14 sierpnia 2017
Geriatria - starość to nie choroba
Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?

Od zarania dziejów ludziom towarzyszyło pojęcie starości. W miarę rozwoju cywilizacji obok chęci poznania tajników ludzkiego życia jednocześnie starano się dociec co leży u podstaw starzenia się, jednocześnie przy tym prowadząc badania nad wynalezieniem eliksiru młodości. Na początku wyjaśnijmy - pacjent w wieku podeszłym jest pacjentem innym od 30-, 40-latka. Inny jest sposób uzyskania informacji od niego ze względu na często występujący niedosłuch, zaburzenia pamięci, inny jest jego sposób chorowania i prezentowania objawów, ze względu na współistniejące zmiany w narządach wynikające ze starości.

 

 

Czy starość jest chorobą czy procesem fizjologicznym?

 

Starość jest końcowym okresem starzenia się. Starzenie się, jest natomiast długotrwałym, naturalnym i nieodwracalnym procesem, w którym zmiany biologiczne, psychiczne jak i społeczne zaczynają ze sobą oddziaływać, prowadząc do naruszenia równowagi biologicznej jak i psychicznej. W wyniku tych zmian dochodzi do zmniejszenie zdolności organizmu do odpowiedzi na jakikolwiek czynnik stresowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Prowadzi do upośledzenia funkcjonowania komórek, tkanek, narządów i układów, zwiększa podatność na choroby.

 

 

Kiedy mówimy o okresie starości?

 

Za sam początek starości przyjmuje się umownie 60. - 65. rok życia. Okres starości został podzielony na kilka etapów:

- wiek 60-74 lat – to okres starości wczesnej, nazywany inaczej „wiekiem przejściowym”;

- wiek 75-89- to wiek podeszły;

- po 90 roku życia mówimy już o wieku sędziwym;

 

Osoby w wieku podeszłym mają wiele do zaoferowania - przede wszystkim wiedzę, którą mogą przekazać młodszym pokoleniom. Nie zapominajmy, że osobom starszym bez względu na ich stan zdrowia należy się szacunek ponieważ starość jest czymś co czeka każdego z nas. Wysoko rozwinięte społeczeństwa stwarzają osobom starszym warunki umożliwiające im cieszyć się dobrym zdrowiem – poprzez rozwinięcie opieki medycznej nastawionej typowo dla osób starszych ale także umożliwiając im rozwój- poprzez tworzenie Uniwersytetów III Wieku. Działania te sprzyjają niwelowaniu różnic pomiędzy poszczególnymi fazami życia.

 

Starość pomyślna - to proces starzenia kiedy wszelkie zmiany inwolucyjne w narządach i układach są tylko wynikiem procesu starzenia się, czyli tak naprawdę starzenie fizjologiczne o ile o takim starzeniu możemy mówić.

 

Starość niepomyślna - występuje wtedy, kiedy na starzenie fizjologiczne nakładają się zmiany wynikające ze współistniejących schorzeń, wikłających lub przyśpieszających proces starzenia się organizmu ludzkiego.

 

 

Co dzieje się więc w naszym organizmie skoro starość jest procesem nieuniknionym i długotrwałym?

 

Od około 30 roku życia zaczynają postępować procesy zanikowe. Jeżeli porównamy organizm 80-latka z organizmem 20-latka to stwierdzimy ubytki funkcjonalnych elementów w narządach miąższowych. Obserwujemy między innymi zmniejszenie rozmiaru nerek, w miarę upływu lat zmienia się także proporcja pomiędzy masą mięśniową. a tkanką tłuszczową. Dochodzi do wzrostu proporcji tłuszczu:

u kobiet z 33 do 45%, natomiast u mężczyzn z 18 do 36%. W układzie kostno-stawowym obserwujemy zmniejszenie masy kostnej, zmniejszonej ilości wytwarzanej witaminy D3 czy też zaburzeń hormonalnych. Dochodzi do generacji chrząstki stawowej oraz zaniku mięśni. Są to tylko niektóre z ważniejszych zmian zachodzących w naszym organizmie w miarę upływu lat.

 

Liczba chorób przewlekłych, często związanych z niepełnosprawnością i bólem rośnie wraz wiekiem. Dodatkowo w efekcie starzenia się w organizmie następuje szereg zmian degeneracyjnych dotyczących niemal wszystkich układów i narządów. Stan niezbędnej aktywności ruchowej u większości seniorów zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób, których podstawowymi czynnikami ryzyka są właśnie brak ruchu oraz wiek. Mówimy tu o chorobach układu krążenia, otyłości, cukrzycy, chorobach układu ruchu. Wiele osób starszych wymaga postępowania rehabilitacyjnego nie tylko z powodu podstawowej choroby, ale również ze względu na spowodowane wiekiem obniżanie sprawności funkcjonalnej. Dlatego rehabilitacja tej grupy osób powinna być powiązana z zapobieganiem niepełnosprawności.

 

Duże znaczenie dla jakości funkcjonowania osób w wieku podeszłym i sposobu odbioru „swojej starości” jest realizacja potrzeb, do których należy potrzeba integracji ze środowiskiem i rodziną, potrzeba użyteczności i uznania, potrzeba bezpieczeństwa jak i satysfakcji życiowej. Ważnym elementem dla funkcjonowania w okresie starości, jest umiejętność przystosowania się do zmian , które niesie ze sobą podeszły wiek. Zmniejszenie albo całkowite wyeliminowanie używek i nadużywania leków – zwłaszcza preparatów dostępnych bez recepty, które pacjenci biorą bez kontroli a często i wiedzy lekarza, zmniejszanie zaniedbań higienicznych, kontakt z innymi osobami – utrzymywanie kontaktów towarzyskich- to czynniki mające pozytywny wpływ na nasz proces starzenia się.

 

Do podstawowych zadań geriatrii należą:

- ustalanie zasad profilaktyki przed starością patologiczną,

- ustalanie zasad rozpoznawania, leczenia chorób i określanie sposobów rehabilitacji.

 

Zadaniem pokrewnym wobec profilaktyki jest edukowanie – rodziny pacjenta i jego samego, uświadamianie im zagrożeń związanych z dolegliwościami i chorobami wieku podeszłego, ale też pokazywanie szans na poprawę kondycji oraz samopoczucia dzięki rehabilitacji.

 

 


 

MASZ PYTANIA? WĄTPLIWOŚCI?

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE Z NASZYM SPECJALISTĄ W DZIEDZINIE GERIATRII.

Przychodnia Mark-Med ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice tel. 667 937 572

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00