Mononukleoza to ostra, choroba zakaźna nazywana chorobą pocałunków. Wirus Epsteina i Barr, który wywołuje mononukleozę jest szeroko rozpowszechniony w społeczeństwie, ale najczęściej na mononukleozę chorują dzieci i nastolatkowie. Wirus wywołujący mononukleozę znajduje się w ślinie człowieka, więc do zakażenia może dojść na drodze pocałunku, używania wspólnych sztućców lub picie z jednej butelki. Sprawdź jakie są objawy mononukleozy.
Mononukleoza zakaźna wywoływana jest przez wirus Epsteina i Barr (w skrócie EBV) należący do rodziny Herpesviridae – tej samej grupy, do której zaliczany jest wirus opryszczki (HSV) oraz cytomegalii (CMV). Zakażenie nim przebiega bezobjawowo, a zakaźność utrzymuje się od 6 do nawet 18 miesięcy od zakażenia pierwotnego, dlatego też wirus jest powszechnie obecny w społeczeństwie.
Rezerwuarem wirusa jest człowiek, a dokładniej jego ślina. Do zakażenia dochodzi głównie przez kontakt ze śliną w wyniku pocałunku, poprzez dzielenie się żywnością, picie z jednej butelki lub używanie wspólnych sztućców. W bardzo rzadkich przypadkach możliwa jest transmisja EBV w przebiegu transfuzji krwi, przeszczepu komórek krwiotwórczych lub narządów od dawcy będącego nosicielem.
W Polsce mononukleoza jest często występującą chorobą, ponieważ zakażeniu ulegają praktycznie wszyscy ludzie. Dokładna liczba zachorowań nie jest znana, ponieważ nie ma obowiązku zgłaszania zachorowań na mononukleozę. U 99-96% osób dorosłych stwierdza się obecność przeciwciał świadczących o kontakcie z wirusem EBV.
Okres inkubacji wirusa od zakażenia do pierwszych objawów jest dość długi i wynosi od 30 do 50 dni. Po tym czasie występują niecharakterystyczne objawy zwiastunowe, które obejmują:
Po kilku dniach dodatkowo pojawiają się:
Mononukleoza zakaźna ze względu na podobne objawy bywa mylona z anginą paciorkowcową. Na cięższy przebieg choroby narażone są osoby dorosłe po 35 roku życia. Po zakażeniu, wirus EBV pozostaje uśpiony w komórkach plazmatycznych do końca życia zainfekowanego człowieka.
Leczenie mononukleozy polega na podawaniu leków łagodzących przebieg choroby. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. W przypadku wystąpienia powikłań bakteryjnych, może być konieczne podanie antybiotyku.
Powikłania po mononukleozie występują bardzo rzadko, ale gdy wystąpią są to:
W ciężkich przypadkach mononukleozy i przy wystąpieniu powikłań leczenie prowadzi się w szpitalu. Przebycie zarówno mononukleozy zakaźnej, jak i zakażenia bezobjawowego powoduje uzyskanie odporności na całe życie.
Przestrzeganie podstawowych zasad higieny jest najlepszym sposobem profilaktyki mononukleozy zakaźnej, ponieważ nie ma szczepionki zapobiegającej zakażeniu wirusem EBV.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00