Gorączka trzydniowa czy daje powikłania?
Gorączka trzydniowa charakteryzuje się wystąpieniem objawów po ok. 1 do  2 tygodni od kontaktu z chorą osobą.
Gorączka trzydniowa nazywana inaczej szóstą chorobą, trzydniówką czy rumieniem nagłym to choroba zakaźna dotykająca głównie dzieci do 3 roku życia.
13 lipca 2020

Gorączka trzydniowa

Gorączka trzydniowa nazywana inaczej szóstą chorobą, trzydniówką czy rumieniem nagłym to choroba zakaźna dotykająca głównie dzieci do 3 roku życia. Eksperci szacują, że rumień nagły odpowiedzialny jest za blisko połowę przypadków wystąpienia gorączki u dzieci.

 

CZYM JEST GORĄCZKA TRZYDNIOWA I CO JĄ WYWOŁUJE?

 

Gorączka trzydniowa to często występująca choroba zakaźna występująca najczęściej u niemowląt i najmłodszych dzieci do 3 roku życia, rzadko chorują dzieci starsze. Czynnikiem wywołującym gorączkę trzydniową jest zakażenie wirusami HHV6 I HHV7, a źródłem zakażenia są ludzie. Chorobę rozprzestrzeniać mogą również osoby z przebiegającym zakażeniem bezobjawowym. Zachorowanie na rumień nagły często przebiega bezobjawowo, często spotykane są lokalne epidemie, szczególnie w żłobkach, ponieważ jeszcze przed wystąpieniem objawów, dziecko zaraża kolejne osoby ze swojego otoczenia. Trzydniówka jest chorobą wysoce zakaźną, a do rozprzestrzeniania wirusa dochodzi na drodze kropelkowej oraz bezpośredniego kontaktu. 

 

GORĄCZKA TRZYDNIOWA - JAKIE SĄ OBJAWY GORĄCZKI TRZYDNIOWEJ?

 

Gorączka trzydniowa charakteryzuje się wystąpieniem objawów po ok. 1 do  2 tygodni od kontaktu z chorą osobą. Do objawów gorączki trzydniowej zaliczamy:

  • pogorszenie samopoczucia;
  • nagłe wystąpienie gorączki nawet do 40°C utrzymującej się od 2 do 4 dni, gorączka nagle spada po 3-4 dniach;
  • w 3-4 dniu choroby, najczęściej wraz ze spadkiem gorączki pojawia się plamisto-grudkowa, bladoróżowa wysypka, która po uciśnięciu nie pozostawia śladów. Wysypka najczęściej występuje na tułowiu, w niektórych przypadkach obejmuje również pośladki i uda. Wysypka znika samoistnie po ok. 2 dniach, nie pozostawiając blizn;

 

Objawami, które mogą, ale nie muszą wystąpić są:

  • drgawki - spowodowane wysoką gorączką;
  • zaczerwienienie gardła;grudki na podniebieniu miękkim nazywane grudkami Nagayamy;
  • niewielkie powiększenie węzłów chłonnych;
  • biegunka;

 

W razie wystąpienia napadu drgawkowego należy przede wszystkim zachować spokój. Dziecko należy ułożyć na boku - na miękkim podłożu, dbając o to aby w pobliżu nie było przedmiotów o które dziecko może się uderzyć. Następnie należy poczekać, aż napad ustąpi i podać lek przeciwgorączkowy. W przypadku kolejnego napadu należy podać doodbytniczy lek przeciwdrgawkowy. Brak ustąpienia napadu w ciągu ok. 5 nakazuje wezwanie pogotowia ratunkowego.

 

 

GORĄCZKA TRZYDNIOWA - JAK LEKARZ ROZPOZNAJE CHOROBĘ I JAK WYGLĄDA LECZENIE?

 

Lekarz rozpoznaje chorobę na podstawie objawów klinicznych i wyników podstawowych badań laboratoryjnych. W leczeniu gorączki trzydniowej stosuje się leczenie objawowe polegające głównie na podawaniu leków przeciwgorączkowych i dbaniu o odpowiednie nawodnienie organizmu. Choroba ustępuje samoistnie, możliwe jest ponowne zachorowanie ze względu na to, że chorobę wywołują różne wirusy.

 

Powikłania po zakażeniu wirusami HHV6 I HHV7 występują niezwykle rzadko. Niepokojącym objawem są silne drgawki gorączkowe, które spowodowane są wysoką gorączką. Istnieje bardzo małe ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zapalenia opon mózgowych i zapalenia mózgu.

 

Na gorączkę trzydniową nie ma szczepionki. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, należy unikać kontaktów z chorymi dziećmi i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Dlatego po ewentualnym kontakcie w wirusem, warto dziecko czujniej obserwować pod kątem gorączki. Nie są to w 100% skuteczne zalecenia, ponieważ osoba chora zakaża innych jeszcze przed wystąpieniem objawów choroby.

 


 

ZAPRASZAMY NA WIZYTĘ W NASZEJ PRZYCHODNI W KATOWICACH

Przychodnia Mark-Med / ul. Stara Kłodnicka 43, Katowice  / REJESTRACJA: 667 937 572

Odwiedź nas na Facebook'u

Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572

pn.-pt.: 8:00-18:00

Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach

Rejestracja: 667 937 572

Przychodnia Mark-Med 

w Katowicach

Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Umów się na wizytę u lekarza medycyny podróży - przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze
Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!

Reumatologia

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA

Pomoc medyczna dla obywateli Ukrainy

Aktualności

Usługi

Nasi lekarze

Strona główna

O nas

MENU

Medycyna szkolna

Medycyna podróży

Geriatria

Diabetologia

Kardiologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

Pediatria i Neonatologia

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

mark-med@mark-med.pl

NASZE USŁUGI

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00