Bezpieczna podróż na Mauritius - przychodnia Mark-Med w Katowicach

 

Podróż na Mauritius - poradnia medycyny tropikalnej Mark-Med w Katowicach
Podróż na Mauritius czy jest tam bezpiecznie?
22 stycznia 2021

Podróż na Mauritius - jak przygotować się do wyjazdu?

Mauritius to doskonały kierunek na rajskie wakacje. Niewielka wyspa otoczona jest turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego na kontynencie afrykańskim. Mauritius to destynacja w której najbardziej wymagający podróżnicy znajdą coś dla siebie. Piękne plaże z aksamitnym białym piaskiem będą idealne dla miłośników rajskich krajobrazów i plażowania. Panują tu idealne warunki do uprawiana sportów wodnych jak windsurfing, kitesurfing czy też nurkowania na dziewiczych rafach koralowych. Mauritius oferuje również coś dla amatorów górskich wędrówek, ponieważ jest tam wiele tras prowadzących przez obszary górskie porośnięte lasem tropikalnym. 

 

JAKA JEST POGODA NA MAURITIUSIE? KIEDY NAJLEPIEJ TAM WYJECHAĆ?

 

Mauritius leży w strefie klimatu zwrotnikowego wilgotnego. Występujące tam pory roku są odwrotne w stosunku do europejskiej strefy klimatycznej. Gdy u nas jest zima, na Mauritiusie panuje lato, a gdy w naszych warunkach klimatycznych jest lato, na wyspie panuje zima. Lato trwa tutaj od listopada do maja - średnia temperatura w tym okresie wynosi ok. 22-35 °C, zima natomiast od maja do listopada - średnia temperatura wówczas mieści się w granicach od 18 °C do 26 °C w zależności od części wyspy. Opady średnio utrzymują się na poziomie 1300 mm rocznie. Na wybrzeżu nie występują zbyt często w porównaniu do górzystych terenów wyspy. Choć wyspy są niezbyt wysokie, to wysokość nad poziomem morza ma pewien wpływ na temperaturę, która w najwyższych partiach gór i na płaskowyżu jest niższa średnio o 1 do 2 °C. Od listopada do marca temperatura wody wynosi aż 28 stopni.

 

PODRÓŻ NA MAURITIUS - JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA NA MAURITIUSIE?

 

Publiczna opieka medyczna na Mauritiusie świadczona jest na dobrym poziomie, jednak stan techniczny budynków oraz urządzeń może odbiegać od standardów europejskich. Turystom zaleca się wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, dzięki któremu w razie choroby zostanie skierowany do prywatnej kliniki lub prywatnego gabinetu lekarskiego gdzie opieka medyczna dorównuje standardom europejskim. Na Mauritiusie bardzo słabo rozwinięta jest opieka psychiatryczna. Zaleca się, aby osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia nie podróżowały samodzielnie.

 

Przed podróżą zapoznaj się z artykułem Wakacyjna apteczka - jakie leki zabrać na wakacje?

 

PODRÓŻ NA MAURITIUS COVID-19 - JAKIE SĄ OGRANICZENIA? (AKTUALIZACJA: 22.01.2021 r.)

 

Rząd Mauritiusu podjął decyzję o otwarciu granic z dniem 1 października 2020 roku. Uprawnieni do wjazdu do kraju są obywatele Mauritiusu, rezydenci, osoby pracujące na wyspie oraz turyści planujący dłuższe pobyty. Obowiązkowe jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie później niż 7 dni przed przylotem. Test jest powtarzany w dniu przylotu, a następnie 7 i 14 dni po przylocie. Obowiązkowa kwarantanna odbywa się w wyznaczonych hotelach. Turyści muszą mieć wykupiony pakiet podróżny, w tym zakwaterowanie z pełnym wyżywieniem w wyznaczonym hotelu, w którym odbędą obowiązkową 14‑dniową kwarantannę. Aktualne informacje na temat sytuacji epidemiologicznej na Mauritiusie > TUTAJ

 

Podejmując decyzję o wyjeździe, należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

 

PODRÓŻ NA MAURITIUS - JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ?

 

Na ok. 4-6 tygodni przed planowanym wyjazdem zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom. Od osób przybywających z krajów w których występuje żółta gorączka, obowiązkowo wymaga się okazania zaświadczenia potwierdzającego szczepienie. 

 

Szczepienia rutynowe zalecane są niezależnie od celu podróży wszystkim nieuodpornionym dorosłym lub ze wskazań indywidualnych przeciwko:

 • wzw B;
 • grypie;
 • odrze / śwince / różyczce tzw. MMR;
 • menigokokom - niezależnie od regionu podróży;
 • ospie wietrznej;
 • pneumokokom; 

 

Konsultacja przed podróżą powinna stanowić okazję do uzupełnienia brakujących szczepień rutynowych.

 

Szczepienia przypominające przeciwko:

 • tężcowi / błonicy / krztuścowi - zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych;
 • poliomyelitis; 

 

Podróż na Mauritius - szczepienia zalecane: 

 • dur brzuszny;
 • wzw A;
 • wścieklizna - zalecane u wybranych podróżnych, w zależności od indywidualnego ryzyka;

 

PODRÓŻ NA MAURITIUS. NA JAKIE INNE CHOROBY NARAŻENI SĄ TURYŚCI ODWIEDZAJĄCY MAURITIUS? 

 

Turystom zaleca się przestrzeganie higieny, obejmujące między innymi dokładne mycie rąk, picie wody wyłącznie przegotowanej lub z zamkniętych fabrycznie butelek. Należy dokładnie sprawdzić, czy butelka jest fabrycznie zamknięta, sprzedawcy mogą nalewać wodę z kranu do pustych butelek i ponownie sprzedawać nieświadomym zagrożenia turystom. Należy powstrzymywać się również od picia napojów z lodem.

 

Nie należy spożywać owoców i warzyw bez ich uprzedniego dokładnego umycia i obrania. Należy unikać żywienia się w ulicznych punktach gastronomicznych lub lokalach gastronomicznych niższych kategorii. W przypadku problemów żołądkowych należy udać się do miejscowego lekarza. Stosowanie leków powszechnie używanych w Europie może okazać się nieskuteczne ze względu na zdecydowanie odmienną florę bakteryjną. 

 

Inne choroby na które narażeni są turyści podróżujący na Mauritius to:

 • chikungunya;
 • denga;
 • HIV;

 

Jeśli po powrocie z podróży na Mauritius nie czujesz się dobrze, konieczne zgłoś się do lekarza. Szczególne ważne jest, aby poinformować lekarza o miejscu z którego wróciłeś oraz o poinformowanie jeśli w czasie wakacji doszło np. do zranienia lub pogryzienia przez jakieś zwierzę bądź insekty. 

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00