Astma oskrzelowa - napadowe duszności i inne objawy astmy oskrzelowej mogą występować ze zmienną częstotliwością i nasileniem.
Astma oskrzelowa - sprawdź jakie są jej objawy i jak wygląda diagnostyka i leczenie.
Astma oskrzelowa może wystąpić w każdym wieku.
02 kwietnia 2020

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa dawniej nazywana dychawicą oskrzelową to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która może wystąpić w każdym wieku. Choroba w znacznym stopniu ogranicza wydolność dróg oddechowych. Astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, ponieważ już na samym początku powoduje nieodwracalne zmiany w oskrzelach. Dzięki odpowiednio szybkiej diagnostyce i prawidłowo dobranemu leczeniu pacjenci chorujący na astmę mogą normalnie funkcjonować.

 

Astma oskrzelowa to choroba występująca zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Astma rozpoczynająca się w okresie dzieciństwa najczęściej jest wywołana czynnikami alergicznymi i zazwyczaj przebiega łagodnie. U dorosłych choroba może mieć znacznie cięższy przebieg. 

 

Astma oskrzelowa powoduje niekontrolowane skurcze oskrzeli i gromadzenia się w nich gęstej wydzieliny, co przekłada się niewydolność całego układu oddechowego. Choroba może przebiegać z różnorakim nasileniem, często jednak dochodzi do zaostrzeń, które rozwijają się albo bardzo gwałtownie, w ciągu kilkunastu minut lub godzin albo też narastają powoli, zwykle w ciągu wielu godzin lub dni. Zaostrzenie astmy oskrzelowej jest zawsze dla pacjenta bardzo niebezpieczne i wymaga włączenia natychmiastowego leczenia, bowiem nieleczone może doprowadzić nawet do śmierci.

 

CZYM JEST ASTMA OSKRZELOWA I JAK CZĘSTO WYSTĘPUJE?

 

Według WHO na astmę choruje blisko 235 milionów osób, a w Polsce około 4 milionów osób. Nie ma jednoznacznie określonych przyczyn występowania astmy oskrzelowej. U podłoża napadów astmy leżą mechanizmy zapalne, alergiczno-immunologiczne oraz reakcja alergiczna na kontakt z niektórymi substancjami, objawiająca się napadami gwałtownego kaszlu. 

 

Czynniki wywołujące astmę oskrzelową możemy podzielić na:

 • genetyczne - ocenia się, że niektórzy pacjenci mają predyspozycje genetyczne, które wywołują astmę oskrzelową. Mogą zostać one uaktywnione przez alergeny lub przewlekłe infekcje dróg oddechowych.

 • środowiskowe -  występuje szereg czynników środowiskowych mogących wywołać astmę oskrzelową. Są to na przykład alergeny jak pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, kurz, roztocza. Chorobę może wywołać również dym papierosowy, zanieczyszczone powietrze, wilgoć w mieszkaniu. Obecność i natężenie alergenu w środowisku może być zmienna, dlatego napady kaszlu mogą występować w różnych porach i okolicznościach.

 

Astmę oskrzelową możemy podzielić w zależności od tego co ją wywołało na:

 • alergiczną - choroba ma ścisły związek z alergią i może pojawić się wtedy, gdy alergia nie jest leczona;

 • niealergiczną - w tym wypadku choroba nie ma związku z uczuleniem. U chorych nie pojawiają się przeciwciała typowe dla osób chorych na alergię. 

 

W przypadkach gdy problemy z oddychaniem i pojawienie się astmy oskrzelowej mają związek z wykonywanym zawodem mówimy o astmie zawodowej, którą mogą wywołać np. szkodliwe opary, substancje toksyczne, pył. Według niektórych danych narażenie na szkodliwe czynniki w miejscu pracy może wpływać na rozwój astmy nawet u 5-15% chorych na tę chorobę. 

 

ASTMA OSKRZELOWA OBJAWY

 

Do głównych objawów astmy oskrzelowej zalicza się:

 • duszność;

 • ucisk w klatce piersiowej;

 • świszczący oddech;

 • suchy, napadowy kaszel;

 • niska wydolność wysiłkowa;

 • obustronne świsty nad polami płucnymi;

 • nocne napady astmy mogą wzmagać uczucie niepokoju, senność, rozdrażnienie.

 

Napadowe duszności i inne objawy astmy oskrzelowej mogą występować ze zmienną częstotliwością i nasileniem. Poza epizodami zaostrzeń choroby, objawy mogą wcale nie występować. Objawy choroby związane są ściśle z problemami przepływu powietrza przez oskrzela. Ograniczenie przepływu powietrza jest natomiast spowodowane skurczem mięśni gładkich dróg oddechowych oraz obrzękiem błony śluzowej oskrzeli, jak również tworzeniem się czopów śluzowych, a z biegiem czasu także przez przebudowę ściany oskrzeli, co przekłada się niewydolność całego układu oddechowego.

 

JAK WYGLĄDA POSTAWIENIE DIAGNOZY I LECZENIE ASTMY OSKRZELOWEJ?

 

Przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej najważniejsze jest szczegółowe przeprowadzenie wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz przeanalizowanie zgłaszanych przez niego objawów. Dla pewności i potwierdzenia diagnozy u pacjenta wykonuje się badanie spirometryczne, które pozwala ocenić pojemność płuc. Dużo łatwiej jest rozpoznać chorobę u osoby dorosłej. U dzieci pierwsze symptomy choroby często bywają mylone z nawracającymi infekcjami układu oddechowego. 

 

Leczenie astmy oskrzelowej polega głównie na leczeniu objawowym. W leczeniu astmy oskrzelowej stosuje się zazwyczaj dwa rodzaje leków:

 • leki działające doraźnie, krótko, ale szybko łagodzące dolegliwości (rozszerzające oskrzela);

 • leki utrzymujące astmę pod stałą kontrolą - przyjmowane systematycznie, zapobiegające napadom, o działaniu głównie przeciwzapalnym;

 

ASTMA OSKRZELOWA - CZY DA SIĘ ZAPOBIEC WYSTĄPIENIU CHOROBY?

 

Do działań zapobiegających wystąpieniu astmy oskrzelowej zalicza się:

 • niedopuszczanie do rozwoju i skuteczne leczenie stanów zapalnych dróg oddechowych;

 • regularne leczenie wszelkich reakcji i stanów alergicznych;

 • unikanie przebywania w atmosferze zapylenia, zadymienia, mgły i wilgotności;

 • skuteczne likwidowanie zawilgocenia i zagrzybienia mieszkań;

 • rzucenie palenia i unikanie przebywania w zadymionych pomieszczeniach. Nikotyna powoduje m.in. zwiększone wydzielanie śluzu w drogach oddechowych i tym samym sprzyja rozwojowi przewlekłych stanów zapalnych oraz bezpośrednio drażni błonę śluzową oskrzeli;

 • unikanie lub ograniczenie kontaktu z substancjami, które drażnią drogi oddechowe lub wyzwalają napady duszności;

 • częste wietrzenie mieszkania;

 • regularny, nie wyczerpujący tryb codziennego życia - unikanie stresów i konfliktów;

 • utrzymywanie dobrego stanu fizycznego organizmu dzięki codziennej gimnastyce, spacerom na świeżym powietrzu oraz uprawianiu lekkiego sportu.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00