Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów w skrócie określane jako MIZS to każde zapalenie stawów występujące u dzieci i młodzieży przed 16 rokiem życia i utrzymujące się przez okres minimum 6 tygodni. Choroba objawia się jak nazwa wskazuje zapaleniem jednego lub kilku stawów, któremu towarzyszy ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości. Szacuje się, że w Polsce MIZS występuje z częstością ok. 6 zachorowań na 100 000 dzieci.

 

JAKIE SĄ OBJAWY MIZS I W JAKI SPOSÓB DOCHODZI DO ROZPOZNANIA CHOROBY?

 

Konkretna przyczyna powstawania MIZS pozostaje nadal nieznana. Wiemy, że młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, czyli taką, w której układ immunologiczny, w wyniku nieznanego nam defektu, atakuje tkanki własnego organizmu. Pod uwagę bierze się czynniki genetyczne, środowiskowe ( m.in. zakażenia lub urazy) oraz nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego (immunologicznego).

 

Rozpoznanie MIZS jest trudne do zdiagnozowania i polega na wykluczeniu innych przyczyn zapalenia stawów jak na przykład: przelotne zapalenie stawów, które towarzyszyć może chorobom wirusowym, choroby onkologiczne, alergiczne i toksyczne zapalenie stawów czy inne zapalne układowe choroby tkanki łącznej.

 

Główne objawy młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów to:

  • początkowe objawy często są nieswoiste, osoba chora staje się apatyczna, szybko się męczy podczas czynności, które wcześniej wykonywała z łatwością;

  • może wystąpić gorączka nieznanego pochodzenia;

  • występują zmiany w sposobie poruszania się takie jak np. utykanie;

  • w zaawansowanej chorobie pojawia się obrzęk, bolesność oraz ograniczenie ruchomości w obrębie zajętych chorobą stawów;

 

Aby rozpoznać MIZS, objawy zapalenia stawów muszą utrzymywać się przez co najmniej 6 tygodni.

 

Choroba najczęściej zajmuje duże stawy, głównie kolanowe, jednak może objąć także kostki czy nadgarstki. W leczeniu choroby najważniejsze jest jak najszybsze jej wykrycie. Zbyt późno rozpoczęte lub źle prowadzone leczenie może doprowadzić do znacznych zniekształceń stawów, zaników mięśni, zaburzenia wzrostu kończyny objętej zapaleniem, a w konsekwencji wystąpienia niepełnosprawności. Im wcześniejszy wiek zachorowania tym większa tendencja do uogólnienia objawów choroby. U dzieci z MIZS często występują wspomniane zaburzenia wzrostu. Choroba atakuje nie tylko stawy, lecz również narządy wewnętrzne: wątrobę, śledzionę, nerki, a przede wszystkim serce.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE MIZS?

 

Właściwie dobrane leczenie ma za zadanie wyciszyć aktywność choroby – co wiąże się nie tylko z ustąpieniem bólu i sztywności stawów, ale przede wszystkim z zahamowaniem procesu zapalnego niszczącego stawy i ścięgna. Leczenie dziecka z rozpoznanym MIZS trwa latami, jest leczeniem wielokierunkowym i powinno być prowadzone systematycznie, przy współpracy zespołu różnych specjalistów, a koordynowane przez lekarza reumatologa.

 

Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów może występować pod różnymi postaciami, które różnią się przebiegiem choroby. W związku z tym, plan postępowania terapeutycznego powinien być indywidualnie konstruowany dla każdego chorego dziecka i musi uwzględniać zarówno leczenie farmakologiczne, jak i szeroko pojętą rehabilitację – leczniczą, psychologiczną i społeczno-zawodową, a czasem nawet leczenie operacyjne.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

 

Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów

09 maja 2019
Cholera objawia się przede wszystkim ostrą biegunką, która bardzo szybko prowadzi do odwodnienia.
Cholera u około 75% zakażonych przebiega bezobjawowo.
Typowa cholera charakteryzuje nagły i gwałtowny przebieg bez gorączki.

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze