20 lipca 2016
Sinice - dlaczego tak bardzo niebezpieczne?

W upalne, bezwietrzne dni zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia w wodach Morza Bałtyckiego i w wodach śródlądowych dochodzi do licznego pojawienia się sinic, a tym samym do zamknięcia przez sanepid wielu kąpielisk.

 

Co to są sinice? Sinice - cyjanobakterie - są grupą fotosyntetyzujących organizmów jednokomórkowych powszechnie występujących w różnych typach zbiorników wodnych (słodkowodnych, słonawych i morskich). Sinice to nie glony czy wodorosty, które wystarczy odgarnąć, aby komfortowo i bez konsekwencji kąpać się w wodzie. Produkowane przez nie toksyny mogą poważnie zagrozić naszemu zdrowiu, dlatego warto poważnie potraktować ostrzeżenia i unikać podczas ich wykwitu kontaktu ze skażoną wodą.

 

Toksyny sinicowe zazwyczaj występują w silnie zanieczyszczonych wodach mórz, jezior, zalewów o wysokim stopniu eutrofizacji, czyli przeżyźnienia. Podczas kąpieli w zbiornikach wodnych, w których pojawiły się sinice wzrasta ryzyko zatrucia, którego objawami najczęściej są:

  • wysypka na skórze
  • swędzenie i łzawienie oczu
  • wymioty
  • biegunka
  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów, które mogą pojawić się bezpośrednio lub kilka dni po niebezpiecznej kąpieli.

 

W przypadku bardzo uciążliwych dolegliwości należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ poważniejszym w skutkach objawem zatrucia może być nawet porażenie mięśni, którego następstwem jest niewydolność oddechowa, a nawet śmierć.

 

Rodzaje toksyn sinicowych:

  • hepatotoksyny - substancje wywierające działanie toksyczne na wątrobę - ich celem jest uszkodzenie komórek wątroby, chodź odnotowuje się także szkodliwe działanie na nerki.
  • neurotoksyny - rodzaj toksyn działających na układ nerwowy. Powodują one porażenie mięśni, a następnie uduszenie wskutek niewydolności oddechowej.
  • dermatotoksyny - produkują związki działające toksycznie na skórę. Swędzenie skóry, pieczenie, obrzęk, rumień, wysypka grudkowa lub pęcherzowa, pokrzywka i zapalenie spojówek pojawiają się po kilku godzinach po kontakcie z wodą.

 

Warto wiedzieć! Nie wszystkie sinice produkują toksyny. Niektóre gatunki z rodzaju Spirulina (zwane niebieskimi algami) są nietoksyczne. Co więcej zawarte w spirulinie substancje są korzystne dla zdrowia, ponieważ mają właściwości przeciwutleniające i łagodzą stany zapalne, dlatego w niektórych krajach używa się ich jako wzbogacenie diety.

 

Podsumowując: Nie należy kąpać się, a nawet wchodzić do wód mętnych, o zmienionej barwie lub zapachu, zwłaszcza gdy towarzyszy temu pienienie się wody. Jeżeli wejdziemy do morza czy też innego zbiornika wodnego po kolana, a zmętnienie wody spowodowane obecnością sinic utrudni nam zobaczenie własnych stóp, wówczas powinniśmy powstrzymać się od kąpieli. Po ewentualnym kontakcie należy dokładnie umyć i spłukać dokładnie skórę, a strój kąpielowy wyprać.

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Standardy ochrony dzieci

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00