Rwa kulczowa zazwyczaj leczona jest wyłącznie objawowo. W ciężkich przypadkach może zostać podjęte leczenie operacyjne.
Rwa kulszowa. Ból występujący przy rwie kulszowej jest tak bardzo przeszywający, że uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.
Każdy znas zna osobę ze swojego otoczenia, którą chociaż raz dopadła rwa kulszowa.
14 maja 2020

Choroba Kawasakiego

Najczęstszym objawem infekcji u dzieci jest podwyższona temperatura. Szczególną czujność powinni zachować rodzice dziecka, u którego temperatura gwałtownie wzrasta i mimo wdrożenie leczenia przeciwgorączkowego nie daje się obniżyć. Głównym objawem groźnej choroby jaką jest zespół Kawasakiego jest właśnie gorączka trwająca co najmniej 5 dni, nie reagująca na leczenie.

 

CHOROBA KAWASAKIEGO - CO TO TAKIEGO?

 

Choroba Kawasakiego to tak zwany zespół skórno–śluzówkowo–węzłowy. Jest to ostra choroba w przebiegu której dochodzi do niebezpiecznego powikłania jakim jest zapalenie, a nawet martwica naczyń krwionośnych. Oprócz naczyń krwionośnych zapalenie może zająć osierdzie i wsierdzie, a nawet samo serce. Głównym celem leczenia jest uniknięcie zmian w tych naczyniach. Choroba Kawasakiego jest o tyle niebezpieczna, że nawet u małego dziecka może doprowadzić do zawału serca.

 

KTO MOŻE ZACHOROWAĆ NA ZESPÓŁ KAWASAKIEGO?

 

Szacuje się, że ok. 80% wszystkich zachorowań stanowią dzieci poniżej 5 roku życia. Najwięcej przypadków odnotowuje się u najmłodszych pacjentów między 1. a 2 rokiem życia. Choroba rzadko spotykana jest u dzieci powyżej 8 roku życia i dorosłych. Zbyt późno wdrożone leczenie może skończyć się śmiercią dziecka, statystycznie 2 na 100 dotkniętych chorobą dzieci umiera. Główną przyczyną śmierci jest zawał serca. Zespół Kawasakiego występuje z różną częstością w zależności od populacji – w Japonii to nawet 90/100000 dzieci, a u rasy białej już mniej, bo ok. 6-10/100000 wśród dzieci do 5 roku życia. 

 

CHOROBA KAWASAKIEGO - JAKIE SĄ PRZYCZYNY I OBJAWY CHOROBY?

 

Mimo, że od pierwszego opisu choroby minęło już ponad 50 lat to przyczyna choroby do tej pory nie została poznana. Uważa się, że pośrednio odpowiedzialne są za nią wirusy i bakterie, ponieważ choroba rozpoznawana jest po przebyciu infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Patogeny te prawdopodobnie zapoczątkowują nieprawidłową odpowiedź układu odpornościowego, który zaczyna atakować naczynia krwionośne, co doprowadza do ich uszkodzenia. Niewykluczone jest również działanie czynnika genetycznego - większe ryzyko zachorowania występuje w rodzinach, w których jedno dziecko zachorowało, u bliźniąt i u dzieci rodziców, którzy chorowali na chorobę Kawasakiego. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się jesienią i wiosną, czyli w okresie nasilenia u dzieci wszelkich innych infekcji. 

 

Procesy zapalne w przebiegu choroby Kawasakiego obserwowane są w układzie sercowo-naczyniowym, oddechowym, nerwowym, moczowo-płciowym, limforetikularnym, pokarmowym i skórze. Za pierwszy dzień choroby uznaje się pierwszy dzień gorączki.

 

Objawy choroby Kawasakiego to przede wszystkim:

  • wysoka gorączka (39°C - 40°C) trwająca co najmniej 5 dni i nieodpowiadająca na leczenie przeciwgorączkowe i antybiotykoterapię - to podstawowy objaw sugerujący wystąpienie choroby Kawasakiego;

 

Chorobę można podejrzewać gdy występują dodatkowo przynajmniej 4 z poniższych objawów:

  • obustronne, bezwysiękowe zapalenie spojówek – objawia się zaczerwienieniem oka bez wysięku i bolesności, często z towarzyszącym światłowstrętem. Pojawia się po 2-4 dniach trwania gorączki;
  • jednostronne powiększenie i tkliwość węzłów chłonnych;
  • wysypka o największym nasileniu na tułowiu i kończynach. Może przyjmować różnoraką postać jak np. plamki, grudki, ale nie będą to pęcherzyki; 
  • zmiany na śluzówkach jamy ustnej – przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, "truskawkowy język", przekrwienie, obrzęk, popękanie i suchość warg.
  • zmiany skórne na kończynach do których zalicza się rumień skóry dłoni i podeszew stóp oraz masywne obrzęki rąk i stóp, po 2-3 tygodniach występuje masywne złuszczanie naskórka wokół paznokci.

 

Poza klasyczną objawową postacią choroby, istnieje także atypowa postać choroby Kawasakiego, którą powinno się podejrzewać u każdego dziecka do 5 roku życia, jeżeli występuje u niego gorączka niewiadomego pochodzenia trwającą ponad 5 dni. W postaci niepełnoobjawowej gorączce towarzyszą mniej niż 4 podstawowe objawy kliniczne, a decydującym kryterium diagnostycznym umożliwiającym rozpoznanie choroby Kawasakiego jest występowanie zmian w tętnicach wieńcowych obserwowane w standardowym przezklatkowym badaniu echokardiograficznym lub zmiany w badaniach laboratoryjnych.

 

CHOROBA KAWASAKIEGO - JAK WYGLĄDA PRZEBIEG CHOROBY?

 

Przebieg kliniczny choroby dzielimy na trzy okresy:

  • I – ostry, gorączkowy trwający od 7 do 14 dnia choroby;
  • II – podostry, trwający od 10 do 24 dnia choroby;
  • III – zdrowienia, rozpoczynający się wtedy, gdy objawy kliniczne ustępują, i trwający do chwili powrotu OB do normy, zwykle jest to 6-8 tydzień od początku choroby.

 

Objawy występujące w ostrym okresie choroby Kawasakiego mają charakter łagodny i samoograniczający się nawet w przypadku niepodjęcia leczenia. Największy problem kliniczny stanowi natomiast zapalenie naczyń krwionośnych, zwłaszcza wieńcowych. U ok. 15-25 % nieleczonych pacjentów powstają tętniaki. Powstanie zakrzepu w poszerzonych naczyniach krwionośnych może doprowadzić do zawału i zgonu pacjenta.  Z tego względu u każdego dziecka z podejrzeniem choroby Kawasaki konieczne jest wykonanie badania echokardiograficznego serca, w celu oceny stanu tętnic wieńcowych. 

 

Zapalenie mięśnia sercowego obserwowane jest u około 50% chorych, zapalenie osierdzia u 30%, zapalenie wsierdzia u 1%, a u około 7% chorych występują objawy niewydolności serca.

 

U ok. 50% pacjentów zmiany na tętnicach wieńcowych cofają się, jednak ich następstwem w wieku dorosłym może być choroba niedokrwienna serca. Z racji, że nie znamy przyczyny powstawania choroby, ważne jest budowanie świadomości jej istnienia, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy, zwłaszcza tych pierwszego kontaktu - umożliwiająca szybkie rozpoznanie i podjęcie stosownej terapii.

 

JAK DIAGNOZUJE SIĘ CHOROBĘ KAWASAKIEGO?

 

Nie istnieją żadne specyficzne testy laboratoryjne potwierdzające diagnozę choroby Kawasakiego. Podstawą prawidłowego rozpoznania pozostaje doświadczenie lekarza i uważne badanie chorego. Warunkiem rozpoznania choroby Kawasakiego jest stwierdzenie głównego objawu jakim jest utrzymująca się powyżej 5 dni gorączka oporna na leczenie farmakologiczne i co najmniej 4 z pozostałych 5 objawów.

 

W badaniach dodatkowych można stwierdzić m.in. podwyższony poziom OB i CRP, nadpłytkowość oraz szereg innych nieprawidłowości.

 

CHOROBA KAWASAKIEGO - LECZENIE.

 

Leczenie ostrego okresu choroby Kawasakiego ma przede wszystkim na celu ograniczenie stanu zapalnego w tętnicach wieńcowych, by zapobiec rozwojowi tętniaków i zakrzepów w świetle tych naczyń. Ważne jest żeby leczenie wdrożyć przed 10 dniem choroby. Terapia choroby Kawasakiego obejmuje dożylne podawanie dużych dawek immunoglobulin. Stosowane są duże dawki aspiryny, przez różnie długi okres w zależności od przebiegu choroby, czasem nawet do końca życia. Ze względu na możliwość wystąpienia poważnych powikłań, leczenie choroby Kawasakiego powinno być bardzo intensywne i należy rozpocząć je jak najwcześniej po rozpoznaniu tego schorzenia.

 

CHOROBA KAWASAKIEGO, A KORONAWIRUS.

 

Lekarze na całym świecie odnotowują coraz więcej przypadków choroby przypominającej zespół Kawasakiego. U części chorych dzieci testy potwierdziły również zakażenie koronawirusem. Naukowcy zastanawiają się, czy istnieje związek pomiędzy obiema chorobami. Większość odnotowanych do tej pory przypadków dotyczy dzieci poniżej 5. roku życia.

 

Do tej pory przypadki "nietypowej choroby" zgłaszali lekarze z Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych. Do tej pory oficjalnie nie potwierdzono, że u dzieci, które są zarażone koronawirusem może wystąpić dodatkowo zespół Kawasakiego. Obie choroby mogą dawać podobne objawy, co w niektórych przypadkach może prowadzić początkowo do błędnej diagnozy. U chorych dzieci może pojawić się wysoka gorączka, wysypka i biegunka.

 

Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do lekarzy na całym świecie o zwiększoną czujność i zgłaszanie wszystkich takich przypadków.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00