10 lutego 2018
NASZE USŁUGI > Dietetyka

PORADNIA DIETETYCZNA

W PRZYCHODNI MARK-MED W KATOWICACH

prowadzona przez mgr Annę-Marię Stelmach

Zapraszamy na konsultacje w każdy czwartek w godzinach 13.00-18.00

 


 

W czym możemy Ci pomóc?

 

 

Odchudzanie - dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

  • Oferta skierowana jest do osób dorosłych, a także dzieci i młodzieży borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Pomożemy Ci nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim z naszą pomocą nauczysz się zdrowo odżywiać. Dzięki wyuczeniu właściwych nawyków żywieniowych, zachowasz zdrowie i smukłą sylwetkę na długie lata!

 

  • W trakcie pierwszej wizyty u dietetyka wykonamy analizę składu Twojego ciała. Poprzez przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego i  żywieniowego ocenimy stan Twojego zdrowia i odżywiania. Wspólnie spróbujemy znaleźć przyczynę nadwagi lub otyłości. Wyznaczymy cel, jaki chcesz lub powinieneś osiągnąć.   

 

  • Następnym krokiem będzie ustalenie planu terapii żywieniowej. Razem zdecydujemy jaka forma będzie dla Ciebie najlepsza. Będziesz mógł wybrać pomiędzy jadłospisem przygotowanym specjalnie dla Ciebie, dostosowanym do Twojego zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, a samodzielnym odchudzaniem zgodnie ze wskazówkami, których Ci udzielę.

 

  • Jadłospis, który przygotujemy, będzie bezpieczny dla Twojego zdrowia. Opierać się będzie na aktualnych zaleceniach Instytutu Żywności i Żywienia.

 

  • Nie bój się, że dieta będzie niesmaczna, nudna i rygorystyczna! Dieta, którą dla Ciebie opracujemy, będzie na tyle na ile to możliwe, dopasowana do Ciebie i Twoich kulinarnych upodobań. Ułożony jadłospis będzie składał się z produktów łatwo dostępnych o niskiej wartości energetycznej, bogatej w witaminy i minerały.

 

  • Gdy już osiągniesz wyznaczony cel, otrzymasz od nas wskazówki jak utrzymać prawidłową masę ciała przez resztę życia.

 

 

Dietetyka lecznicza

 

  • Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z kluczowych elementów leczenia większości chorób.  W trakcie wizyty po zapoznaniu się z wynikami badań oraz po szczegółowym wywiadzie lekarskim przedstawimy Ci zasady odżywiania, których powinieneś przestrzegać ze względu na stany chorobowe w Twoim organizmie. Wspólnie ustalimy plan terapii żywieniowej. 

 

  • Każda dieta tworzona jest indywidualnie, uwzględniając stan zdrowia pacjenta oraz przebyte / aktualne choroby, dolegliwości oraz przyjmowane leki. Dieta lecznicza wspomaga leczenie farmakologiczne, uwzględniając przyjmowane przez pacjenta leki, tak, aby nie występowała ich interakcja z pożywieniem. Ma na celu poprawę samopoczucia Pacjenta, łagodząc objawy choroby i pomaga w walce o powrót do zdrowia. Odpowiednio dobrana dieta nie tylko może załagodzić objawy, ale również zahamować rozwój choroby. W dużym stopniu zapobiega również powstawaniu innych chorób cywilizacyjnych.

 

  • Dieta oparta jest na produktach zdrowych, smacznych i łatwo dostępnych​.​​​​​​

 

  • Pomożemy również w ułożeniu diety przeznaczonej dla osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe, nie tylko nietolerancje na gluten i laktozę, ale również poszczególne produkty spożywcze. Tego rodzaju dieta polegać będzie na wyeliminowaniu z jadłospisu produktów uczulających i zastąpieniu ich łatwo dostępnymi zamiennikami. Zmiana diety sprawi, że Twoje samopoczucie będzie dużo lepsze.

 

 

Oferta PORADNI DIETETYCZNEJ w naszej przychodni obejmuje również:

 

Żywienie dzieci

Żywienie kobiet w ciąży

Żywienie osób zdrowych

Diety dla sportowców

Diety na przyrost masy ciała

 


 

Jak przebiega pierwsza wizyta u dietetyka?

 

Na początku musisz zdać sobie sprawę, że pierwsza wizyta u dietetyka jest najbardziej kluczowym elementem całej kuracji.  Wcześniejsze przygotowanie do niej ułatwi przekazanie istotnych informacji, dzięki czemu dietetyk będzie w stanie jeszcze dokładniej dopasować plan żywieniowy do Twoich potrzeb.

 

1. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzony wywiad lekarski i żywieniowy – czyli omówienie dotychczasowego sposobu żywienia, dolegliwości, przebytych chorób, wcześniejszych prób odchudzania czy wprowadzanych zmian nawyków żywieniowych. Zastanów się jeszcze przed wejściem do gabinetu, które informacje są najważniejsze. Możesz zapisać je na kartce, aby nic Ci nie umknęło.

 

2. Kolejnym punktem będzie omówienie Twojego aktualnego stylu życia, aktywności fizycznej, upodobań kulinarnych – zastanów się przed wizytą, jak wyglądają Twoje posiłki, co zazwyczaj jadasz, jak często i w jakich ilościach.

 

3. Dietetyk wykona analizę składu Twojego ciała i pomiary antropometryczne - obwód w talii, w pasie, w biodrach. Wspólnie przeanalizujecie wyniki badania oraz omówicie założenia indywidualnego planu żywieniowego, czas osiągnięcia wyznaczonych celów oraz harmonogram spotkań.

 

4. Pierwsza wizyta potrwa ok. 60 minut. Cała rozmowa ma charakter poufny i dietetyk ma obowiązek do zachowania tajemnicy zawodowej.

 

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dietetyka?

 

1. W dniu wizyty zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego oraz nie spożywaj obfitego posiłku na 3-4 godziny przed pomiarami – da to możliwość przeprowadzenia dokładnej analizy składu ciała.

 

2. Zadbaj o luźny strój, ponieważ dietetyk poprosi Cię o zdjęcie wierzchniej warstwy - pomiary wykonuje się w bieliźnie lub w lekkim podkoszulku. Na wizytę ubierz się tak, aby bez problemu odsłonić bose stopy – będzie to konieczne w celu prawidłowego wykonania analizy składu ciała.

 

3. Jeśli posiadasz aktualne (z ostatniego roku) wyniki morfologii krwi, profil lipidowy (badanie poziomu cholesterolu), poziom TSH (badanie hormonów tarczycy) czy glikemię, weź je na wizytę, a także nazwy i dawki przyjmowanych leków oraz suplementów diety.

 

4. ANALIZA MASY CIAŁA. Odbywa się za pomocą specjalistycznych wag wykorzystujących bioimpedencję elektryczną. Jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonania analizy składu ciała na podstawie tej metody – poinformuj o tym! Przeciwwskazania to m.in. ciąża, wszczepiony rozrusznik serca lub implant medyczny. Pomiar na takim analizatorze powinien być wykonany na czczo bądź nie krócej niż 4 godziny po jedzeniu. Warto zaznaczyć, że poprawnie wykonany pomiar jest wtedy, kiedy przed ważeniem nie spożywamy używek, takich jak: alkohol, mocna kawa i herbata. Ważne jest, aby poinformować dietetyka o miesiączce. Jeśli zażywasz leki diuretyczne – również trzeba to zaznaczyć, ponieważ wyniki na analizatorze mogą być zmienione przez te farmaceutyki.

 

5. DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY. Nie jest to nic obowiązkowego, jednak znacznie usprawnia to pracę dietetyka i pomaga ułożyć jadłospis, uwzględniając nawyki i preferencje smakowe Pacjenta. W takim dzienniczku 3-dniowego bieżącego notowania zapisujemy wszystkie rzeczy, jakie spożyliśmy w ostatnim czasie - potrawy, przekąski, wszystkie wypijane napoje. Trzeba zaznaczyć, że do dzienniczka konieczne jest również wpisanie wszystkich przekąsek spożywanych między posiłkami. Warto, aby taki dzienniczek składał się z minimum jednego normalnego dnia w pracy/szkole i jednego weekendowego. W dzienniczku uwzględniamy produkty, godzinę spożywanych posiłków oraz ich wielkość.

 

6. Zastanów się, jaki jest Twój cel wizyty u dietetyka oraz jakiego efektu stosowanej terapii się spodziewasz.

 

 

Pytania, jakie zada Ci dietetyk, poza wywiadem lekarskim i żywieniowym będą się opierać przede wszystkim na Twojej aktywności fizycznej, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Warto jest więc zapisać gdzieś wszystkie zażywane przez Ciebie leki i suplementy diety, ponieważ niektóre mogą wchodzić w interakcje z pożywieniem. Najważniejsza jednak podczas pierwszej wizyty jest szczerość. Należy sumiennie, zgodnie z prawdą odpowiedzieć na wszystkie pytania dietetyka, wtedy wasza współpraca będzie układała się pomyślnie, a Twoja dieta będzie bardziej efektywna i łatwiej będzie Wam wspólnie osiągnąć postawiony cel.

 

 


 

ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE W PORADNI DIETETYCZNEJ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH!

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

 

 

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00