Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 

Escherichia coli to beztlenowa gram-ujemna bakteria - pałeczka okrężnicy, która wchodzi w
Krztusiec inaczej nazywany kolkuszem to ostra choroba zakaźna układu oddechowego wywoływana przez
Przez pewien czas odra była chorobą niemal zapomnianą, a dziś każdego dnia
Panama 2022 - zasady podróży
17 września 2022

Podróż do Panamy - praktyczne porady przed podróżą

Panama uznawana jest za jeden z najpiękniejszych krajów na świecie! Mnóstwo zapierających dech w piersiach widoków, bogata historia i fascynująca kultura to to czym Panama Cię oczaruje. To idealny kierunek zarówno na rodzinny relaks na piaszczystej plaży, jak i destynacja dla odkrywcy poszukującego niezapomnianych wrażeń. Przyjemne temperatury oscylujące w granicach 26-30 stopni sprawiają, że w czasie wymarzonych wakacji nie musimy rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu z powodu nieznośnych temperatur. Czy wakacje w Panamie są bezpieczne? Jak wygląda opieka zdrowotna? Czy wymagane są szczepienia przed podróżą? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

 

 

JAK WYGLĄDA OPIEKA MEDYCZNA W PANAMIE?

 

  • Wizyta u lekarza kosztuje średnio od 30 do 200 USD, doba w szpitalu od 100 do 300 USD, a wizyta na pogotowiu – od $70 do $1000. Poziom usług medycznych w stolicy utrzymuje się na dobrym poziomie, w pozostałych miejscowościach ich jakość jest niska. Lekarstwa są bardzo drogie. Jeśli podlegasz stałemu leczeniu, zalecamy przywiezienie leków z Polski.

 

  • Panama nie wymaga obowiązkowych szczepień od podróżujących z Polski do Panamy, jednak, jeżeli podróżujesz z kontynentu afrykańskiego lub z Brazylii musisz przedstawić zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtej febrze. 

 

  • W prowincjach północno-zachodnich Panamy, przy granicy z Kostaryką, na południowym wschodzie, w pasie przygranicznym z Kolumbią oraz w biednych dzielnicach stolicy pojawiają się przypadki malarii i dengi - chorób przenoszonych przez komary. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno – epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

 

  • W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Przestrzegaj zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego (przede wszystkim zalecenie to dotyczy kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę).

WAŻNE!

 

Niektóre lekarstwa wydawane w Polsce zawierają substancje, które są niedozwolone w Panamie. Dotyczyć to może szczególnie niektórych leków psychotropowych wydawanych na receptę, ale również leków homeopatycznych na bazie ekstraktów z konopi. Te ostatnie, uzyskały wprawdzie zezwolenie  rządu panamskiego na obrót, ale nie zalecamy wwozu do Panamy tego typu ekstraktów, gdyż sprzedaż i dystrybucja leczniczych i terapeutycznych preparatów na bazie konopi w Panamie może być prowadzona wyłącznie przez licencjonowane podmioty.

 

Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu w Panamie.

 

Jeśli potrzebujesz leków, które wymagają podania w postaci zastrzyków, ważne jest, aby mieć pod ręką receptę lekarza, na wypadek dodatkowych pytań ze strony służby celnej. Jeżeli będziesz chciał skorzystać z usługi pielęgniarskiej w celu podania zastrzyku, również będziesz musiał okazać receptę.

Możesz poprosić Ambasadę Panamy w Warszawie o przesłanie szczegółowych informacji dotyczącej wwozu konkretnego leku.

 


PODRÓŻ DO PANAMY, A COVID-19 (AKTUALIZACJA 17.09.2022

 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB ZASZCZEPIONYCH

 

Kto jest uważany za osobę zaszczepioną?

Za osobę zaszczepioną uważana jest osoba posiadająca pełną dawkę szczepionki, otrzymaną najpóźniej na 14 dni przed wjazdem na teren Panamy. Za pełną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 uważa się dwie dawki w przypadku Pfizer, Moderna, AstraZeneca lub innej szczepionki uznanej przez WHO, EMA lub FDA, a także jedną dawkę Johnson&Johnson. Uznawane są certyfikaty szczepienia Unii Europejskiej okazane w formie elektronicznej (np. na telefonie) lub papierowej oraz inne angielsko lub hiszpańskojęzyczne.

 

Jaki jest status osób nie w pełni zaszczepionych?

Od podróżnych niezaszczepionych przeciwko Covid-19 wymaga się okazania negatywnego wyniku testu (antygenowego lub PCR) na Covid-19 wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem lub wykonania go zaraz po przylocie na lotnisku Tocumen.

 

Wymogi wobec osób zaszczepionych

Nie wymaga się wykonywania testów przed przyjazdem, po przyjeździe oraz nie obowiązuje kwarantanna. Jedynym obowiązkiem jest uzupełnienie formularza lokalizacyjnego: https://www.panamadigital.gob.pa/RegistroPacoViajero   

 


 

ZASADY WJAZDU DLA OSÓB NIEZASZCZEPIONYCH

 

Testy przed przyjazdem

Od podróżnych niezaszczepionych przeciwko Covid-19 wymaga się okazania negatywnego wyniku testu (antygenowego lub PCR) na Covid-19 wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem lub wykonania go zaraz po przylocie na lotnisku Tocumen.

 

Testy po przyjeździe

Test na Covid-19 możesz wykonać na lotnisku Tocumen na własny koszt – 50 USD. Czas oczekiwania to ok. pół godziny.

 

Kwarantanna

Kwarantanna wynosi 5 dni, wymagana jest tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu.

 

Wymaga się wypełnienia formularza lokalizacyjnego:  https://www.panamadigital.gob.pa/RegistroPacoViajero   

 


ZASADY WJAZDU DLA OZDROWIEŃCÓW

 

Testy przed przyjazdem

Wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu (antygenowego lub PCR) na Covid-19 wykonanego w ciągu 72 godzin przed przylotem.

 

Testy po przyjeździe

Test na Covid-19 możesz wykonać na lotnisku Tocumen na własny koszt – 50 USD. Czas oczekiwania to ok. pół godziny.

 

Kwarantanna

Kwarantanna wynosi 5 dni, wymagana jest tylko w przypadku pozytywnego wyniku testu.

 

Wymaga się wypełnienia formularza lokalizacyjnego:  https://www.panamadigital.gob.pa/RegistroPacoViajero   


 

JAKIE SZCZEPIENIA NALEŻY WYKONAĆ PRZED PODRÓŻĄ DO PANAMY?

 

Sczepienia zalecane przed podróżą do Panamy 2022:

  • dur brzuszny

  • tężcowi / błonicy / krztuścowi (zalecane są u dorosłych niezależnie od planowanych podróży zagranicznych)

  • wzw A

  • wzw B

 

Szczepienia zalecane u wybranych podróżujących w zależności od indywidualnego ryzyka.

 

 

W zależności od indywidualnego ryzyka zalecenie jest również wprowadzenie profilaktyki przeciw malarii.

 

PROFILAKTYKA PODCZAS POBYTU W PANAMIE

 

  • Należy chronić się przed ukąszeniami owadów. Stosować repelenty, korzystać z moskitier, unikać przebywania na otwartym terenie od zmierzchu do świtu. W pomieszczeniach z klimatyzacją lub gdzie nie ma moskitier używać w miarę możliwości siatek na okna. Przed snem należy zawsze kontrolować pomieszczenie, czy nie ma w nim insektów. 

 

  • Należy chronić się przed nadmiernym słońcem. Słońce w tropikach jest bardzo nisko, dlatego bardzo szybko się opalamy i przegrzewamy organizm. Należy ograniczyć przebywanie na plażach i otwartym słońcu w godzinach pomiędzy 11.00-16.00 do minimum oraz stosować wysokie filtry UVA/UVB, okrycia głowy i nosić okulary przeciwsłoneczne.

 

  • Nie należy brodzić i kąpać się w zbiornikach ze stojącą wodą. Zbiorniki ze stojącą wodą takie jak jeziora,kanały,stawy,kałuże czy sadzawki to ulubiona kryjówka ślimaków przenoszących bilharcjozę - po malarii najczęściej występująca choroba tropikalna na świecie. Obecnie cierpi na nią 200-300 mln ludzi. Larwy przywry przenikają do organizmu człowieka przez skórę, do powierzchownych naczyń krwionośnych. Przekształcają się w migrujące stadium rozwojowe – schistosomulę, która dostaje się wraz z krwią do płuc, lewej części serca, dużego krwiobiegu i w końcu do wątroby.

 

  • Należy spożywać żywność i wodę wyłącznie z kontrolowanych źródeł. Myć ręce wodą z mydłem przed każdym posiłkiem i stosować żele antybakteryjne z minimalną zawartością alkoholu 60%. W terenie, gdzie nie mamy dostępu do wody zawsze stosujemy żele antybakteryjne. Możemy pić tylko i wyłącznie wodę butelkowaną lub przegotowaną. Należy bezwzględnie unikać spożycia napojów i drinków z lodem niewiadomego pochodzenia. Unikamy również spożywania produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, że były pasteryzowane oraz żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców. Uważajmy na świeżo wyciskane soki. Unikajmy surowych warzyw (zwłaszcza liściastych), sałatek, owoców morza, mięsa, majonezu i lodów. Owoce myjemy i obieramy własnoręcznie. Jedzmy potrawy gotowane, pieczone lub smażone.

 

  • Należy unikać obrażeń ciała i drobnych skaleczeń. Unikamy również kontaktów z lokalnymi zwierzętami, a w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę, należy jak najszybciej przemyć ranę wodą utlenioną lub wodą z mydłem i skierować się do placówki służby zdrowia. Unikamy chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko zakażenia - choroby pasożytnicze, np. zespół larwy wędrującej.

 

 


 

A CO PO POWROCIE Z PODRÓŻY?

 

Nie należy lekceważyć żadnej infekcji, która wystąpi w ciągu kilku miesięcy po powrocie z podróży. W przypadku gorączki, biegunki, wysypki i innych niepokojących objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza zwracając uwagę lekarzowi na swój zagraniczny pobyt. Wczesne rozpoznanie choroby może uratować życie!

 

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zaleca się zapoznanie się z  ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie.

 

 


 

 

WIZA ORAZ PRZEPISY WJAZDOWE


Między Polską, a Panamą obowiązuje umowa o ruchu bezwizowym. Zgodnie z nią turyści mający ważne polskie paszporty mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Panamy do 6 m-cy bez wiz. Należy jednak pamiętać, że każdy przyjeżdżający do tego kraju ma obowiązek posiadania biletu powrotnego oraz minimum 500 USD na koszty pobytu (gotówka nie jest konieczna, wystarczy udokumentowany stan konta bankowego i karta kredytowa). Panamska służba graniczna podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą długości pobytu cudzoziemca w Panamie. Turystom zabrania się podejmowania jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Podróżnych opuszczających Panamę samolotem obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości do 30 USD od osoby.

 

 

PRZEPISY CELNE


Turysta ma prawo wwozu i wywozu do 10 tys. USD w gotówce. Większe kwoty należy zadeklarować w dokumencie odprawy celnej (formularze wręczane są wraz z kartą zgłoszeniową w samolocie lub przed przekroczeniem granicy). Należy jednak unikać wwożenia większej ilości gotówki (powyżej 10 tys. USD). Zadeklarowanie takiej kwoty w deklaracji celnej może narazić turystę na niebezpieczeństwo napadu i kradzieży podczas dalszej podróży. Nie podlegają ocleniu wwożone rzeczy osobiste na sumę do 2000 USD. W ramach tej kwoty turysta ma prawo wwieźć do 400 szt. papierosów, 5 butelek alkoholu oraz jedno urządzenie elektroniczne. W Panamie obowiązuje 5-procentowy podatek od usług i towarów przetworzonych, jednak nie jest on zwracany turystom.

 

 

PRZEPISY PRAWNE


Posiadanie, przemyt, produkcja i handel narkotykami są bardzo surowo karane.

 

UBEZPIECZENIE


Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie są uznawane. Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia osobowego. Przy wjeździe samochodem cudzoziemcy muszą mieć ubezpieczenie komunikacyjne.

 

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW


Wymagane jest międzynarodowe lub miejscowe prawo jazdy. Z uwagi na zły stan techniczny ulic i dróg, duże natężenie ruchu oraz miejscowe zwyczaje motoryzacyjne (zwłaszcza w stolicy) liczne są wypadki. Szczególną ostrożność powinni zachowywać na ulicach piesi. Obywatele Panamy nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia komunikacyjnego i większość kierowców go nie ma. Ściągalność kosztów napraw od miejscowych kierowców-sprawców wypadków jest niewielka. Jest możliwość wynajęcia samochodu. Między Panamą i Kolumbią nie ma połączenia drogowego.
 

 

CZY W PANAMIE JEST BEZPIECZNIE?


W  stolicy występuje duże zagrożenie przestępczością (napady połączone z kradzieżą). Napady zdarzają się najczęściej w nocy, w starej części miasta, tzw. Casco Viejo, w okolicach Avenida Central, a także w dzielnicach biedniejszych - Curundu, San Miguelito i Chorillo. Dużo gorsza sytuacja panuje w mieście Colón. Niezwykle niebezpieczny jest pas graniczący z Kolumbią (prowincja Darién), gdzie działają zorganizowane bandy zbrojne i przemytnicze.

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

 

  • Turystom odradza się korzystanie z komunikacji miejskiej. Taksówki nie są drogie, ale kierowcy nie posługują się licznikami. Jeżeli jednak zdecydujemy się na ten środek transportu to ceny za przejazd należy każdorazowo negocjować.

  • W Panamie istnieje rozbudowany sektor bankowy. Nie ma problemu z posługiwaniem się kartami kredytowymi renomowanych banków.

  • System telefonii komórkowej nie jest kompatybilny z systemami w Polsce.

  • Urzędy i banki pracują od poniedziałku do piątku od 9.00 do 15.00. Sklepy są czynne także w soboty, a wybrane domy handlowe również w niedziele (są jednak zamknięte w czasie niektórych świąt religijnych i państwowych.

 

 


 

 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

POLUB NAS NA FACEBOOK'U

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00