Bostonka to choroba, która mija samoistnie i zazwyczaj ma łagodny przebieg.
Bostonka jest schorzeniem samoograniczającym się, objawy ustępują w ciągu około 7 -10 dni.
 Bostonka to bardzo zaraźliwa infekcja wirusowa.
16 października 2018

Bostonka

Szczyt zachorowań na chorobę bostońską w żłobkach i przedszkolach przypada na okres jesienno-zimowy. Bostonka to bardzo zaraźliwa infekcja wirusowa. Przenosi się zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny i częste mycie rąk u najmłodszych dzieci, co jak wiadomo bywa nie lada wyzwaniem. Choroba bostońska często bywa mylona z ospa wietrzną, dlatego też nie można samemu stawiać diagnozy i należy podejrzenie choroby skonsultować się z lekarzem.

 

BOSTONKA - JAKIE SĄ OBJAWY I JAK PRZEBIEGA CHOROBA?

 

Choroba bostońska określana jest mianem wysypki pęcherzykowej, enterowirusowego pęcherzykowego zapalenia jamy ustnej z wypryskiem czy po prostu choroby stóp, dłoni i jamy ustnej. To nieprzyjemnie schorzenie wywołują wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. 

 

Zakażenie następuje poprzez kontakt z wydzielinami osoby chorej (drogą kropelkową lub poprzez kontakt z płynem surowiczym z wysypki) lub bezobjawowego nosiciela przy czym warto pamiętać, że wirusy wydalane są z kałem nawet przez kilka tygodni po ustąpieniu objawów. Zanim pojawią się pierwsze objawy mija ok. 3-6 dni. Na bostonkę chorują najczęściej dzieci do 10 roku życia.

 

Bostonka u osób dorosłych pojawia się sporadycznie, ma jednak zdecydowanie cięższy przebieg i może prowadzić do powikłań kardiologicznych i neurologicznych. Wirus bostoński jest niebezpieczny dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Zakażenie się chorobą w tym okresie może doprowadzić do poronienia lub pojawienia się wad wrodzonych u dziecka. W drugim i trzecim trymestrze ciąży bostonka zwykle nie niesie za sobą  konsekwencji.

 

Pierwszymi objawami bostonki są:

  • ogólne zmęczenie i rozbicie;

  • ból gardła;

  • temperatura około 38-39 °C;

  • brak apetytu;

  • złe samopoczucie;

  • sporadycznie występują również nudności, biegunka i wymioty;

  • powiększenie węzłów chłonnych, szyjnych;

  • charakterystyczna wysypka;

 

BOSTONKA - JAK WYGLĄDA WYSYPKA PODCZAS CHOROBY BOSTOŃSKIEJ?

 

Po ok. 2-3 dniach o wystąpienia gorączki pojawia się charakterystyczny objaw jakim jest wysypka bostońska.

Wysypka w przebiegu bostonki:

 

  • ma formę plamek i grudek w kolorze łososiowym, o średnicy 1-3 mm. Wysypka z czasem wypełnia się płynem surowiczym i wygląda jak małe, podłużne pęcherze. Należy pamiętać, że wydzieliną z wysypki można bardzo szybko się zakazić.

 

  • wysypka występuje głównie na dłoniach, stopach oraz w jamie ustnej i gardle -zajmują one tylną ścianę gardła, podniebienie miękkie, język, dziąsła i błonę śluzową policzków. Pęcherzyki występujące w jamie ustnej są bardzo uciążliwe, ponieważ łatwo pękają i w następstwie powstają bolesne nadżerki, które sprawiają trudności w jedzeniu i piciu;

 

Sama choroba jest schorzeniem samoograniczającym się, objawy ustępują w ciągu około 7 -10 dni.

 

Po około 40 dniach od wystąpienia pierwszych objawów choroby dłoni, stóp i jamy ustnej na paznokciach mogą pojawić się poprzeczne fałdy lub bruzdy- są to linie Beau, które powstają w wyniku zahamowania wzrostu paznokcia w trakcie choroby w miejscu macierzy oraz może wystąpić złuszczanie paznokci.

 

JAK WYGLĄDA LECZENIE CHOROBY BOSTOŃSKIEJ?

 

Bostonka to choroba, która mija samoistnie i zazwyczaj ma łagodny przebieg. Nie wymaga specjalnego leczenia poza stosowaniem leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Podczas choroby bostońskiej nie należy stosować antybiotykoterapii i preparatów steroidowych. Istotne jest również odpowiednie odkażanie pęcherzyków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Zaleca się, aby pacjenci przechodzący chorobę bostońską dużo odpoczywali pili chłodne napoje. Ważne jest, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

 

Chorobę bostońską mogą wywoływać różne wirusy dlatego to, że przechorowaliśmy ją jeden raz nie oznacza, że nie zachorujemy ponownie.

 

W profilaktyce zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu z osobami chorymi, nieużywanie wspólnych naczyń i sztućców, mycie rąk oraz odkażanie potencjalnie zainfekowanych powierzchni.

 

BOSTONKA W CIĄŻY

 

To jakie zagrożenia dla dziecka w okresie płodowym niesie bostonka, zależy przede wszystkim od tego w którym trymestrze doszło do zakażenia. Warto wspomnieć, że wszystkie infekcje wirusowe przebiegające w I trymestrze ciąży są obarczone największym ryzykiem dla nienarodzonego dziecka. W tym czasie warto o siebie szczególnie dbać i unikać kontaktu z chorymi dziećmi, bo to one najczęściej zapadają na bostonkę. Mimo, że ryzyko przeniesienia wirusa na dziecko jest stosunkowo niewielkie to wystąpienie choroby bostońskiej w czasie ciąży zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.

 

Bostonka w I trymestrze ciąży w przypadku ciężkiego przebiegu choroby może grozić poronieniem lub wystąpieniem ciężkich wad wrodzonych u dziecka. Zakażenie tuż przed porodem czyli w III trymestrze ciąży może wywołać wcześniejszy poród oraz wystąpienie choroby u noworodka.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Polub nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00