Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów w skrócie określane jako MIZS to każde zapalenie stawów występujące u dzieci i młodzieży przed 16 rokiem życia i utrzymujące się przez okres minimum 6 tygodni. Choroba objawia się jak nazwa wskazuje zapaleniem jednego lub kilku stawów, któremu towarzyszy ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości. Szacuje się, że w Polsce MIZS występuje z częstością ok. 6 zachorowań na 100 000 dzieci.

 

MŁODZIEŃCZE IDIOPATYCZNE ZAPALENIE STAWÓW - OBJAWY MIZS I ROZPOZNANIE CHOROBY

 

Konkretna przyczyna powstawania MIZS jest nieznana. Wiadomo jedynie, że młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, w której układ immunologiczny, w wyniku nieznanego nam defektu, atakuje tkanki własnego organizmu. Jako przyczyny powstawania MIZS uwagę bierze się pod uwagę:

  • czynniki genetyczne;
  • czynniki środowiskowe ( m.in. zakażenia lub urazy);
  • nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego (immunologicznego).

 

Uważa się również, że jeżeli w rodzinie dziecka ktoś chorował na jakąś chorobę autoimmunologiczną np. na reumatoidalne zapalenie stawów to wtedy ryzyko, że ono samo zachoruje na MIZS, jest zwiększone. Podejrzewa się również, że występowanie MIZS ma związek z występowaniem żeńskich hormonów płciowych, ponieważ znacznie częściej choroba występuje u dziewcząt.

 

Rozpoznanie MIZS jest trudne do zdiagnozowania i polega na wykluczeniu innych przyczyn zapalenia stawów jak na przykład: przelotne zapalenie stawów, które towarzyszyć może chorobom wirusowym, choroby onkologiczne, alergiczne i toksyczne zapalenie stawów czy inne zapalne układowe choroby tkanki łącznej.

 

Główne objawy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów to:

  • początkowe objawy często są nieswoiste, osoba chora staje się apatyczna, szybko się męczy podczas czynności, które wcześniej wykonywała z łatwością;

  • może wystąpić gorączka nieznanego pochodzenia;

  • występują zmiany w sposobie poruszania się takie jak np. utykanie;

  • w zaawansowanej chorobie pojawia się obrzęk, bolesność oraz ograniczenie ruchomości w obrębie zajętych chorobą stawów;

 

Aby rozpoznać MIZS, objawy zapalenia stawów muszą utrzymywać się przez co najmniej 6 tygodni.

 

Choroba najczęściej zajmuje duże stawy, głównie kolanowe, jednak może objąć także kostki czy nadgarstki. W leczeniu choroby najważniejsze jest jak najszybsze jej wykrycie. Zbyt późno rozpoczęte lub źle prowadzone leczenie może doprowadzić do znacznych zniekształceń stawów, zaników mięśni, zaburzenia wzrostu kończyny objętej zapaleniem, a w konsekwencji wystąpienia niepełnosprawności. Im wcześniejszy wiek zachorowania tym większa tendencja do uogólnienia objawów choroby. U dzieci z MIZS często występują wspomniane zaburzenia wzrostu. Choroba atakuje nie tylko stawy, lecz również narządy wewnętrzne: wątrobę, śledzionę, nerki, a przede wszystkim serce.

 

MŁODZIEŃCZE IDIOPATYCZNE ZAPALENIE STAWÓW - JAK WYGLĄDA LECZENIE MIZS?

 

Właściwie dobrane leczenie ma za zadanie wyciszyć aktywność choroby – co wiąże się nie tylko z ustąpieniem bólu i sztywności stawów, ale przede wszystkim z zahamowaniem procesu zapalnego niszczącego stawy i ścięgna. Leczenie dziecka z rozpoznanym MIZS trwa latami, jest leczeniem wielokierunkowym i powinno być prowadzone systematycznie, przy współpracy zespołu różnych specjalistów, a koordynowane przez lekarza reumatologa.

 

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów może występować pod różnymi postaciami, które różnią się przebiegiem choroby. W związku z tym, plan postępowania terapeutycznego powinien być indywidualnie konstruowany dla każdego chorego dziecka i musi uwzględniać zarówno leczenie farmakologiczne, jak i szeroko pojętą rehabilitację – leczniczą, psychologiczną i społeczno-zawodową, a czasem nawet leczenie operacyjne.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

09 maja 2019
Zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza
Zapalenie pęcherza