Najpiękniejsze plaże!

 

Króluje biały, miękki piasek i krystalicznie czysta woda.

Brzegi wypełnione są bujną zielenią, nie tylko standardowymi palmami,

ale także dziko rosnącymi drzewami.

 

 

Bangkok

 

Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowo-wschodniej Azji. Bangkok jest jednym z najszybciej rosnących i najbardziej dynamicznie rozwijających się pod względem ekonomicznym miast w południowo-wschodniej Azji.

Rajskie wyspy Tajlandii

 

Tajlandia posiada ponad 1430 wysp i wysepek?

Do tych najczęściej odwiedzanych należą Koh Phi Phi,

Phuket oraz Koh Lipe.

03 marca 2017

KLIMAT.  Niemalże cały obszar Tajlandii leży w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego. Jedynie południe kraju obejmują wpływy klimatu typowo równikowego.

 

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku:

  • gorącą i suchą

  • gorącą i wilgotną

  • ciepłą i suchą

 

Pora gorąca i sucha przypada zwykle pomiędzy marcem a majem. W tym czasie temperatura w Bangkoku przekroczyć może nawet 40 stopni Celsjusza. Pora gorąca i wilgotna występuje mniej więcej od czerwca do października. W tym okresie temperatury nieznacznie spadają, a wilgotność powietrza gwałtownie wzrasta, sięgając nawet 98%. Jest to tzw. pora deszczowa w Tajlandii. Pora ciepła i sucha obejmuje okres od listopada do lutego. Wówczas pogoda jest najpiękniejsza, temperatury bywają wysokie, ale nie tak jak w porze gorącej i rzadko występują deszcze – jest to najlepszy okres na odwiedzenie kraju.

 

 

ZDROWIE. Ze względu na klimat występuje w Tajlandii podwyższone ryzyko zachorowania na choroby tropikalne, głównie te przenoszone za pośrednictwem wektorów oraz przez żywność i wodę (salmonella, cholera, dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby). Na podstawie aktualnych obserwacji medycznych można stwierdzić, że najwyższym wskaźnikiem zachorowania odznaczają nw. choroby:

 

 

ŹRÓDŁO ZACHOROWANIA

CHOROBA ZAKAŹNA

SPOSOBY OCHRONY / UWAGI

pożywienie / woda

biegunka bakteryjna

 

Źródłem wirusa jest skażona żywność. Należy zatem zachować podwyższone standardy higieny osobistej, wystrzegać się produktów spożywczych niewiadomego lub podejrzanego pochodzenia.   

 

leptospiroza

 

Źródłem wirusa są gryzonie. Głównym środkiem ochrony jest zatem zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej i unikanie miejsc narażonych na obecność gryzoni.

 

żółtaczka (WZA, WZB)

 

Podstawowym zagrożeniem jest żółtaczka pokarmowa - typ A. Wirus przenosi się głównie przez skażoną wodę i pokarm. Wskazane jest zaszczepienie się przed wyjazdem.

 

wektor (komar)

denga

 

Nie istnieje szczepionka przeciwko Dendze. Nie praktykuje się też profilaktyki farmakologicznej, tzn. nie ma żadnego leku zapobiegawczego. Ochrona polega na stosowaniu dostępnych środków przeciw ukąszeniom owadów. Zagrożenie wirusem występuje na obszarze całego kraju, zwłaszcza na pograniczu z Kambodżą.

 

malaria

 

Nie istnieje szczepionka przeciwko malarii. Zaleca się stosowanie środków ochrony przed ukąszeniami komarów. Wszelkiego rodzaju leki przeciwmalaryczne powinny być dobrane przez lekarza specjalistę i przyjmowane zgodnie z zaleceniami, które muszą uwzględniać indywidualne ryzyko zarażenia, wynikające z trasy, terminu oraz charakteru podróży.

 

Zagrożenie dotyczy głównie obszarów rolnych
i zalesionych, np. pogranicza z Kambodżą, Laosem i Mjanmą. Odnotowano również kilka przypadków zachorowań na południu - w prowincjach Phang-nga i Phuket.

 

japońskie zapalenie mózgu

 

Istnieje możliwość zaszczepienia się na wirusa. Podstawową formą ochrony jest stosowanie środków przeciw ukąszeniom komarów.

 

choroby odzwierzęce

wścieklizna

 

Wirus przenoszony jest w przypadku kontaktu z chorym zwierzęciem (np. przez pogryzienie, oślinienie). W czasie pobytu bezwzględnie wskazane jest unikanie kontaktu z „bezpańskimi” psami i kotami.

 

H5N1 („ptasia grypa”)

 

Wirus nie przenosi się między ludźmi. Główną formą ochrony przed zarażeniem jest zatem stosowanie podstawowych zasad higieny. Skuteczność opracowanych szczepionek nie jest w pełni potwierdzona,

a ich dostępność jest  niewielka.  

 

droga powietrzna i kropelkowa

H1N1 („świńska grypa”)

 

Wirus jest przenoszony drogą powietrzną i kropelkową między ludźmi,

a także poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub zarażonym zwierzęciem. Należy przestrzegać podwyższonych norm higieny osobistej. Istnieje szczepionka przeciwko wirusowi, aczkolwiek skuteczność jej działania nie jest w pełni potwierdzona, a dostępność jest ograniczona. 

 

 

 

 

SZCZEPIENIA PRZYPOMINAJĄCE:
Zgodnie z PSO 2016 przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi – zalecane u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych.

Szczepienia przypominające przeciwko poliomyelitis

 

SZCZEPIENIA ZALECANE:

- WZW A;

- dur brzuszny;

- japońskie zapalenia mózgu;

- wścieklizna;

- cholera;

 

 

BEZPIECZEŃSTWO. Od wielu lat obserwuje się w Tajlandii wzrost przestępczości, który głównie przejawia się w formie kradzieży, kradzieży połączonymi z rozbojami (pobicia, wyrywanie torebek i plecaków przez przestępców na motocyklach i skuterach, co w efekcie powoduje znaczne obrażenia osoby poszkodowanej) oraz ataków niesprowokowanej agresji wobec turystów, szczególnie w porze nocnej.

 

Nagminne są wyłudzenia i oszustwa w miejscach turystycznych takich jak wyspy Phuket, Samui, Phangan oraz miejscowości Pattaya i Bangkok. Incydenty dotyczą m.in.:

 

  • zawyżania cen za usługi turystyczne, wycieczki i wypożyczanie wszelkiego rodzaju sprzętu, a także przejazdów taksówkami oraz tuk-tukami;

  • żądanie zapłaty zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów / skuterów wodnych;

  • odmowa zwrotu zdeponowanych w zamian za wypożyczenie sprzętu paszportów;

  • sprzedaż niskiej jakości biżuterii jako cennych okazów z brylantami za wielokrotnie wyższe cenny. Zakup potwierdzany jest fałszywym certyfikatem jakości oraz umową cywilnoprawną podpisywaną przez turystę. Umowy - najczęściej respektowane przez miejscową policję, jeśli jest ona wezwana w celu podjęcia interwencji - umożliwiają zwrot towaru, aczkolwiek jedynie za określony procent zapłaconej kwoty;

  • kopiowanie/kradzież i nieuprawnione wykorzystywanie kart kredytowych. Niestety w wielu miejscach nie jest wymagany przy zakupie kod PIN (mimo zapewnienia banku przy zawieraniu umowy, iż takowy będzie zawsze wymagany do użytkowania karty), a już w większości przypadków nie sprawdza się nazwiska posiadacza karty i podpisu. Możliwe jest zatem dokonanie nieuprawnionych zakupów przy użyciu skradzionej karty;

  • „podrzucanie” - nierzadko przez samych funkcjonariuszy miejscowej policji - narkotyków lub środków odurzających osobom uczestniczącym w tzw. „full moon party”. Będąc pod wpływem alkoholu, najczęściej bardzo młode osoby nie zwracają uwagi na otaczający tłum. W konsekwencji policja żąda bardzo wysokich łapówek w zamian za nie wszczynanie postępowania karnego w związku z popełnieniem przestępstwa zagrożonego w Tajlandii surowymi karami wieloletniego pozbawienia wolności.    

 

Najczęstsze incydenty, w których interweniuje konsul, to skutki wypożyczania przez obywateli polskich skuterów / skuterów wodnych i jednoczesne oddawanie w depozyt posiadanego paszportu (nb. prawo w Tajlandii wymaga od cudzoziemca posiadania przy sobie paszportu przez cały czas). Co więcej, wypożyczalnie nigdy nie wymagają okazania przez cudzoziemca – czego wymaga miejscowe prawo - międzynarodowego lub tajskiego prawa jazdy kat. A (motocykl).

 

KLĘSKI ŻYWIOŁOWE

W Tajlandii głównymi zagrożeniami są powodzie, susze, cyklony i fale tsunami.

Na bezpieczeństwo i organizację pobytu turystów w najbardziej wpływają:

 

Tsunami         

  

Tsunami, tj. fala oceaniczna powodowana podwodnym trzęsieniem ziemi lub wybuchem wulkanu. W strefie brzegowej może ona osiągnąć wysokość kilkudziesięciu metrów. Ostatnia fala tsunami w Tajlandii, która uderzyła na południu kraju 26 grudnia 2004 r., pochłonęła ponad 8000 ofiar, choć nieoficjalnie mówi się o znacznie wyższej liczbie.

 

Po tragicznych wydarzeniach, które w dużej mierze spowodowane były brakiem wiedzy nt. zjawiska i nieprzygotowaniem miejscowych służb do ewakuacji,  powołano instytucję odpowiedzialną za wczesne ostrzeganie, działania w trakcie trwania klęsk żywiołowych (w tym tsunami). jak też usuwanie ich skutków (Department of National Disaster Prevention and Mitigation - NDPM). Powstały lokalne biura NDPM, odpowiedzialne za plany oraz organizowanie ewakuacji. Na morzu umieszczono czujniki ruchu fal, umożliwiające wczesne alarmowanie i ostrzeganie ludności. Na terenach zagrożonych (plaże) w języku angielskim oznakowano kierunki ewakuacji.     

 

Powodzie        

 

Tajlandia jest krajem o klimacie tropikalnym, zatem monsuny w porze deszczowej są zjawiskiem naturalnym, podobnie jak powodzie będące następstwem ulewnych opadów. Niemniej jednak doświadczenia ostatnich lat wykazały, iż powodzie w znacznym stopniu przewyższają rozmiarami i skutkami te z przeszłości. Coraz częściej (vide doświadczenie z roku 2011) mają one charakter rozległy (niemal całość kraju) i destrukcyjny (zatopienie wielu aglomeracji, w tym stolicy, na wysokość nawet 4 metrów). Władze miejscowe podejmują czynności mające na celu udrożnienie systemu kanałów w miastach, jak również opracowują nowe plany drenażu poszczególnych terenów, z uwagi na zagrożenie organizacyjnego paraliżu poszczególnych miast, a także lotnisk.

 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

      

 

Tajlandia - praktyczne porady przed podróżą.

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00