Koronawirus 2019-NoCv
Koronawirus 2019-NoCv wywołuje wirusowe zapalenie płuc, które w ostrej fazie może doprowadzić do śmierci.
Koronawirus 2019-NoCv. Pierwotnym źródłem zachorowań był targ z owocami morza znajdujący się w Wuhan w Chinach.
20 stycznia 2020

Koronawirus 2019-NoCv z Chin się rozprzestrzenia

Z dnia na dzień dowiadujemy się o kolejnych przypadkach zachorowań spowodowanych śmiercionośnym, dotąd niespotykanym koronawirusem 2019-NoCv. WHO stawia w stan gotowości szpitale na całym świecie i ostrzega przed możliwym wybuchem epidemii. 20 stycznia poinformowano, że koronawirus 2019-NoCv przenosi się między ludźmi.

 

8 stycznia chińscy naukowcy zidentyfikowali patogen wywołujący wirusowe zapalenie płuc, na które zapadają mieszkańcy Wuhan. Jak się okazało jest to nowy, nieznany dotąd koronawirus. Władze Chin uważają, że pierwotnym źródłem zachorowań był targ z owocami morza znajdujący się w Wuhan, który został zamknięty 1 stycznia. Decyzja o zamknięciu targu została podjęta, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

 

Koronawirus 2019-NoCv pochodzi z tej samej rodziny co wirus wywołujący SARS - zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, na który w latach 2002-2004 zapadło ok. 8 tysięcy osób, a 800 z nich zmarło. Od 2004 roku nie stwierdzono nowych przypadków SARS. Koronawirus 2019-NoCv to nowy szczep, który nie został wcześniej zidentyfikowany u ludzi.  

 

KORONAWIRUS 2019-NoCv - ILE OSÓB DO TEJ PORY ZACHOROWAŁO?

 

>>MAPA ZACHOROWAŃ NA ŚWIECIE KLIKNIJ I BĄDŹ NA BIEŻĄCO<<

 

 

(aktualizacja 2 marca 2020r.)

Do tej pory nie mamy w Polsce potwierdzonego przypadku COVID-19. W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech, rząd włoski wydał dekret, na mocy, którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.W niektórych miastach odwołano imprezy masowe, zamknięto miejsca spotkań publicznych oraz szkoły.

 

(aktualizacja 27 lutego 2020r.)

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 27 lutego 2020 r. odnotowano 82 132 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 801 zgonów. Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły rejsy do Chin, do odwołania. Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do:

  • Chin;
  • Hongkongu;
  • Korei Południowej;
  • Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Liguria);
  • Iranu;
  • Japonii;
  • Tajlandii;
  • Wietnamu;
  • Singapuru;
  • Tajwanu;

 

(aktualizacja 3 lutego 2020r.)

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 3 lutego 2020 r. odnotowano 17 383  laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń koronawirusem 2019-nCoV, w tym 362 zgonów. 7 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego.

 

Z 362 zgonów, 361 pochodziło z  Chin: Hubei (350), Henan (2), Heilongjiang (2), Pekin (1), Hainan (1), Hebei (1), Shanghai (1), Sichuan (1), Chongqing (2). Jeden zgon pochodził z Filipin.

 

(aktualizacja 22 stycznia 2020r.)

Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 9 - informują chińskie władze. Liczba zachorowań w Chinach wywołanych nieznanym dotąd wirusem wynosi już 440. Przypadki zachorowań wywołanych nowym wirusem zanotowano już w USA, Tajlandii, Korei Południowej, Japonii i na Tajwanie.

 

(aktualizacja 20 stycznia 2020r.)

Do tej pory w Chinach zgłoszono 224 przypadki ciężkiego zapalenia płuc spowodowane przez nowego koronawirusa, w tym 217 zachorowań zostało potwierdzonych: 198 w Wuhan, 5 w Pekinie i 14 w Guangdong. Odnotowano 7 podejrzanych przypadków: 2 przypadki w Syczuanie, 1 w prowincji Yunnan, 2 w Szanghaju, 1 w regionie autonomicznym Guangxi Zhuang i 1 w prowincji Shandong.

 

Poza Chinami stan chorobowy wywołany koronawirusem 2019-NoCv zgłoszono w:

  • Japonii (1) - zachorował mężczyzna, który w ostatnim czasie odwiedził chińskie miasto Wuhan. 4 dni po powrocie do Japonii, zgłosił się do szpitala zaniepokojony utrzymującą się od kilku dni gorączką.

  • Tajlandii - do tej pory odnotowano 2 przypadki zachorowań, jedna z osób przyleciała do Bangkoku z Wuhan. Żaden z pasażerów tego samego lotu nie zachorował. Pacjentkę poddano kwarantannie.

  • Korei Południowej - 1 przypadek zachorowania odnotowano u Chinki, która wcześniej podróżowała do Wuhan. Chora miała gorączkę, cierpiała na ból głowy i inne objawy grypopodobne. Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Incheon i poddaniu badaniom, uzyskała pozytywny wynik testu na obecność wirusa.

 

Szacuje się, że wzrost zachorowań nastąpi po obchodach Chińskiego Nowego Roku (obchody rozpoczynają się 25 stycznia), na które od lat przybywają tłumy turystów z całego świata. Chiny pozostają w stanie ciągłej gotowości, aby zapobiec epidemii. Najważniejsza jest jak najszybsza izolacja i diagnostyka osób zarażonych koronawirusem. Osoby u których wystąpi gorączka, kaszel i kłopoty z oddychaniem proszone są o założenie maseczek i udanie się do najbliższej jednostki medycznej.

 

KORONAWIRUS 2019-NoCv - JAK DOCHODZI DO ZAKAŻENIA?

 

20 stycznia 2020 roku Chińska Narodowa Komisja Zdrowia potwierdziła, że nowy szczep koronawirusa przenosi się między ludźmi. Oficjalnie potwierdzono, że zarażeni zostali członkowie personelu medycznego zajmującego się chorymi osobami. W Chinach wirus, wywołujący objawy podobne do SARS doprowadził już do śmierci trzech osób.

 

Koronawirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorą osobą, należy więc przede wszystkim unikać kontaktów z potencjalnie zarażonymi osobami i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Niektóre wirusy tego typu wywołują zwykłe przeziębienie, inne prowadzą do poważnych chorób dróg oddechowych. Szczególnie groźne są koronawirusy roznoszone przez zwierzęta.

 

WHO przekazała szpitalom na całym świecie wytyczne dotyczące kontroli zakażeń w przypadku rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Van Kerkhove powiedziała, że nie ma specyficznego leczenia nowego wirusa, ale rozważa się stosowanie leków antywirusowych i można je wykorzystywać.

 

W obawie przed epidemią trzy amerykańskie lotniska rozpoczęły kontrolę pasażerów przylatujących z Wuhan w celu wykrycia objawów wirusa takich jak kaszel, trudności z oddychaniem i wysoka temperatura. Podobne środki bezpieczeństwa wprowadzono w Singapurze i Hongkongu.

 

CZYM SĄ KORONAWIRUSY I JAKIE CHOROBY MOGĄ POWODOWAĆ?

 

Koronawirusy to drobnoustroje, które wywołują różnego rodzaju infekcje układu pokarmowego i oddechowego, zarówno u ludzi jak i zwierząt. Koronawirusy to RNA-wirusy. Oznacza to, że ich genom zbudowany jest z RNA. Ich nazwa pochodzi od otoczki przypominającej koronę, która widoczna jest wokół wirionów w mikroskopie elektronowym. 

 

Wirus SARS-CoV pojawił się w populacji ludzkiej na skutek transmisji od nietoperzy, przy czym pośrednimi gospodarzami mogły być również inne zwierzęta, takie jak łaskuny czy jenoty.  Z kolei za najbardziej prawdopodobne źródło wirusa MERS-CoV dla ludzi uważa się wielbłądy.  Wirusy mogą być zlokalizowane w moczu, kale, a nawet wydzielinie dróg oddechowych i mleku zakażonego zwierzęcia. Bezpośredni kontakt z wymienionymi wydzielinami może skutkować przeniesieniem zakażenia. W niektórych sytuacjach możliwe jest zakażenie człowieka przez człowieka, chociażby wskutek bliskiego kontaktu z chorymi osobami czy wśród pracowników służby zdrowia. 

 

Objawy zakażenia, jak i rozwój choroby zależą w głównej mierze od szczepu jakim chory został zakażony. Pierwsze objawy zakażenia koronawirusami są zwykle podobne do objawów grypy. Pojawia się

  • wysoka gorączka;
  • ból głowy; 
  • ból gardła;
  • kaszel;
  • uczucie wyczerpania;
  • brak apetytu.

 

Zazwyczaj stan chorobowy utrzymuje się maksymalnie 7 dni, po czym samoistnie znika. Koronawirusy  powodują znacznie cięższy przebieg u małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku, które mają zaburzoną odporność. Wówczas może wystąpić zapalenie płuc, oskrzeli lub podgłośniowe zapalenie krtani. 

 

U pewnej grupy pacjentów kłopoty z oddychaniem mogą rozwinąć się w kierunku niewydolności oddechowej, której konsekwencją może być nawet śmierć pacjenta. 

 

W rozpoznaniu zakażenia koronawirusem najistotniejsze jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego z pacjentem, w którym należy uwzględnić informacje na temat występujących objawów oraz ewentualnych podróży w rejony, gdzie aktualnie występują epidemie. Do postawienia ostatecznej diagnozy wykorzystuje się: badanie krwi, RTG i tomografię klatki piersiowej. W badaniach laboratoryjnych widoczny jest wysoki poziom dehydrogenezy mleczanowej, natomiast w badaniu radiologicznym zmiany jedno lub dwustronne i nacieki w jamie opłucnej. Obecność wirusa stwierdzana jest również w krwi, kale, moczu oraz wydzielinach układu oddechowego. 

 

Do tej pory nie wynaleziono jedynego skutecznego lekarstwa zwalczającego te groźne wirusy.

 

JAK ZAPOBIEGAĆ INFEKCJOM SPOWODOWANYM PRZEZ KORONAWIRUSY?

 

Aby zminimalizować ryzyko infekcji spowodowanej koronawirusami należy:

  • unikać bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi;
  • należy pamiętać o zasłanianiu w trakcie kaszlu i kichania nosa i ust najlepiej chusteczką jednorazową;
  • ważna jest częste mycie rąk - podczas podróży warto mieć przy sobie żel antybakteryjny lub chusteczki jednorazowe z dodatkiem alkoholu;
  • nie należy brudnymi dłońmi dotykać ust, oczu oraz nosa;
  • szczególnie podczas podróży należy unikać kontaktów zarówno ze zwierzętami jak i ich wydalinami;

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00