Astma oskrzelowa dawniej nazywana dychawicą oskrzelową to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która może wystąpić w każdym wieku. Choroba w znacznym stopniu ogranicza wydolność dróg oddechowych. Astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, ponieważ już na samym początku powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Dzięki odpowiednio szybkiej diagnostyce i prawidłowo dobranemu leczeniu pacjenci chorujący na astmę mogą normalnie funkcjonować.
Astma oskrzelowa to choroba występująca zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Astma rozpoczynająca się w okresie dzieciństwa najczęściej jest wywołana czynnikami alergicznymi i zazwyczaj przebiega łagodnie. U dorosłych choroba może mieć znacznie cięższy przebieg.
Astma oskrzelowa powoduje niekontrolowane skurcze oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstej wydzieliny, co przekłada się niewydolność całego układu oddechowego. Choroba może przebiegać z różnorakim nasileniem, często jednak dochodzi do zaostrzeń, które rozwijają się albo bardzo gwałtownie, w ciągu kilkunastu minut lub godzin albo też narastają powoli, zwykle w ciągu wielu godzin lub dni. Zaostrzenie astmy oskrzelowej jest zawsze dla pacjenta bardzo niebezpieczne i wymaga włączenia natychmiastowego leczenia, bowiem nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci.
Według WHO na astmę choruje blisko 235 milionów osób, a w Polsce około 4 milionów osób. Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn występowania astmy oskrzelowej. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, alergiczno-immunologiczne oraz reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami, objawiająca się napadami gwałtownego kaszlu.
Czynniki wywołujące astmę oskrzelową możemy podzielić na:
genetyczne - ocenia się, że niektórzy pacjenci mają predyspozycje genetyczne, które wywołują astmę oskrzelową. Mogą zostać one uaktywnione przez alergeny lub przewlekłe infekcje dróg oddechowych.
środowiskowe - występuje szereg czynników środowiskowych mogących wywołać astmę oskrzelową. Są to na przykład alergeny jak pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, kurz, roztocza. Chorobę może wywołać również dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, wilgoć w mieszkaniu. Obecność i natężenie alergenu w środowisku może być zmienna, dlatego napady kaszlu mogą występować w różnych porach i okolicznościach.
Astmę oskrzelową możemy podzielić w zależności od tego co ją wywołało na:
alergiczną - choroba ma ścisły związek z alergią i może pojawić się wtedy, gdy alergia nie jest leczona;
niealergiczną - w tym wypadku choroba nie ma związku z uczuleniem. U chorych nie pojawiają się przeciwciała typowe dla osób chorych na alergię.
W przypadkach gdy problemy z oddychaniem i pojawienie się astmy oskrzelowej mają związek z wykonywanym zawodem mówimy o astmie zawodowej, którą mogą wywołać np. szkodliwe opary, substancje toksyczne, pył. Według niektórych danych narażenie na szkodliwe czynniki w miejscu pracy może wpływać na rozwój astmy nawet u 5-15% chorych na tę chorobę.
Do głównych objawów astmy oskrzelowej zalicza się:
duszność;
ucisk w klatce piersiowej;
świszczący oddech;
suchy, napadowy kaszel;
niska wydolność wysiłkowa;
obustronne świsty nad polami płucnymi;
nocne napady astmy mogą wzmagać uczucie niepokoju, senność, rozdrażnienie.
Napadowe duszności i inne objawy astmy oskrzelowej mogą występować ze zmienną częstotliwością i nasileniem. Poza epizodami zaostrzeń choroby, objawy mogą wcale nie występować. Objawy choroby związane są ściśle z problemami przepływu powietrza przez oskrzela. Ograniczenie przepływu powietrza jest natomiast spowodowane skurczem mięśni gładkich dróg oddechowych oraz obrzękiem błony śluzowej oskrzeli, jak również tworzeniem się czopów śluzowych, a z biegiem czasu także przez przebudowę ściany oskrzeli, co przekłada się niewydolność całego układu oddechowego.
JAK WYGLĄDA POSTAWIENIE DIAGNOZY I LECZENIE ASTMY OSKRZELOWEJ?
Przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej najważniejsze jest szczegółowe przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz przeanalizowanie zgłaszanych przez niego objawów. Dla pewności i potwierdzenia diagnozy u pacjenta wykonuje się badanie spirometryczne, które pozwala ocenić pojemność płuc. Dużo łatwiej jest rozpoznać chorobę u osoby dorosłej. U dzieci pierwsze symptomy choroby często bywają mylone z nawracającymi infekcjami układu oddechowego.
Leczenie astmy oskrzelowej polega głównie na leczeniu objawowym. W leczeniu astmy oskrzelowej stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje leków:
leki działające doraźnie, krótko, ale szybko łagodzące dolegliwości (rozszerzające oskrzela);
leki utrzymujące astmę pod stałą kontrolą - przyjmowane systematycznie, zapobiegające napadom, o działaniu głównie przeciwzapalnym;
Do działań zapobiegających wystąpieniu astmy oskrzelowej zalicza się:
niedopuszczanie do rozwoju i skuteczne leczenie stanów zapalnych dróg oddechowych;
regularne leczenie wszelkich reakcji i stanów alergicznych;
unikanie przebywania w atmosferze zapylenia, zadymienia, mgły i wilgotności;
skuteczne likwidowanie zawilgocenia i zagrzybienia mieszkań;
rzucenie palenia i unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nikotyna powoduje m.in. zwiększone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i tym samym sprzyja rozwojowi przewlekłych stanów zapalnych oraz bezpośrednio drażni błonę śluzową oskrzeli;
unikanie lub ograniczenie kontaktu z substancjami, które drażnią drogi oddechowe lub wyzwalają napady duszności;
częste wietrzenie mieszkania;
regularny, nie wyczerpujący tryb codziennego życia - unikanie stresów i konfliktów;
utrzymywanie dobrego stanu fizycznego organizmu dzięki codziennej gimnastyce, spacerom na świeżym powietrzu oraz uprawianiu lekkiego sportu.
ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH
Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice / REJESTRACJA: 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00