Przychodnia Mark Med w Katowicach. Szukasz kompleksowej opieki dla całej rodziny? Zaufaj specjalistom z naszej przychodni!
Przychodnia Mark-Med 
w Katowicach
Rejestracja: 667 937 572
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
Przychodnia Mark-Med w Katowicach
pn.-pt.: 8:00-18:00
Przychodnia Mark-Med w Katowicach - rejestracja pod nr telefonu 667 937 572
Katowice, ul. Stara Kłodnicka 43

Po pierwsze: wizyta u lekarza

Pierwszym szczególnie ważnym, a bardzo często pomijanym etapem w przygotowaniach jest wizyta u lekarza medycyny podróży. Należy przedstawić mu szczegóły podróży tj. czy wyjeżdżamy indywidualnie czy z grupą, trasę podróży, środki transportu, czas trwania, stopień trudności (gdy piesze wycieczki, długie odcinki do zwiedzania pieszo) oraz zagrożenia i wymagania o których wiemy.

Obok charakterystyki samego wyjazdu należy opowiedzieć o swoim stanie zdrowia, o przebytych lub aktualnych chorobach, zażywanych lekach, dotychczasowych szczepieniach i kuracjach profilaktycznych (szczególnie przeciw malarii), uczuleniach. Jeśli cierpimy na choroby przewlekłe należy wiedzieć czy i w jakim stopniu wpłynie na nią podróż. Praktycznym postępowaniem w takim wypadku jest posiadanie dokumentu lekarskiego z opisem schorzenia i wskazań co do postępowania. W przypadku konieczności kontaktu ze służbą zdrowia w regionie naszego wyjazdu, taka informacja, przetłumaczona na język urzędowy obowiązujący w danym kraju, znacznie ułatwia udzielenie pomocy.

Koniecznym punktem w przygotowaniach do wyjazdu jest wizyta u stomatologa, w celu skontrolowania i, jeśli to konieczne, wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Na dopełnienie tych wszystkich "formalności" potrzebny jest czas, dlatego cały proces przygotowawczy powinien rozpocząć się na minimum 6 do 8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

Po drugie: apteczka

Korzystając z wizyty u lekarza warto przedyskutować skład apteczki jaką ze sobą zabierzemy w podróż. Apteczka powinna być wyposażona w pewne standardowe leki a także medykamenty związane z naszym zdrowiem. Kompletując apteczkę należy uwzględnić trasę podróży, czas pobytu i dodatkowe okoliczności (np. przebywanie w terenie wysokogórskim). Do apteczki powinien być dołączony spis zabranych leków a także informacje dotyczące ich stosowania (warto zabrać oryginalne ulotki). Trudno podać skład "uniwersalnej apteczki podróżnej", ale można jednak określić czego nie powinno w niej zabraknąć:

- leków stosowanych w tzw. przeziębieniu i zapaleniu gardła/leków przeciw gorączkowych

- leków przeciwbiegunkowych, przeciwbólowych i rozkurczowych

- antybiotyków, probiotyków

- leków przeciwalergicznych, preparatów uzupełniających zaburzenia elektrolitowe

- leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych

- leków przeciwko chorobie lokomocyjnej, kropli do oczu

- maści w przypadku chorób skóry (szczególnie grzybica) oraz środków odkażających i opatrunkowych

Dodatkowo, w razie potrzeby w apteczce mogą się znaleźć

- leki stosowane w profilaktyce przeciw malarii

- środki odkażające wodę (lub filtry), środki owadobójcze oraz kremy i szminka z filtrem UV

Po trzecie: leki tylko z pewnych źródeł

Kompletując apteczka nie można zapomnieć o lekach przeciwmalarycznych. Zawierzenie obiegowym opiniom, że najlepiej kupić je "na miejscu" może mieć bardzo przykre konsekwencje. Rynek farmaceutyczny, szczególnie w "egzotycznych" krajach, jest pełen podrabianych preparatów, które zamiast pomóc - zaszkodzą. Łatwo więc nabyć lek, który "nie działa" czy inaczej - nie ma żadnych właściwości leczniczych.

Po czwarte: szczepienia

O ile kwestia szczepień obowiązkowych jest bezdyskusyjna, to może się zdarzyć, że bez odpowiedniego pakietu szczepień nie zostaniemy wpuszczeni do kraju, w którym akurat są wymagane. Dlatego tak ważne jest zapoznanie z obowiązującym w danym rejonie procedurami. Do najczęściej zalecanych należą te przeciwko żółtej febrze, błonicy i tężcowi. Dwa ostatnie wykonywane są w Polsce w ramach tzw. kalendarza szczepień dziecijednak wymagają one podania tzw. dawki przypominającej.

Dodatkowo zaleca się wykonywanie szczepień przeciwko WZW typu A (wirusowe zapalenie wątroby typu A; popularnie żółtaczka pokarmowa) oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B; popularnie żółtaczka wszczepienna). Są to choroby szczególnie groźne dla wszystkich podróżujących, którymi bardzo łatwo można się zarazić (np. myjąc ręce czy owoce w zakażonej wodzie). Czasem wykonuje się szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, zakażeniu meningokokami oraz kleszczowemu zapaleniu mózgu. Zanim jednak zdecydujemy się na ich przyjęcie warto sprawdzić, czy w danym regionie istnieje zagrożenia zachorowania na którąś z wymienionych chorób.

Z duchem czasu

Niezależnie od tego jak dobrze się przygotujemy do wyjazdu nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć wszystko, z czym przyjdzie nam się zmierzyć. Z pomocą bezpłatnej aplikacji VaxCompass będziemy mogli kontrolować nie tylko same przygotowania do wyjazdu (posiada m.in. indywidualny kalendarz szczepień), ale i odnaleźć w nowej sytuacji. Aplikacja informuje o zagrożeniach zdrowotnych w regionie, do którego się aktualnie wybieramy, pomaga w odnalezieniu najbliższego punktu szczepień oraz wysyła ostrzeżenia dla podróżnych. 

Niebezpieczny udar cieplny. Jakie są objawy udaru cieplnego?
Tytuł artykułu
24 kwietnia 2017

Od poniedziałku do piątku

8:00 - 18:00

 

Zadzwoń do nas:

+48 (32) 7818704

+48 667 937 572

 

NASZE USŁUGI

Nasz adres:

ul. Stara Kłodnicka 43

40-703 Katowice (woj.śląskie)

 

Napisz do nas:

markmed@inetia.pl

Pediatria i Neonatologia

Podstawowa Opieka Zdrowotna

NOWOŚĆ! Endokrynologia

Kardiologia

Diabetologia

Geriatria

Medycyna podróży

Medycyna pracy

Medycyna szkolna

Gabinet zabiegowy, pracownia USG

MENU

O nas

Strona główna

Nasi lekarze

Usługi

Aktualności

GODZINY OTWARCIA

KONTAKT

Reumatologia

Przychodnia Mark Med w Katowicach na facebooku publikujemy najświeższe informacje dotyczące zdrowia!
Przychodnia Mark Med w Katowicach prowadzi swój profil również na twitterze