Kiedy mówimy o wychłodzeniu organizmu? Wychłodzenie organizmu czyli hipotermia występuje gdy temperatura ciała spada poniżej 36,6 st. C. Lekkie wychłodzeniu organizmu grozi przeziębieniem, natomiast silne - gdy ciała temperatura spada do 28 stopni, grozi śmiercią.
Jakie są objawy wychłodzenia? Wychłodzenie organizmu grozi osobom, które długo przebywają w bardzo niskiej temperaturze. Nie można zapominać, że znacznie szybciej dochodzi do wychłodzenia w wodzie, która ochładza organizm człowieka ok. 20 razy szybciej niż powietrze.
I stadium hipotermii. W pierwszym stadium wychłodzenia, gdy temperatura ciała osiąga 32-35 stopni Celsjusza, człowiek jest przytomny, a objawem pokazującym, że z organizmem dzieje się coś nie tak są nasilające się dreszcze. Ciało czując, że traci poziom temperatury niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów próbuje ją podnieść wymuszając ruch mięśni. Dreszcze to pierwszy sygnał, że trzeba szukać miejsca, by się ogrzać albo założyć kolejne warstwy ubrania czy przykryć materiałem, który zatrzymuje ciepło. W stadium dreszczy wychłodzenie jest niewielkie - wystarczy znalezienie się w ciepłym miejscu i przyjęcie ciepłych płynów. Kiedy do dreszczy i zimnych rąk oraz nóg dołącza się drżenie mięśni, osłabienie, zawroty głowy i dezorientacja - jest to znak, że mamy do czynienia z łagodną hipotermią.
II stadium hipotermii. W drugim stadium hipotermii, gdy temperatura ciała wynosi od 28 do 32 stopni Celsjusza, dreszcze ustępują. Poziom świadomości jest niebezpiecznie obniżony, występują zaburzenia mowy i koordynacji ruchowej - mięśnie są sztywne, ruchy nieporadne, mowa bełkotliwa, człowiek staje się apatyczny i traci poczucie czasu. W takim stanie wymaga już pomocy innych, by wydobyć się z opresji.
III stadium hipotermii. gdy temperatura ciała wynosi 24-28 stopni Celsjusza., człowiek traci przytomność i wygląda jak nieżywy, ma sinozieloną skórę, ledwo wyczuwalny puls i oddech lub objawy zatrzymania oddychania i krążenia, źrenice nie reagują na światło. W tym stadium niezbędna jest reanimacja.
IV stadium hipotermii. gdy temperatura spada poniżej 24 stopni Celsjusza, następuje zatrzymanie krążenia.
V stadium hipotermii. Stadium piąte to hipotermia nieodwracalna, czyli zgon.
Pierwsza pomoc przy wychłodzeniu organizmu. Przede wszystkim zależy nam na tym, aby podtrzymać funkcje układu krążenia. Dlatego u osoby nieprzytomnej, sprawiającej wrażenie martwej, należy rozpocząć masaż zewnętrzny serca: uciskać w odpowiedni sposób klatkę piersiową i rozpocząć sztuczne oddychanie. Gdy krążenie zostanie przywrócone, poszkodowanego należy przenieść do pomieszczenia, a gdy nie jest to możliwe, należy zabezpieczyć go przed dalszym ochłodzeniem i szczelnie przykryć kocem lub kurtką. Przy lekkim wychłodzeniu, kiedy poszkodowany jest przytomny, należy jak najszybciej przenieść go do pomieszczenia. Do pleców, szyi i ud należy przyłożyć umiarkowanie ciepłe źródło ciepła np. podgrzane ręczniki lub koc. Należy również wychłodzonego rozebrać z zimnego ubrania, a następnie założyć suche ubranie i okryć go kocami. Wskazane jest także założenie czapki. Można się pod kocem zwinąć w kłębek - tak łatwiej ciało się ociepli, przy lekkiej hipotermii dozwolona jest lekka aktywność fizyczna. Ponadto należy pić ciepłą, słodka herbatę, nie należy podawać poszkodowanemu żadnych pokarmów stałych.
Osoba wychłodzona, która nie jest w pełni świadoma nie powinna wykonywać żadnych zbędnych ruchów i znajdować się pozycji leżącej. Wychłodzenie sprawia, że krążenie jest spowolnione a ciepła krew gromadzi się w najważniejszych organach - sercu i mózgu. Zewnętrzne części ciała są lodowato zimne. Ruch w takim stanie doprowadziłby do przyspieszenia krążenia i dotarcia lodowatej krwi do serca, co mogłoby zatrzymać krążenie. Z tego samego powodu nie wolno też rozcierać ciała. Przy umiarkowanym wychłodzeniu chorego nie należy go rozbierać, lecz otulić śpiworem, kocami i ostrożnie przykładać go pleców, głowy, szyi i ud coś ciepłego. W takim przypadku lepiej nie podawać poszkodowanemu nic doustnie.
Jak wygląda szpitalne leczenie hipotermii? Metodą ratowania osób w głębokiej hipotermii jest krążenie pozaustrojowe. Do żył i tętnic pacjenta podłącza się tzw. kaniule. Dzięki nim krew z organizmu jest doprowadzana do aparatu o nazwie ECMO - skrót oznacza pozaustrojowe utlenowanie krwi, który działa jak sztuczne płuco-serce. Utlenia on krew i podgrzewa ją o 6-9 st. C. na godzinę, a ta następnie wraca do organizmupacjenta. Dzięki temu temperatura wychłodzonego ciała stopniowo jest podnoszona, a „uśpione” narządy wewnętrzne zostają pobudzone.
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43
pn.-pt.: 8:00-18:00
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med
w Katowicach
KONTAKT
GODZINY OTWARCIA
MENU
Nasz adres:
ul. Stara Kłodnicka 43
40-703 Katowice (woj.śląskie)
Napisz do nas:
mark-med@mark-med.pl
NASZE USŁUGI
Zadzwoń do nas:
+48 (32) 7818704
+48 667 937 572
Od poniedziałku do piątku
8:00 - 18:00