18 sierpnia 2018
Choroby reumatyczne i choroby układu mięśniowo-szkieletowego
Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?

Choroby reumatyczne i choroby układu mięśniowo-szkieletowego obejmują ponad 150 chorób i zespołów, które są postępujące i związane z występowaniem przewlekłego bólu. Można je podzielić na choroby stawów, niepełnosprawność fizyczną, schorzenia kręgosłupa i stany chorobowe wynikające z przebytego urazu. Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są głównymi przyczynami zachorowalności i niepełnosprawności nie tylko wśród osób starszych. Powodują ogromne wydatki na opiekę zdrowotną  oraz często prowadzą do utraty pracy przez osobę chorą.

 

 

RMD (choroby reumatyczne i choroby układu mięśniowo-szkieletowego) można podzielić na zapalne i niezapalne: 

 

  • Typowe niezapalne RMD składają się ze zwyrodnieniowych chorób kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów, osteoporozy i fibromialgii ( przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich);

 

  • Typowe zapalne RMD składają się z reumatoidalnego zapalenia stawów, zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, reaktywnego zapalenia stawów, chorób tkanki łącznej i polimialgii reumatycznej.

 

 

POZNAJ CIEKAWE FAKTY - RMD W LICZBACH

 

  • RMD dotykają ponad 120 milionów ludzi w Unii Europejskiej;

  • Niemal każda rodzina w Europie ma kontakt w swoim otoczeniu z RMD;

  • W uprzemysłowionym świecie RMD dotykają więcej osób niż jakakolwiek inna grupa chorób;

  • RMD dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku, w tym dzieci i niemowlęta. Jednak niektóre RMD są bardziej powszechne wśród niektórych populacji. Na przykład reumatoidalne zapalenie stawów, twardzina skóry, fibromialgia i toczeń dotykają głównie kobiety. Spondyloartropatie i dna są częstsze natomiast u mężczyzn.

  • RMD są najczęstszą przyczyną zwolnień chorobowych i przedwczesnej emerytury na całym świecie;

  • RMD stanowią ogromne obciążenie ekonomiczne dla globalnych systemów opieki zdrowotnej . W Europie wydatki publiczne wynoszą ponad 200 miliardów euro rocznie. Są najdroższymi chorobami dla europejskiego systemu opieki zdrowotnej i społeczno-ekonomicznej. Koszty związane są z diagnostyką, leczeniem, lekami, opieką, urządzeniami pomocniczymi, modyfikacjami domu i badaniami. Ponadto, obniżona produktywność i brak pracy w wyniku RMD znacząco przyczynia się do tych kosztów;

  • Nieleczony, niektóre RMD mogą zmniejszyć oczekiwaną długość życia;

 

 

 

JAK CHOROBY REUMATYCZNE I UKŁADU MIĘŚNIOWO-SZKIELETOWEGO WPŁYWAJĄ NA SPOŁECZEŃSTWO?

 

 

REUMATOIDALNE ZAPALENIE STAWÓW

 

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą ogólnoustrojową, która atakuje stawy, tkanki łączne, mięśnie, ścięgna i tkankę włóknistą. Ma tendencję do uderzania w najbardziej produktywne lata dorosłości. Dotyczy osób w wieku od 20 do 40 lat i jest przewlekłym stanem powodującym niepełnosprawność z występującym bólem i deformacją.

 

  • Częstość występowania waha się między 0,3% a 1% i jest bardziej powszechna u kobiet i w krajach rozwiniętych;

 

  • W ciągu 10 lat od rozpoczęcia leczenia co najmniej 50% pacjentów w krajach rozwiniętych nie jest w stanie pracować w pełnym wymiarze godzin;

 

 

ZAPALENIE KOŚCI I STAWÓW

 

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka głównie chrząstki stawowe. Związane jest to z procesem starzenia się i najprawdopodobniej będzie miało największy wpływ na stawy, które są nieustannie używane w tym na kolana, biodra, palce i dolny obszar kręgosłupa.

 

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów jest już jedną z dziesięciu najbardziej upośledzających chorób w krajach rozwiniętych;

 

  • Praca w rolnictwie przez okres 1-9 lat zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów 4,5 razy natomiast praca w hodowli przez okres 10 lub więcej lat zwiększa ryzyko 9,3 razy;

 

  • Szacunki na całym świecie wskazują, że 9,6% mężczyzn i 18,0% kobiet w wieku powyżej 60 lat ma objawowe zapalenie kości i stawów;

 

  • 80% osób z chorobą zwyrodnieniową ma ograniczenia ruchowe, a 25% nie może wykonywać codziennych czynności życiowych;

 

 

CHOROBY KRĘGOSŁUPA

 

Choroby kręgosłupa obejmują urazy, urazy mechaniczne, uszkodzenie rdzenia kręgowego, zapalenia, infekcje oraz guzy. Około 80-85% epizodów bólu pleców nie ma znanej przyczyny.

 

  • Ból krzyża, najczęstsze schorzenie kręgosłupa, występuje u ponad 80% osób w pewnym momencie ich życia, a także u 4-33% populacji w tym samym czasie;

 

  • Ból pleców jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wśród młodych osób dorosłych;

 

  • Wiele czynników, fizycznych, psychicznych i zawodowych, przyczynia się do występowania bólu pleców;

 

 

CIĘŻKIE URAZY KOŃCZYN

 

Ciężkie urazy kończyn, które mogą skutkować trwałą niepełnosprawnością obejmują amputacje, złamania, zmiażdżenia, zwichnięcia, otwarte rany, uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów.

 

  • W krajach rozwiniętych poważne urazy kończyn wymagające hospitalizacji powstają w 50% przypadków z upadków, 15-20% z wypadków drogowych i około 20% z maszyn i narzędzi.

 

  • Najwyższe wskaźniki urazów kończyn występują w dwóch odrębnych grupach wiekowych: w wieku 5-34 lat i w wieku powyżej 75 lat.

 

  • U osób starszych upadek stanowi największe zagrożenie dla kontuzji kończyn, a wypadki drogowe stanowią największy czynnik ryzyka dla młodzieży i młodych osób dorosłych.

 

 

 

PRZYCZYNY, OBJAWY I DIAGNOZA.

 

W niektórych przypadkach RMD mogą być dziedziczne, jednak wystąpienie choroby w rodzinienie nie oznacza, że ​​nieuchronnie musi się ona pojawić.  Występowaniu chorób reumatoidalnych oraz chorób układu mięśniowo-szkieletowego sprzyjają czynniki związane ze stylem życia takie jak palenie tytoniu, nadmierna waga, siedzący tryb życia, starszy wiek i wykonywanie zawodów prowadzących do urazów i nadużywania stawów / mięśni, jednak w niektórych przypadkach przyczyny są nieznane. Poznanie objawów i rozmowa z lekarzem jest pierwszym krokiem w radzeniu sobie z chorobą.

 

RMD są powiązane z szerokim zakresem symptomów, w tym: 

 

  • objawy zapalne - obrzęk, sztywność, zaczerwienienie;
  • przewlekły ból mięśni i stawów;
  • ekstremalne zmęczenie, brak energii, osłabienie lub uczucie złego samopoczucia
  • sztywność i ograniczony zakres ruchu lub elastyczności stawu;
  • deformacja stawu;
  • objawy oddziałujące na narządy wewnętrzne;
  • niewidoczne objawy jak np. depresja i lęk;

 

Szybkie rozpoznanie i wdrożenie leczenia po wystąpieniu pierwszych objawów RMD jest niezbędne by zminimalizować postęp choroby. Wczesne leczenie szczególnie w pierwszych 12 tygodniach, może zapobiec uszkodzeniom stawów i narządów, poprawić funkcjonalność i zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania remisji choroby.  

 

Leczenie RMD zwykle koncentruje się na uzyskaniu kontroli nad ogólnym stanem zdrowia chorego, aby zapewnić najlepszą możliwą jakość życia. Nie ma jednego schematu leczenia lub leczenia, które działa dla wszystkich. Istnieją jednak metody leczenia, w tym leki, które pomagają radzić sobie z bólem i kontrolować objawy RMD. Coraz bardziej możliwa staje się remisja kliniczna, w której objawy wydają się zanikać. Fizjoterapia jest często zalecane w celu zmniejszenia objawów niektórych RMD.

 

Występowanie lęku i depresji klinicznej u osób z RMD jest około dwukrotnie większe niż w populacji ogólnej - dlatego też może być wymagane wsparcie psychologiczne.

 

Umiejętność radzenia sobie z chorobą w codziennych sytuacjach jest kluczowym elementem w leczeniu RMD i może poprawić jakość życia chorego. Osoby z RMD pracują nad postawą dzięki której akceptują stan chorobowy oraz to w jaki sposób wpływa na ich życie wpływa na nie, ale nie pozwalają na to, aby choroba przejęła nad nim kontrolę. Ta umiejętność zarządzania jest określona jako kluczowa dla dobrego samopoczucia emocjonalnego i fizycznego.

 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

 

 

Opracowano na podstawie: http://www.worldarthritisday.org/facts/rmd-facts / http://www.who.int/chp/topics/rheumatic/en/ 

  •  

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00