Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!

Dlaczego warto zachęcać dziecko do uprawiania zapasów? Odpowiedź jest prosta. Zapasy nie dość, że są sportem ogólnorozwojowym to dodatkowo zapasy jako jedyna dyscyplina sportów walki posiada tylko techniki niezagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu dzieci i młodzieży.  Zapasy to nie tylko walka, ale również wesoła zabawa w duchu zdrowej rywalizacji z zachowaniem zasad fair play.

 


 

UWAGA!

W Szkole Podstawowej nr 34 w Katowicach trwa właśnie nabór do IV klasy o profilu sportowym: zapasy klasyczne.

Już w poniedziałek 19 czerwca o godzinie 16.00 odbędą się testy sprawności fizycznej.

Więcej informacji na naszej stronie szkoły:
http://sp34kat.pl/index1.php

 


 

Regularny trening wyrabia takie cechy jak wytrwałość, sumienność, pracowitość, samodyscyplina i partnerstwo. Dziecko uczy się nie tylko opanowania gamy chwytów zapaśniczych oraz samoobrony, ale również – a może i przede wszystkim–rozwijamy ogólną sprawność fizyczną, gibkość i wytrzymałość. Zapasy są najbardziej ogólnorozwojową dyscypliną spośród wszystkich sportów. Uprawianie tej pradawnej dyscypliny ma duży wpływ na polepszenie sprawności fizycznej, wytrzymałości i siły. Poza rozwojem fizycznym uprawianie sportu buduje w młodym człowieku poczucie odpowiedzialności, dyscyplinę, a także jest wspaniałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni. Największą zaletą płynącą z uprawiania zapasów jest wysoka skuteczność w niwelowaniu wad postawy, które dotykają coraz większą liczbę dzieci.

 

Młody zawodnik, rozpoczynając przygodę z zapasami, nie uczy się od razu walczyć, ale najpierw ćwiczy ogólną sprawność. Dzięki temu zapaśnicy są rozciągnięci, silni, zwinni i szybcy. Ważna też jest nauka dyscypliny i zdrowej rywalizacji. Dopiero potem jest czas na trenowanie skomplikowanych technik zapaśniczych.

 

Trening zapaśniczy pomaga też w sytuacjach zagrożenia. Wytrenowany zapaśnik poradzi sobie, gdy zaatakowany będzie musiał się obronić.

 

 

 

CZY WIESZ, ŻE..

 

Zapasy to jedna z najstarszych dyscyplin sportowych. Towarzyszyły one już pierwszym Igrzyskom Olimpijskim, które odbyły się w roku 777 p.n.e. Na IO w 1904 wprowadzono podział na dwa style: klasyczny- wywodzący się ze starożytności oraz wolny- mający swoje korzenie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

 

Zapasy w stylu klasycznym - w tym stylu celem jest uzyskanie tzw. przewagi technicznej (wygrać na punkty dzięki umiejętnemu wychodzeniu z zagrożonych pozycji) lub położenie przeciwnika na łopatki (tzn. tusz). Nie można w nim wykonywać akcji i chwytów z udziałem nóg, co dozwolone jest w stylu klasycznym.

W pozycji parterowej wyróżnić możemy następujące grupy rzutów: dźwigania do suplesu, odwrotnego pasa, wózki, chwyty. W pozycji stojącej grup chwytów i ich odmian jest znacznie więcej. Do podstawowych należą: rzuty suplesowe, rzuty biodrowe, powalenia, posadki, rzuty przez bark i wywrotki. Do bardzo spektakularnych należą suplesy, które polegają na przerzuceniu przeciwnika przez siebie poprzez mocne wygięcie tułowia do tyłu.

 

 

Dlaczego wykonywanie badań profilaktycznych jest takie ważne?
Zapasy
16 czerwca 2017

Poniedziałek - piątek

8:00 - 18:00

 

NASZE USŁUGI

 

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667937572

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

 

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Kadra

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Jesteśmy na Facebooku! Znajdź nas i bądź na bieżąco.
Znajdź nas na twiterze

Reumatologia