06 marca 2019
Diabetyk w podróży

Kluczem do udanego krótkiego urlopu czy dalekich wakacji dla osoby chorej na cukrzycę jest przede wszystkim dobre przygotowanie do podróży. Podróżowanie do nowych miejsc pozbawia osobę chorą rutyny, która szczególnie przy cukrzycy jest niezwykle istotna. Opóźnione godziny posiłków, nieznane jedzenie, bycie bardziej aktywnym niż zwykle i różne strefy czasowe mogą zakłócić zarządzanie cukrzycą. Na wakacjach musisz wyrobić sobie nawyk planowania codziennych czynności z wyprzedzeniem, aby móc liczyć na więcej swobody zarówno w czasie podróży, jak i po dotarciu do miejsca docelowego.

 

 

ZANIM WYJEDZIESZ


1. Przed wyjazdem umów się na wizytę do lekarza, aby upewnić się, że jesteś dobrze przygotowany do podróży. Pamiętaj, aby zapytać lekarza:

  • w jaki sposób zaplanowana podróż może wpłynąć na objawy cukrzycy?

  • jak dostosować dawki insuliny podczas podróży szczególnie do innej strefy czasowej?

  • czy potrzebujesz dodatkowych szczepień przed podróżą?

  • poproś o wypisanie recepty na przyjmowane leki w przypadku ich utraty lub wyczerpania;

  • poproś lekarza o wydanie "zaświadczenia lekarskiego", które będzie świadczyło o tym, że musisz nosić ze sobą insulinę oraz wyposażenie do leczenia cukrzycy. W przypadku podróży zagranicznych takie zaświadczenie trzeba mieć przygotowane w języku angielskim.

 

2. Na wszelki wypadek zlokalizuj apteki i przychodnie blisko miejsca pobytu, zamotuj ich adresy.


3. Zakup bransoletkę z identyfikatorem medycznym potwierdzającą, że jesteś osobą chorą na cukrzycę.


4. Zadbaj o ubezpieczenie podróżne zarówno w przypadku, gdy spóźnisz się na lot lub gdy będziesz potrzebować pomocy medycznej.


5. W przypadku lotów długodystansowych zamów specjalny posiłek dla diabetyków lub spakuj swój własny.
 

6. Pakowanie:

  • Umieść zapas leków w torbie podręcznej - insulina może stać się zbyt zimna w bagażu rejestrowanym;

  • Spakuj dwa razy więcej lekarstw, niż myślisz, że będziesz potrzebować. Przewoź leki w oryginalnych opakowaniach aptecznych lub poproś farmaceutę, aby wydrukował dodatkowe etykiety, które możesz przyczepić do plastikowych opakowań;

  • Wszystkie potrzebne akcesoria należy przewozić w bagażu podręcznym. Przy sobie warto mieć glukometr, a także glukozę i glukagon w razie niedocukrzenia.

  • Pamiętaj, aby pakować zdrowe przekąski, takie jak owoce, surowe warzywa i orzechy.


7. Bezpieczeństwo na lotnisku:

 

  • Z pompą insulinową można przejść przez bramki kontrolne. Pompę można mieć wpiętą lub trzymać ją w ręku. Trzeba poinformować celników, co mamy przy sobie.

  • Nie zaleca się prześwietlania (skanowania) pompy. Dlatego nie należy jej wkładać do pojemnika, do którego wkłada się torebkę, telefon itp.

  • Ciągły monitor glukozy lub pompa insulinowa mogą zostać uszkodzone przez urządzenie rentgenowskie. Nie musisz się rozłączać, zamiast tego poproś o kontrolę dłoni.


 



Nie wychodź z domu bez:
- zaświadczenia od lekarza i recept;
- przekąsek i tabletek glukozowych;
- dodatkowych leków insulinowych i cukrzycowych;

 



PODCZAS PODRÓŻY


8. Jeśli jedziesz samochodem, rozważ zabranie ze sobą lodówki samochodowej ze zdrową żywnością i dużą ilością wody do picia.


9. Pamiętaj, że nie należy przechowywać insuliny ani lekarstw na cukrzycę w bezpośrednim świetle słonecznym lub w gorącym samochodzie, trzymaj je także w lodówce. Nie należy wkładać insuliny bezpośrednio na lód lub opakowanie z żelem.


10. Ciepło może również uszkodzić monitor poziomu cukru we krwi, pompę insulinową i inny sprzęt do leczenia cukrzycy. Nie zostawiaj ich w gorącym samochodzie, przy basenie, w słońcu lub na plaży.

 

11. Podczas wielogodzinnych podróży może zwiększyć się zapotrzebowanie na insulinę. Stąd w czasie lotu należy często kontrolować glikemię i ewentualnie podawać korektę z insuliny krótkodziałajacej. Można także rozważyć czasowe zwiększenie bazy w pompie insulinowej.

 

12. Jeśli jesteś użytkownikiem pompy insulinowej i w dniu odlotu wypada Ci termin zmiany wkłucia od pompy, wymień je co najmniej 12 godzien przed odlotem. W ten sposób zyskasz czas na upewnienie się, że nowy zestaw działa prawidłowo. Zwróć uwagę na baterię w pompie i w razie potrzeby wymień ją na nową.

 

12. Zatrzymaj się i wysiądź z samochodu lub przechadzaj się po przejściu samolotu lub pociągu co godzinę lub dwie, aby zapobiec powstawaniu zakrzepów krwi - osoby z cukrzycą są bardziej zagrożone.


13. Ustaw alarm na telefonie, który przypomni Ci o zażywaniu leków, szczególnie gdy podróżujesz w różnych strefach czasowych.


 

PO DOTARCIU DO MIEJSCA DOCELOWEGO


14. Na początku stężenie cukru we krwi może być poza zakresem docelowym, ale organizm powinien dostosować się w ciągu kilku dni. W tym czasie należy często kontrolować poziom cukru we krwi.

 

15. Jeśli masz zamiar być bardziej aktywny niż zwykle, skontroluj poziom cukru we krwi przed i po aktywności oraz obserwuj swój organizm.
 

16. Jedzenie na wakacjach jest ogromną pokusą! Unikaj przejadania się. Wybieraj produkty niskowęglowodanowe, zawsze możesz zapytać obsługę o pokazanie informacji o szczegółowym składzie posiłków.


17. W upalne dni nie przesadzaj z aktywnością fizyczną. Unikaj poparzeń słonecznych!


18. Wysokie temperatury mogą wpłynąć na sposób, w jaki organizm wykorzystuje insulinę. Być może będziesz musiał częściej testować poziom cukru we krwi i dostosowywać dawkę insuliny oraz to, co jesz i pijesz.


19. Może nie być w stanie samodzielnie znaleźć wszystkiego, co jest potrzebne do radzenia sobie z cukrzycą poza domem, szczególnie w innym kraju. Zapisz sobie kilka przydatnych zwrotów w obcym języku, takich jak "mam cukrzycę" i "gdzie jest najbliższa apteka?"


20. Jeśli wakacje w większości czasu spędzasz na świeżym powietrzu, zadbaj o odpowiednie środki higieniczne, tak abyś mógł umyć i odkazić ręce przed sprawdzeniem poziomu cukru we krwi.
 


Wakacyjny odpoczynek diabetyków będzie bezpieczny i beztroski, pod warunkiem, że dobrze się do wyjazdu przygotują!

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00