Odmrożenie to uszkodzenie skóry, które powstaje w wyniku narażenia ciała na skrajnie niskie temperatury i wilgoć. Odmrożenia najczęściej dotykają palce rąk i stóp oraz policzki, brodę, nos i uszy. Jesteśmy narażeni na nie zawsze, gdy wychodzimy na mróz nieodpowiednio ubrani, zwłaszcza jeśli przebywać będziemy na dworze przez dłuższy czas. Przyczyną powstawania odmrożeń jest niska temperatura, a proces ich powstawania przyspieszają m.in. wilgoć, obcisłe ubranie wywołujące zmniejszone krążenie krwi, głód, zmęczenie, choroby układu krążenia, odwodnienie, hipotermia, pozostawanie pod wpływem alkoholu czy też przebywanie na dużych wysokościach.
PIERWSZE OBJAWY ODMROŻENIA
Pierwsze objawy odmrożenia łatwo pomylić z wychłodzeniem. Z czasem jednak objawy nasilają się na tyle, że staje się oczywiste, że mamy do czynienia z odmrożeniem. Objawy pojawiają się stopniowo. Początkowo odmrożenie objawia się zmianą koloru skóry, drętwieniem, pieczeniem, a z czasem dochodzi utrata czucia. Najbardziej narażone na odmrożenie części ciała to twarz, dłonie i stopy. Bardzo mroźne, lecz suche powietrze nie robi nam takiej krzywdy jak mniejszy chłód połączony z wiatrem i wilgocią. Kiedy spoceni zostaniemy wydani na działanie wiatru, bardzo szybko się wychładzamy nawet w dodatniej temperaturze plus 2 do plus 6 stopni. Najlepszym sposobem, by uniknąć odmrożeń jest przede wszystkim prawidłowy ubiór, który chroni zarówno przed zmarznięciem, jak i poceniem się. Dziś zarówno do uprawiania sportów zimowych, jak i na wycieczki możemy wybrać stroje z inteligentnych tkanin, zatrzymujące ciepło oraz odprowadzające pot na powierzchnię i chroniące ciało przed wilgocią.
STADIA ODMROŻEŃ
To tzw. zmiany rumieniowato - obrzękowe. Po krótkotrwałym działaniu bardzo niskiej temperatury skóra może stać się blada lub sinoczerwona, obrzęknięta, piekąca. Objawy dotyczą głównie policzków, palców, uszu, czubka nosa. Jeśli szybko przestąpi się do ogrzewania lub nacierania pojawi się zaczerwienienie i piekący ból. Zmiany te jednak ustępują bez śladu.
Dotyczy stóp i rąk, całej grubości skóry, a także tkanek głębszych. Uszkodzone tkanki mogą być blade, twarde, zdrętwiałe i niewrażliwe na dotyk. Po oddtajeniu skóra staje się czerwona, obrzękła. Pojawiają się pęcherze wypełnione krwistym płynem lub surowicą. Na miejsce pęcherzy pojawia się czarny strup, który oddziela się odsłaniając nowy naskórek. Gojenie trwa zwykle kilka tygodni. Razem ze strupem może oddzielić się np. odmrożony paznokieć, który zwykle odrasta.
Jest to martwica powierzchowna skóry. W ciężkich odmrożeniach skóry może pojawić się zasinienie, martwica skóry i zgorzel. Wskazany kontakt z lekarzem specjalistą - możliwe jest leczenie szpitalne.
To odmrożenia głębokie, powodujące rozległe zmiany martwicze. Ten stopień odmrożenia wymaga niezwłocznej pomocy lekarskiej i bezwzględnie leczenia szpitalnego!
JAKIE USZKODZENIA POWSTAJĄ POD WPŁYWEM ODMROŻENIA?
Cechą charakterystyczną jest wywołane chłodem lokalne zaburzenie w krążeniu krwi w skórze i w strukturze tkanek podskórnych. Niska temperatura zmniejsza bowiem przepływ krwi przez zmrożone części ciała – wskutek czego dochodzi do odwodnienia, enzymatycznego uszkodzenia i ostatecznie śmierci komórek skóry. W zależności od stopnia odmrożenia ma miejsce trwałe lub przemijające uszkodzenie skóry i tkanek podskórnych. W ciężkich przypadkach, przy głębokim zamrożeniu tkanek, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia głębiej leżących naczyń krwionośnych, mięśni i tkanki nerwowej.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00