez WHO), ale w 2017 r. spadł do 60 proc., a w 2018 – choć ostatecznych wyników jeszcze nie ogłoszono – mógł być jeszcze niższy.

 

 

 

ODRA NA UKRAINIE (aktualizacja: luty'19)

 

Od początku stycznia br. na Ukrainie odnotowano już niemal 8500 zachorowań na odrę. W lutym odbyła się akcja masowych szczepień, między innymi w regionie lwowskim, w którym zachorowań jest najwięcej. Niewykluczone, że rząd ogłosi epidemię odry, co pozwoliłoby w łatwiejszy sposób zarządzać szczepieniami interwencyjnymi i przesuwać pieniądze w budżecie na wydatki związane z walką z wirusem. W 2018 roku, gdy odnotowano 54 481 zachorowań i 16 zgonów z powodu odry, na taki krok się nie zdecydowano, jednak dane z pierwszych tygodni stycznia wskazują, że zagrożenie nie mija.

 

Sytuacja epidemiologiczna na Ukrainie z oczywistych względów ma znaczenie również dla Polski. 

 

Odra to niebezpieczna choroba zakaźna. Nie przegap jej pierwszych objawów.

 

 

CZY ODRA JEST ZAKAŹNA?

 

Odra jest niebezpieczną chorobą zakaźną, która występuje zazwyczaj w okresie dziecięcym. Wywołuje ją szybko rozprzestrzeniający się wirus odry przez co jest ona bardzo zaraźliwa. Odra jest 6 razy bardziej zaraźliwa niż grypaDo zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową, czyli przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Charakterystycznymi objawami odry są kaszel oraz wysypka.Odra rozprzestrzenia się w powietrzu, gdy zarażona osoba kicha lub kaszle. Osoba zacznie być zakaźna na cztery dni przed pojawieniem się wysypki.

 

 

NIE DAJ SIĘ ODRZE! ZASZCZEP SIĘ!

 

Szczepienia przeciw odrze wykonuje się skojarzoną szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce.

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są obowiązkowe (finansowane z budżetu Ministra Zdrowia) dla dzieciw schemacie szczepienia:

•  podstawowego w 13-15 miesiącu życia,

•  uzupełniającego w 6 roku życia.

 

Dzieciom pomiędzy 7 a 9 rokiem życia podanie drugiej dawki szczepionki będzie sukcesywnie wyrównywane poprzez szczepienie w 10 roku życia.

 

Szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce są zalecane (niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia) osobom:

•  nieszczepionym przeciw odrze, śwince i różyczce w ramach szczepień obowiązkowych, dwie dawki szczepionki w odstępie co najmniej 4 tygodni,

•  młodym kobietom, zwłaszcza pracującym w środowiskach dziecięcych (przedszkola, szkoły, szpitale, przychodnie) i młodym mężczyznom dla zapobiegania różyczce wrodzonej szczególnie nieszczepionym w ramach szczepień obowiązkowych.

 

Podawane w wywiadzie przebycie zachorowań na odrę nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia, należy je podać nie wcześniej niż po upływie 4 tygodni od wyzdrowienia. Nie zaleca się podawania szczepionki w okresie ciąży, a przez 1 miesiąc po szczepieniu nie należy zachodzić w ciążę.

 

 


 

PRZED PODRÓŻĄ UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ U LEKARZA MEDYCYNY TROPIKALNEJ

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00