11 września 2017
Jak przygotować dziecko do szczepienia?

Szczepienie dziecka to sytuacja stresująca dla wielu kobiet. Obecność mężczyzny, który nie jest tak empatyczny i łatwiej zachowuje zimną krew, jest wręcz nieocenionaDbanie o zdrowie dziecka to bardzo ważna część obowiązków rodzicielskich – nie tylko matczynych. Również tata powinien aktywnie uczestniczyć w życiu swojej pociechy i np. towarzyszyć dziecku podczas szczepień czy wizyt u lekarza. Najwyższa pora skończyć ze zwyczajem, że do lekarza i na szczepienia z dzieckiem chodzi mama, tak jakby ojca ten problem nie dotyczył. Wielu panów się tłumaczy, że w tym czasie najczęściej są zajęci pracą. Ale jeśli termin wizyty w przychodni koliduje z twoim czasem pracy, zawsze możesz przecież zwolnić się na tę jedną godzinę. Ostatecznie szczepienia nie są aż tak często.

 

Szczepienia, zwłaszcza te pierwsze, wywołują duży stres zarówno u rodziców, jak i u dziecka. Aby zminimalizować niepokój związany z podaniem szczepionki, należy starannie przygotować się do wizyty:

Krok 1 – Wybór szczepionki

Decyzję, czy zastosować u dziecka szczepionki skojarzone, czy podać mu szczepionki zalecane dokonują rodzice po konsultacji z lekarzem pediatrą.

Dokonanie tych bardzo ważnych dla przyszłości dziecka wyborów powinno zostać poprzedzone dokładną analizą informacji na temat dostępnych rozwiązań.

 

 

Krok 2 – Przygotowanie informacji dla lekarza

Przed podaniem szczepionki lekarz każdorazowo przeprowadza wywiad z rodzicem i sprawdza stan zdrowia dziecka. Dokładne badanie to podstawa kwalifikacji do szczepienia.

Kilka dni przed planowanym szczepieniem należy zwrócić szczególną uwagę na takie dolegliwości jak: katar, kaszel, podwyższona temperatura, złe samopoczucie dziecka czy biegunka.

Przed wizytą warto zapisać sobie wszystkie ważne informacje – dzięki temu, nawet pod wpływem emocji, nie zapomnimy o żadnym szczególe.

Najważniejsze informacje dla lekarza dotyczą:

  • uczuleń dziecka
  • przebytych chorób
  • chorób przewlekłych
  • przyjmowanych leków, także tych kupionych bez recepty
  • informacji na temat poprzednich szczepień
  • dolegliwości zdrowotnych dziecka, np. gorączki, wysypki, biegunki, kaszlu.

Dobrym pomysłem jest również przygotowanie listy ewentualnych pytań – rozmowa z lekarzem to najlepsza okazja, by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące, np. obserwacji dziecka po szczepieniu.

 

 

Krok 3 – Co zabrać ze sobą?

W dniu szczepienia warto zadbać o wygodne, łatwe do zdjęcia i założenia ubranie dla dziecka.

Na wizytę należy zabrać:

  • książeczkę zdrowia i książeczkę szczepień dziecka
  • smoczek (jeśli dziecko używa)
  • pieluchę tetrową i pieluchę jednorazową
  • chusteczki nawilżane
  • ulubioną zabawkę, która odwróci uwagę dziecka

 

 

Warto zapoznać się również z materiałem opracowanym przez Państwową Inspekcję Sanitarną ABC Szczepienia ochronne. Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. roku życia.

 

 

Jakie objawy są naturalną reakcją poszczepienną, a które objawy powinny niepokoić?

Po wykonaniu każdego szczepienia rodzic powinien pozostać z dzieckiem w przychodni 30 minut. Po powrocie do domu należy uważnie obserwować dziecko przez kilka dni.

Każde szczepienie może jednak wywołać naturalne reakcje poszczepiennie. Większość z nich nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia i ustępuje samoistnie w krótkim czasie. U większości dzieci szczepienia nie wywołują żadnych objawów. 

Objawy, które powinny wzbudzić niepokój rodziców to tzw. niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). NOP to nieprawidłowe reakcje organizmu na zaaplikowanie szczepionki. Najczęściej pojawiają się do 72 godzin po szczepieniu. Wszystkie przypadki zgłoszonych NOPów można znaleźć w corocznym raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

 

Konsultacji z lekarzem wymagają niepożądane objawy, takie jak:

  • wysoka gorączka (powyżej 38°C)
  • wysypka – nieprzerwany płacz przez ok. 3 godziny
  • duży i bolesny obrzęk w miejscu ukłucia
  • trudności z oddychaniem
  • drgawki
  • inne niepokojące objawy

 

 

Nieprawidłowe reakcje organizmu na szczepienia występują rzadko i nie stanowią racjonalnego argumentu przeciwko szczepieniom. Ewentualne odczyny poszczepienne mają zazwyczaj łagodny przebieg i nie są, nawet w części, tak ryzykowne, jak konsekwencje odmowy szczepienia – zachorowanie na chorobę zakaźną, uszczerbek na zdrowiu, kalectwo a nawet śmierć dziecka.

Jeżeli u zaszczepionego dziecka, wystąpi jakikolwiek niepokojący objaw, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Po potwierdzeniu przez badanie kliniczne i wywiad z pacjentem wystąpienia niepożądanych objawów poszczepiennych, lekarz ma obowiązek zgłoszenia ich do właściwego Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. 
Więcej informacji na: http://www.szczepienia.gis.gov.pl/

 

 

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00