E-recepta. Nie można jej zgubić, porwać ani zaplamić - to tylko niektóre z zalet elektronicznych recept.
E-recepta daje szereg korzyści dla pacjenta - nie można jej zgubić i jest zawsze czytelna, mamy więc pewność, że otrzymamy właściwy lek.
Jak długo ważna jest e-recepta? Jej ważność zależy od tego jakie leki zostały na niej przepisane.
09 stycznia 2020

E-recepta - jak wygląda jej wystawienie i realizacja 

Od 8 stycznia 2020 roku wszedł obowiązek wystawiania przez lekarzy tzw. e- recepty czyli recepty wystawianej drogą elektroniczną. Główną zaletą tego rozwiązania jest to, że e-recepty nie można zgubić, ani zniszczyć oraz nie ma ryzyka, że w aptece otrzymamy niewłaściwy lek. Jak wygląda wystawienie e-recepty i jak z niej korzystać?

 

E-RECEPTA - JAK WYGLĄDA JEJ WYSTAWIENIE I REALIZACJA?

 

Lekarz w czasie wizyty wystawia e-receptę, a pacjent jako jej potwierdzenie może otrzymać:

  • czterocyfrowy kod SMS, który należy przedstawić farmaceucie wraz z numerem PESEL. Po wyszukaniu e-recepty w systemie farmaceuta ją zrealizuje. W przypadku omyłkowego skasowania wiadomości SMS, dostęp do kodu uzyskamy klikając w szczegóły recepty na Internetowym Koncie Pacjenta;
  • e-mail z drukiem informacyjnym dotyczącym recepty w postaci załącznika PDF, w tym przypadku należy pokazać farmaceucie dokument na ekranie telefonu z kodem kreskowym do zeskanowania;

 

Aby skorzystać ze powyższych możliwości realizacji e-recept wcześniej należy aktywować Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na stronie internetowej pacjent.gov.pl, ale nie jest to konieczne do realizacji recepty. 

 

Pacjenci, którzy nie aktywują Internetowego Konta Pacjenta (IKP) otrzymają od lekarza tzw. wydruk informacyjny, który należy pokazać farmaceucie w celu wykupienia lekarstw. Lekarz ma obowiązek wydać tego typu dokument na każde żądanie pacjenta, nie jest potrzebny na nim ani pieczątka, ani podpis lekarza.

 

Aktywując dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, prócz e-recepty dostępnej na smartfonie i poczcie elektronicznej, zyskujemy dostęp do informacji między innymi o dawkowaniu leków, poprzednio wydanych receptach i o liście przyjmowanych leków. Również znajdziemy tam informację o historii wizyt opłaconych przez NFZ od 2008 roku, jak i uzyskasz dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku. Dodatkowo zyskujemy możliwość wykupienia leków w różnych aptekach bez utraty refundacji.

 

JAK DŁUGO WAŻNA JEST E-RECEPTA?

 

Papierowe recepty, które były wystawione do tej pory ważne były przez okres 30 dni. Zgodnie z nowymi przepisami z wyjątkiem kilku sytuacji recepty będą ważne przez 365 dni.

 

UWAGA! E-recepta wydana na antybiotyki straci ważność po upływie 7 dni od wystawienia. Recepta wydana na leki z grupy środków odurzających, psychotropowych lub preparatów zawierających substancje umożliwiające produkcję narkotyków będzie ważna przez okres 30 dni. Z kolei pacjenci chcący zakupić preparaty immunologiczne, muszą pamiętać, że ich e-Recepta będzie ważna przez 120 dni.  Dotyczy to w głównej mierze preparatów wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta.

 

Po wprowadzeniu e-recept lekarz może wypisać nam leki nawet na cały rok. Pacjenci nie będą mieli jednak możliwości wykupienia wszystkich na raz, ponieważ farmaceuta może jednorazowo wydać leki na 180 dni. Co ważne, ilość wydawanego leku będzie zależała od tego, ile czasu upłynęło już od wystawienia recepty.

 

Jeśli lekarz zapisał nam lek miesiąc temu, a realizujemy receptę dopiero dziś - farmaceuta musi odliczyć partię niewykorzystanego preparatu. Będziemy mogli wykupić tylko tyle leku, ile zostało do końca okresu, na jaki został przepisany. Mając zapisane leki na pół roku - po miesiącu dostaniemy w aptece leki tylko na 5 miesięcy.

 

E-RECEPTA - DATA WYSTAWIENIA, A DATA REALIZACJI

 

Czym różni się data wystawienia od daty realizacji e-recepty? Przy wystawieniu e-recepty lekarz może wskazać datę jej realizacji, co oznacza termin od którego pacjent będzie mógł zakupić przepisane leki. Ta procedura dotyczy w głównej mierze leków przepisywanych na choroby przewlekłe.

 

W JAKICH PRZYPADKACH ZOSTANIE WYSTAWIONA E-RECEPTA W FORMIE PAPIEROWEJ?

 

Tradycyjna papierowa wersja wydawana będzie przez lekarza tylko w określonych przypadkach:

  • w ramach tzw. importu docelowego;
  • recept dla osób o nieustalonej tożsamości;
  • recept transgranicznych (do końca 2020 r.);
  • recept pro auctore (recepty dla osoby wystawiającej) i pro familiae (recepty wystawione dla małżonka lub rodzeństwa osoby wystawiającej) - decyzja o wyborze postaci recepty - papierowej lub elektronicznej - należeć będzie do osoby wystawiającej);
  • braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią systemu lub systemu gabinetowego czy z brakiem dostępu do internetu.
 

 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00