Od 8 stycznia 2020 roku wszedł obowiązek wystawiania przez lekarzy tzw. e- recepty czyli recepty wystawianej drogą elektroniczną. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że e-recepty nie można zgubić, ani zniszczyć oraz nie ma ryzyka, że w aptece otrzymamy niewłaściwy lek. Jak wygląda wystawienie e-recepty i jak z niej korzystać?
Lekarz w czasie wizyty wystawia e-receptę, a pacjent jako jej potwierdzenie może otrzymać:
Aby skorzystać ze powyższych możliwości realizacji e-recept wcześniej należy aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie internetowej pacjent.gov.pl, ale nie jest to konieczne do realizacji recepty.
Pacjenci, którzy nie aktywują Internetowego Konta Pacjenta (IKP) otrzymają od lekarza tzw. wydruk informacyjny, który należy pokazać farmaceucie w celu wykupienia lekarstw. Lekarz ma obowiązek wydać tego typu dokument na każde żądanie pacjenta, nie jest potrzebny na nim ani pieczątka, ani podpis lekarza.
Aktywując dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, prócz e-recepty dostępnej na smartfonie i poczcie elektronicznej, zyskujemy dostęp do informacji między innymi o dawkowaniu leków, poprzednio wydanych receptach i o liście przyjmowanych leków. Również znajdziemy tam informację o historii wizyt opłaconych przez NFZ od 2008 roku, jak i uzyskasz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku. Dodatkowo zyskujemy możliwość wykupienia leków w różnych aptekach bez utraty refundacji.
Papierowe recepty, które były wystawione do tej pory ważne były przez okres 30 dni. Zgodnie z nowymi przepisami z wyjątkiem kilku sytuacji recepty będą ważne przez 365 dni.
UWAGA! E-recepta wydana na antybiotyki straci ważność po upływie 7 dni od wystawienia. Recepta wydana na leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków będzie ważna przez okres 30 dni. Z kolei pacjenci chcący zakupić preparaty immunologiczne, muszą pamiętać, że ich e-Recepta będzie ważna przez 120 dni. Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.
Po wprowadzeniu e-recept lekarz może wypisać nam leki nawet na cały rok. Pacjenci nie będą mieli jednak możliwości wykupienia wszystkich na raz, ponieważ farmaceuta może jednorazowo wydać leki na 180 dni. Co ważne, ilość wydawanego leku będzie zależała od tego, ile czasu upłynęło już od wystawienia recepty.
Jeśli lekarz zapisał nam lek miesiąc temu, a realizujemy receptę dopiero dziś - farmaceuta musi odliczyć partię niewykorzystanego preparatu. Będziemy mogli wykupić tylko tyle leku, ile zostało do końca okresu, na jaki został przepisany. Mając zapisane leki na pół roku - po miesiącu dostaniemy w aptece leki tylko na 5 miesięcy.
Czym różni się data wystawienia od daty realizacji e-recepty? Przy wystawieniu e-recepty lekarz może wskazać datę jej realizacji, co oznacza termin od którego pacjent będzie mógł zakupić przepisane leki. Ta procedura dotyczy w głównej mierze leków przepisywanych na choroby przewlekłe.
Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00