Gorączka trzydniowa czy daje powikłania?
Gorączka trzydniowa charakteryzuje się wystąpieniem objawów po ok. 1 do  2 tygodni od kontaktu z chorą osobą.
Sprawdź gdzie występuje dżuma.
09 lipca 2020

Dżuma

Dżuma znana na całym świecie jako “czarna śmierć” to bakteryjna choroba zakaźna owiana złą sławą z powodu pandemii, która miała miejsce w średniowieczu i na skutek której, życie straciły miliony ludzi, a w niektórych miejscach Francji czy Włoch zmarło na nią nawet 90% społeczeństwa. Choroba wciąż występuje na świecie. Zachorowania odnotowuje się w niektórych krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Południowej. Największa ilość przypadków występuje w rejonie Azji południowo-wschodniej oraz w Brazylii.

 

CO TO JEST DŻUMA I CO JĄ WYWOŁUJE?

 

Dżuma to choroba zakaźna występująca zarówno u ludzi, jak i u zwierząt wywoływana przez pałeczki gram-ujemne Yersinia pestis, z rodziny Enterobacteriaceae. Bakterie przenoszone są na człowieka głównie przez pchły -  Xenopsylla cheopis, które pasożytują na szczurach. Zakażeniu dżumą mogą ulec również inne zwierzęta jak np. wiewiórki, pieski preriowe, myszy, nornice, koty czy króliki. Inne drogi zakażenia dżumą to:
ugryzienie przez zakażoną pchłę, która może zostać przeniesiona przez psy i koty do miejsc zamieszkania ludzi;
bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi lub tkankami zakażonego zwierzęcia, np. w przypadku myśliwych oprawiających zwierzęta bez zachowania odpowiednich środków ostrożności;
drogą kropelkową w wyniku bliskiego kontaktu z osobą chorującą na dżumę płucną lub z materiałem biologicznym w przypadku pracowników laboratoriów.

Bakterie po dostaniu się do organizmu w pierwszej kolejności atakują węzły chłonne, a następnie rozprzestrzeniają się po całym organizmie.

 

DŻUMA - JAKIE SĄ JEJ OBJAWY?

 

To w jaki sposób będzie objawiać się dżuma zależy w głównej mierze od tego w jaki sposób doszło do zakażenia. Ze względu na objawy wyróżniono 3 postacie kliniczne dżumy: dymieniczą, septyczną i płucną.

 

DŻUMA DYMIENICZA. Choroba rozwija się po 2-6 dniach od ugryzienia przez zakażoną pchłę. Bakterie namnażają się w węzłach chłonnych, które znajdują się najbliżej miejsca ugryzienia. Objawy pojawiają się nagle i należą do nich:

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • ból głowy;
  • osłabienie i rozdrażnienie;
  • stany lękowe;
  • powiększenie wątroby i śledziony;
  • charakterystyczny objaw dżumy dymieniczej to bardzo bolesne powiększenie węzłów chłonnych najczęściej po jednej stronie ciała. Tego typu zapalenie nazywane jest dymienicami stąd nazwa tej postaci dżumy. Powiększające się węzły chłonne pękają, a z ich wnętrza wycieka treść ropna o cuchnącym zapachu. Najczęściej chorobowo zmienione są węzły chłonne szyjne, pachowe i pachwinowe.

 
Niepodjęcie szybkiego leczenia prowadzi do rozprzestrzenienia się choroby na inne części ciała. Nieleczona postać dymienicza dżumy prowadzi do śmierci w ok. 50% przypadków. Dżuma dymienicza to najczęściej występująca postać dżumy.

 

DŻUMA SEPTYCZNA. Może rozwinąć się niezależnie lub jako powikłanie postaci dymieniczej w wyniku ugryzienia przez pchłę lub po kontakcie bezpośrednim z tkankami zakażonego zwierzęcia. Dżuma septyczna charakteryzuje się wysoką bakteriemią, która prowadzi do ogólnoustrojowego zakażenia tzw. sepsy. Choroba ma gwałtowny przebieg, a jej objawy to:

  • gorączka;
  • dreszcze;
  • skrajne osłabienie;
  • bóle brzucha;
  • powiększenie wątroby i śledziony;
  • objawy wstrząsowe;
  • krwawienia z narządów wewnętrznych i skóry;
  • martwica tkanek palców, stóp i nosa będących następstwem powstawania mikrozatorów w wyniku sepsy.

 

Nieleczona dżuma septyczna (posocznicowa) w blisko 100% kończy się zgonem.

 

DŻUMA PŁUCNA. Jest najbardziej zaraźliwą postacią dżumy. Może się rozwinąć się, jako powikłanie postaci septycznej lub dymieniczej lub w wyniku zainhalowania do płuc zakaźnych kropelek pochodzących od osoby z dżumą płucną. Bakterie, które dostają się do dróg oddechowych wywołują ostry stan zapalny. Objawy postaci płucnej dżumy to:gorączka;osłabienie;ból głowy;szybko postępujące objawy ze strony układu oddechowego jak: duszność, kaszel, ból w klatce piersiowej, odkrztuszanie obfitej ilości wydzieliny z domieszką krwi lub ropy;zapalenie płuc, które jest bezpośrednim zagrożeniem życia i może doprowadzić do smierci w wyniku niewydolności oddechowej.

 

JAK POSTĘPOWAĆ W RAZIE WYSTĄPIENIA OBJAWÓW DŻUMY? JAK WYGLĄDA LECZENIE I ROZPOZNANIE CHOROBY?

 

Po powrocie z rejonów zagrożonych występowaniem dżumy i zauważeniu u siebie objawów - głównie powiększonych i bolesnych węzłów chłonnych z gorączką oraz wystąpieniu ugryzienia przez gryzonie lub pchły należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Rozpoznanie choroby polega na rozpoznaniu objawów klinicznych oraz hodowli bakteriologicznej materiału z węzłów chłonnych, krwi lub plwociny. W leczeniu dżumy stosuje się antybiotykoterapię, którą rozpoczyna się już przy podejrzeniu choroby. Kuracja antybiotykami trwa zazwyczaj 10 dni.

 

Interwencji chirurgicznej mogą wymagać osoby u których występują problemy dotyczące zropnienia węzłów chłonnych i martwica tkanek. Postać płucna dżumy wymaga bezwzględnej izolacji pacjenta, a osoby mające kontakt z osobą chorą poddawane są 6 dniowej kwarantannie. 

 

Możliwe jest całkowite wyleczenie dżumy, pod warunkiem, że szybko zostanie wdrożone leczenie. Zbyt późne podanie antybiotyku lub niepodjęcie leczenia może prowadzić do ciężkich powikłań oraz do niewydolności oddechowej i śmierci pacjenta. Szacuje się, że śmiertelność nieleczonej dżumy wynosi 50%, a przy szybkim wdrożeniu leczenia spada do ok. 5%.  

 

DŻUMA - ZAPOBIEGANIE.

 

Profilaktyka dżumy polega na unikaniu kontaktu z dzikimi martwymi zwierzętami oraz sytuacji, w których może dojść do pogryzienia przez gryzonia np. podczas dokarmiania. Zaleca się również używania środków przeciw pchłom u zwierząt domowych.

Osoby po bliskim kontakcie z chorymi na dżumę płucną lub po kontakcie z zakaźnym materiałem biologicznym mogą otrzymać poekspozycyjną profilaktykę antybiotykową, w zależności od rodzaju i czasu kontaktu z chorym.

Pierwszą szczepionkę przeciw dżumie opracowano w 1890 roku. Na rynku dostępna jest szczepionka przeciw dżumie, która zawiera bakterie zabite formaliną. Zapewnia ona ochronę przed postacią dymieniczą, jednak jej skuteczność w zapobieganiu postaci płucnej jest niewielka.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00